خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

الخميس ١٦ ربيع الأوّل ١٤٤١

Thursday, November 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی
شبستان گزارش می دهد
«فارابی»؛ جشنواره ای به دور از مرزبندی‌های فکری/گامی بلند برای بومی سازی علوم انسانی
جشنواره بین المللی فارابی فرصتی است برای عرضه دستاوردهای علوم انسانی فارغ از هر نوع دسته بندی و مرزکشی؛ امید است در سایه چنین فضایی بتوان هدف تولید علوم انسانی بومی را عملیاتی کرد.

۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۰۹:۱۳

در کرسی علمی ترویجی «بررسی اندیشه‌های کلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» بررسی شد
فواید بررسی اندیشه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
حجت‌الاسلام جبرئیلی با اشاره به فواید بررسی اندیشه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: اقامه دلیل جدید برای ادراک و اثبات مدّعیات، ابداع و استخدام زبانی تازه برای سخن گفتن از دین و طراحی چیدمانی جدید برای ارائه مباحث دین ازجمله این فواید است.

۱۳۹۷/۱۱/۳ - ۱۰:۵۹

بسته خبری//۲ بهمن
«ذهن» در ایستگاه هفتاد و ششم/بررسی آینده علوم انسانی/مروری بر سیاست های اقتصادی نظام
انتشار هفتاد و ششمین شماره از فصلنامه ذهن، تجدید چاپ ۲۲ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی اسلامی، برگزاری نشست «نگاهی به گذشته و آینده علوم انسانی در ایران» و معارفه سرپرست جدید موسسه حکمت و فلسفه ایران از مهمترین اخبار حوزه اندیشه در دوم بهمن ماه است.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۶:۰۷

یک استاد دانشگاه تاکید کرد
بدون توجه به بایدهای زبانی و روحیه تعاملی علوم انسانی، کاری از پیش نمی بریم
مبلغی گفت: در ایران برخلاف مجامع آکادمیک شرق و غرب عالم، تحصیل کردگان و دانش آموختگان علوم انسانی گاه حتی اهمیت زبان انگلیسی را آن گونه که برای دانش افزایی و فهم مسائل اولیه ضروری است، در نمی یابند، زبان عربی که اصلا مورد خشم است.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۰۹:۳۶

«تاریخ دانشگاه در ایران» نقد می شود
کتاب «تاریخ دانشگاه در ایران» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نقد و بررسی می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۰۸:۳۹

استاد دانشگاه معارف اسلامی قم:
ترجمه آثار خوب، جبهه فرهنگی انقلاب را تقویت می کند
سیاه پوش با بیان اینکه وقتی دانش تبدیل به ابزار و مدرک گرایی، رایج شود، زمینه سرقت های علمی نیز هموار می شود، گفت: قطعا اگر آثار قابل قبولی ترجمه شود می تواند به تقویت جبهه فرهنگی انقلاب کمک کند.

۱۳۹۷/۱۱/۱ - ۱۳:۲۷

مدیرگروه کلام پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی خبر داد:
اندیشه های کلامی رهبری کتاب می شود/رایزنی برای برگزاری همایش «نقد و بررسی جریان‌های نو اخباری»
حجت الاسلام پورامینی با اشاره به انتشار ۵۰ اثر در طول فعالیت مدیرگروه کلام پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: مشارکت در برگزاری همایش ها و برپایی کرسی های علمی ترویجی هم توسط گروه دنبال می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۱ - ۱۱:۳۵

مدیر گروه اصطلاح نامه فقه:
فرصت سازی های اصطلاح نامه فقه برای تولید علوم انسانی اسلامی
حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به اهمیت انجام پژوهش های نوین در عرصه علوم اسلامی، گفت: تحول در گروی مدیریت داشته های علمی است و اصطلاح نامه فقه آورده ای ابداعی برای علوم انسانی اسلامی محسوب می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۱ - ۰۹:۴۳

در دیدار رئیس مرکز برگزاری نمایشگاه چین از سازمان«سمت» مصوب شد
نهادهای علمی و دانشگاهی چین و سازمان «سمت» همکاری‌ می کنند
زمینه‌های همکاری علمی میان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و نهادهای علمی و دانشگاهی کشور چین، در نشستی مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۱۴:۵۷

