خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷

الثلاثاء ١٤ المحرّم ١٤٤٠

Tuesday, September 25, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی
مدیر سابق حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خبر داد
ثبت نام سالانه چندهزار دانشگاهی در حوزه علوم اسلامی/مشکل آفرینی های علوم وارداتی
حجت الاسلام حریزاوی با اعلام ثبت نام سالیانه چند هزار نفر در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، گفت: در شرایطی قرار داریم که برخی از دانشگاهیان نیز به این جمع بندی رسیده اند که علوم انسانی وارداتی از غرب حلّال مشکلات کشور نیست و حتی آن را دوچندان کرده است.

۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۰:۲۶

رئیس دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی:
علوم انسانی موجود، انسان ها را بیش از اندازه دارای ثبات می داند
رفیعی آتانی گفت: تغییر انسان ها به اندازه ثبات شان مهم است در حالی که علوم انسانی و اجتماعی موجود، انسان ها را بیش از اندازه دارای ثبات می داند. اگر ثبات و شباهت نبود، قدرت تعمیم از نظریات علوم اجتماعی و انسانی گرفته می شد.

۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۱:۳۲

اختصاصی شبستان
نخبگان به کار می آیند اگر...
این چنبره­ایی که تحت عنوان مالکیت فکری بر داشته­ های علمی زده شده، مانع رشد و نمو علم است؛ فراموش نکنیم که علم بالتجلی از ناحیه عالم در دامن غیر عالم قرار می ­گیرد و نه بالتجافی و این گردش علم خود عامل پختگی و زایندگی برای علم و عالم است.

۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۱:۰۳

بازخوانی تحلیلی چهار دهه علوم انسانی در ایران
نشست «بازخوانی تحلیلی چهار دهه علوم انسانی در ایران» به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۵:۵۸

بیژن عبدالکریمی:
زندگی در روزگار ما بی قصه شده است
استاد دانشگاه گفت: زندگی در روزگار ما بی قصه شده است، آغاز و انجام ندارد، زندگی ای که غایت و امید و اتوپیا ندارد، زندگی ای که از تهی شدگی رنج می برد. ارزش های بزرگ دم دستی شده اند، به سهولت از ایمان و دین و حقیقت قدسی صحبت می کنیم.

۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۵۷

مدیر کل فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تشریح کرد
مشکلاتی که علوم انسانی غربی برای سبک زندگی ایجاد می کند
حجت الاسلام حریزاوی با اشاره به مشکلاتی که علوم انسانی وارداتی به سبک زندگی تحمیل می کند، گفت: نمی توان به طراحی های برگرفته از علوم انسانی غربی اعتماد کرد، چراکه این علوم از نظر بنیان های نظری مشکل دارد و سبب خطا و اشتباه می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۰۹:۱۵

استاد دانشگاه تهران:
تقسیم بندی های مدرن علم مبانی نظری تاریخی ما را حذف می کند
حجت الاسلام حمید پارسانیا اظهار کرد: ساماندهی دانش در جامعه ما مبتنی بر تقسیم‌بندی‌های مدرن علم به گونه‌ای ناخودآگاه، مجرای تحکیم بنیان های معرفتی این جهان و حذف مبانی نظری تاریخی ما را در پی خواهد داشت.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۱۲:۱۰

کارشناسان تشریح کردند
راه انس نسل آینده با آموزه های دین/نقش «فلسفه برای کودک» در آینده سازی
کارشناسان با اشاره به الزامات نهادینه کردن قدرت تفکر و استدلال در نسل آینده، تاکید کردند: فلسفه برای کودک می خواهد تفکر انتقادی را به کودکان بیاموزد؛ قطعاً بچه خلاق، دین فهم تر خواهد بود و مسائل دینی را بهتر متوجه می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۱۰:۰۸

رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه سمت تاکید کرد
رویکرد «سمت» در ترجمه، پر کردن خلاءهای علمی دانشگاه ها است
حمیدرضا خادمی با اشاره به فعالیت های سازمان سمت گفت: استادان در ارزیابی آثار نقش مهمی دارند، ترجمه ها بر اساس نیازسنجی انجام می شود، بنابراین، هرچه مورد نیاز است، باید ترجمه شود تا خلاء علمی دانشگاه ها پُر شود.

۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۳:۴۳

سرپرست سازمان سمت بیان کرد
دعواها درباره علوم انسانی اسلامی مقداری سیاسی شده است/حمایت سمت از استادان ادامه دارد
حجت الاسلام ذبیحی با بیان اینکه سمت همچنان پناه استادان علوم انسانی است، گفت: دعواها درباره علوم انسانی اسلامی مقداری سیاسی شده اما ما معتقدیم اگر کسی با خطوط اصلی یعنی مقام معظم رهبری و نظام و قانون اساسی مملکت ستیز ندارد باید حرف هایش را بزند.

۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۳:۲۸

برنامه های سازمان سمت در دور جدید فعالیت تشریح می شود
سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) در نشستی خبری برنامه های این سازمان در دور جدید فعالیت پس از مرحوم احمدی را تشریح می کند.

۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۱۲:۰۳

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی:
معرفت‌شناسی موجود سکولار و مادی است
حجت الاسلام خاکی قراملکی گفت: مشکل روش شناسی علم جدید، حصر روش شناسی است؛ یعنی نمی توانند سایر متغیرهای دخالت کننده در فهم عالم را ببینند. مشکل جدی تر دیگر آنکه معرفت شناسی موجود به دلیل اینکه نمی تواند منابع دیگر را به کارگیرد، سکولار و مادی است.

۱۳۹۷/۶/۶ - ۱۵:۵۵

برگزاری کارگاه‌هایی درباره «فضای مجازی و فلسفه تربیت»
نهمین همایش انجمن فلسفه تعلیم و تربیت ایران با همکاری متخصصان این حوزه مجموعه کارگاه‌هایی را با موضوع «فضای مجازی و فلسفه تربیت» برگزار می کند.

۱۳۹۷/۶/۶ - ۱۱:۵۶

نشست «علوم انسانی اسلامی، بایستگی و بایسته ها» برگزار می شود
نشست «علوم انسانی اسلامی، بایستگی و بایسته ها» عصر امروز با حضور آیت الله رشاد و میزبانی دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۳ - ۱۶:۴۳

جلسه شورای علمی پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار شد
نخستین جلسه شورای علمی پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با طرح مباحثی همچون پیگیری‌های جدی دبیرخانه برای اخذ اعتبار علمی ـ پژوهشی ویژه مجلات تحقیقات بنیادین این عرصه برگزار شد.

۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۶:۱۰

حجت الاسلام ترخان:
اسلامی‌سازی علوم انسانی جهاد کبیر است
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد: سه نوع جهاد داریم. جهاد اصغر که مبارزه نظامی است، جهاد اکبر که مبارزه با نفس است و جهاد کبیر که شامل نپذیرفتن سلطه اقتصادی، علمی و فرهنگی و… دشمن و کفار می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۰:۵۵

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تشریح کرد
نحوه مواجهه با وجه عرفانی فرهنگ ایرانی
مهدی بنایی تاکید کرد: در تاریخ بودن ما خاستگاه پرسش ما می شود و ما چون در عالم هستیم ملزم به پرسش می شویم و این انسان هر چه بیشتر در غفلت و نسیان باشد، پرسش او انتزاعی‌تر می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۶:۵۱

«زاویه» با علوم عقلی در حوزه‌های علمیه ورق می خورد
مجله علوم انسانی زاویه امشب با حضور بیژن عبدالکریمی و علیرضا قائمی نیا «علوم عقلی در حوزه‌های علمیه» را روی ‌آنتن شبکه چهارم سیما می برد.

۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۵:۴۵

به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه انجام شد
انتشار دو اثر جدید با محور فلسفه علوم انسانی
«انسان کنش شناسی حکیمان پیشاصدرایی» و «انسان کنش شناسی صدرایی» به همت گروه فلسفه علوم انسانیِ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شده است.

۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۴:۰۴

حسین کچوئیان:
امروز جامعه‌‌شناسی منطق اصلی جهان مدرن است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز جامعه‌‌شناسی منطق اصلی جهان مدرن است، گفت: جامعه شناسی به دلیل چاره جویی‌هایش، مبنای طبیعت‌گرایانه اش و توجه به جهان موجود پایدار ماند.

۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۰:۰۶