خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٦ رمضان ١٤٤٠

Tuesday, May 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه آیت الله علی اکبر رشاد
آیت‌الله رشاد در پیام به رییس جدید مرکز دائره المعارف فقه اهل بیت(س)
اولویت نظام‌پردازی فقهی؛ اقتضائات اجتماعی ـ سیاسی عصری
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انتصاب آیت‌الله سیدعلیرضا حائری، از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به سمت ریاست مرکز دائره المعارف فقه اهل بیت(س) را تبریک گفت.

۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۳:۵۵

آیت‌الله رشاد:
آثار هنری تمدن اسلامی گویای وجود یک نظریه علمی در ورای آن است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در مورد نظریه‌پردازی هم افراط و هم تفریط وجود دارد، گفت: آثار هنری موجود در تمدن اسلامی همه گویای این موضوع هستند که یک نظریه علمی در ورای این آثار هنری وجود دارد.

۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۱:۲۲

آیت الله رشاد تاکید کرد
تشابه دو نظریه لزوماً معنای سرقت علمی را نمی‌دهد
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه در انتشار همه متون پژوهشی باید همه حساسیت‌های علمی، فرهنگی و اخلاقی لحاظ شود، گفت: تشابه دو نظریه لزوماً معنای سرقت علمی را نمی‌دهد.

۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۱۰:۰۳

آیت الله رشاد تشریح کرد
علوم انسانی اسلامی؛ بایستگی و بایسته‌های آن
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تشریح علوم انسانی اسلامی بایستگی و بایسته‌های آن، گفت: انتظار می‌رود دانشگاه علامه طباطبایی(ره) پیش‌قدم تولید علوم انسانی اسلامی شود.

۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۴۵

برگزاری سلسله جلسات فلسفه فرهنگ
خبرگزاری شبستان: سلسله بحث های فلسفه فرهنگ با ارائه آیت الله علی اکبر رشاد در دفاتر قم و تهران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۲:۵۳

آیت الله رشاد:
جهش علمی شیعه در دوران انقلاب باید مورد توجه قرار گیرد
خبرگزاری شبستان: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه جهش علمی شیعه در دوران انقلاب اسلامی باید به صورت گسترده‌تر مورد توجه قرار گیرد، گفت: شخصیت‌های بسیاری طی دهه‌های اخیر برای پیدایش و گسترش علوم اسلامی تلاش کرده‌اند که باید معرفی شوند.

۱۳۹۷/۲/۲۰ - ۱۲:۴۰

آیت‌الله رشاد:
کثرت جمعیت یک امتیاز و فرصت برای رشد اقتصادی است
خبرگزاری شبستان:آیت‌الله رشاد کثرت جمعیت یک امتیاز و فرصت اقتصادی است، گفت: «فرزند کمتر زندگی بهتر» سیاستی غلط بود که عده‌ای طی چند دهه اخیر بر عموم جامعه تجویز کردند و صدماتی بر کشور وارد آوردند.

۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۳:۳۱

راه تقرب به خدا در کلام امیرمومنان(ع)
خبرگزاری شبستان: زمانی که انسان چیزی را دارد به او نزدیک است در غیر این صورت از او دور می‌شود، زمانی که به یاد او است حجاب از میان برداشته می‌شود و زمانی که حجاب برداشته شود، انسان به مذکورش نزدیک می‌شود.

۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۲:۱۷

برای سومین بار؛
انتشار نظام علمی- آموزشی پرورش مآل
خبرگزاری شبستان: کتاب “نظام علمی- آموزشی پرورش مآل” نوشته علی اکبر رشاد برای سومین بار روانه بازار نشر شد.

۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۲:۱۵

آیت الله رشاد:
عمده معارف نهج‌البلاغه در خطبه فدکیه وجود دارد
خبرگزاری شبستان: حضرت زهرا(س) به لحاظ معنویت هم کوثر است. مگر نه این است که حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک…» به آن بانوی بزرگوار(س) منتهی می شود. این یعنی فاطمه علیهاالسلام، کوثر معنوی هستی است. سرچشمه کوثری است که هستی از او نشأت می گیرد.

۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۲:۰۸

آیت الله رشاد:
نسبت فلسفه‏‌ی اصول و فلسفه‏‌ی فقه
خبرگزاری شبستان: اگر در مسائل، حوزه‏ اشتراكی بين فلسفه اصول و فلسفه‏ فقه داريم اين‏گونه نيست كه اولاً اين حوزه‏ اشتراك، وسيع باشد و ثانياً تماماً مشترك باشد و گاهی به لحاظ حيثی و نيز جهات ديگر تفاوت می كنند.

۱۳۹۶/۹/۲۷ - ۱۰:۲۸

آیت الله رشاد در افتتاحیه «کتاب اندیشه»:
چرا علم در جامعه ما پیش نمی‌رود؟!/حاشیه‌نگاری و شرح‌نویسی رعایت حقوق سلف است
خبرگزاری شبستان: تعلیقه‌زنی، حاشیه‌نگاری و شرح‌نویسی یک‌سلسله مبانی معرفتی، فرهنگی و ادبی، حقوقی و اخلاقی دارد و به نحوی ارزش‌گذاری به آثار گذشتگان و رعایت حقوق سلف قلمداد می‌شود یا رعایت اخلاق و اعتراف به حق اخلاقی «فضل تقدم» آنها است.

۱۳۹۶/۹/۸ - ۱۰:۴۹

استعاره‌مندی معرفت دینی نقد و بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: پیش اجلاسیه‌ استعاره‌مندی معرفت دینی با ارائه علیرضا قائمی نیا و میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ۲۶ مهرماه برگزار می شود.

۱۳۹۵/۷/۲۵ - ۱۳:۱۷

بررسی می شود:
چیستی، ضرورت و اهداف فلسفه مضاف
خبرگزاری شبستان: چیستی، ضرورت و اهداف فلسفه مضاف در نشستی علمی با حضور حجج اسلام پارسانیا و خسروپناه بررسی می شود.

۱۳۹۵/۷/۲۵ - ۰۹:۵۱

«درباره هنر» گفت - نوشته هایی در فلسفه هنر و مباحث هموند
خبرگزاری شبستان:كتاب «درباره هنر» گفت - نوشته هایی در فلسفه هنر و مباحث هموند، اثر آیت الله علی اکبر رشاد، منتشر شد.

۱۳۹۵/۲/۲۶ - ۰۹:۰۲