دومین شماره «مفاخر ماندگار» روی گیشه رفت
دومین شماره نشریه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنوان «مفاخر ماندگار» و آثار و گفتارهایی از حسن بلخاری، مهدی محقق و غلامرضا اعوانی منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۴:۱۰

برگزاری کنفرانس بین المللی «علوم انسانی، اجتماعی و سبک زندگی» در گرجستان
کنفرانس بین المللی «علوم انسانی، اجتماعی و سبک زندگی» در محورهای متنوع، ۲۱ اسفند ماه به میزبانی گرجستان برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۱:۵۴

همکاری سازمان «سمت» و دانشگاه شهید مطهری برای اعتلای علوم انسانی
سازمان «سمت» و دانشگاه شهید مطهری در زمینه هایی همچون تألیف و ترجمه کتاب‌های مبنایی درحوزه علوم انسانی، ترجمه کتاب‌های مورد نیاز علوم انسانی به زبان‌های خارجی و مشارکت در نشر الکترونیک تفاهم همکاری امضاء کردند.

۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۱:۰۲

عضو فرهنگستان علوم:
فضای مجازی برخی از محققان را مونتاژکار کرده است/علم و فرهنگ نخستین قربانی تنگناهای مالی
حجت الاسلام پیروزمند با اشاره به فرصت سازی فضای مجازی برای سرقت علمی توسط برخی از محققان، گفت: تجربه ها نشان می دهد معمولاً در تنگناهای مالی نخستین جایی که مورد بی مهری از نظر مالی قرار می گیرد، عرصه علم و فرهنگ است.

۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۰۸:۵۸

برنامه نشست های مجمع عالی حکمت اسلامی در هفته جاری
«بررسی تطبیقی ساحات وجودی انسان در ادیان» و «گزارشی از وضعیت جنبش های نوظهور معنوی در کشور و عرصه بین الملل» در جلسات این هفته مجمع عالی حکمت اسلامی به بحث گذاشته می شوند.

۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۱۰:۲۸

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:
ترجمه اصولی بدنه علمی کشور را فربه می کند
حجت الاسلام غلامی با اشاره به اهمیت ترجمه در رشد علمی کشور، گفت: ترجمه یکی از راه های توسعه و پیشرفت علمی محسوب می شود و هر جامعه ای که در مقام تمدن سازی قرار دارد بی نیاز از استفاده از دستاوردهای علمی دیگران به وسیله ترجمه نیست.

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۰۸:۵۸

بسته خبری//
تفاهم های همکاری برای تحول علوم انسانی/بررسی «سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»/انتشار شماره جدید فصلنامه های تخصصی
همکاری سازمان سمت با دانشگاه معارف لبنان، همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با «معهدالمعارف الحکمیه» لبنان، برگزاری نشست «سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» و انتشار شماره جدید از فصلنامه های «قبسات» و «ذهن» از اخبار حوزه اندیشه در هفته جاری است.

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۶:۴۸

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی خبر داد
راه اندازی دفاتر استانی مجمع عالی حکمت اسلامی/بانک پایان نامه ها به روز می شود
خراسانی با اعلام برنامه های متنوع مجمع عالی حکمت اسلامی تا پایان سال، گفت: به روز رسانی بانک پایان نامه ها، بارگذاری تولیدات رسانه ای در بانک نرم افزاری و راه اندازی یکی از دفاتر استانی، ازجمله این برنامه ها است.

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۵:۲۶

انتشار «حقوق اساسی۲»
کتاب «حقوق اساسی۲» به قلم مشترک حسین جوان آراسته و محسن ملک افضلی و به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۵:۳۷

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت تشریح کرد
سیر برگزاری کرسی های نظریه پردازی و تدوین کتاب نظریه
رفیعی آتانی با بیان اینکه وقتی از نظریه پردازی صحبت می کنیم یعنی سازه های معنوی موجود کافی نیست، گفت: زمانی که می گوییم «کتاب نظریه» یعنی نظریه های موجود در یک حوزه علمی را توسعه می دهد. این اتفاق با تغییر فروض بنیادی هر حوزه اتفاق می افتد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۵:۰۶

همکاری سازمان سمت با دانشگاه معارف لبنان
سازمان سمت و دانشگاه معارف لبنان در زمینه هایی همچون تدوین و ترجمه منابع مورد نیاز دانشگاه معارف، برگزاری سمینار و دوره‌های آموزشی با یکدیگر همکاری می کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۰:۱۲