خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

السبت ٢٠ ذو القعدة ١٤٤١

Saturday, July 11, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی
برگزاری سومین همایش «پیشرفت‌های نوین در عرضه علم و فراعلم علوم انسانی»
سومین همایش «پیشرفت‌های نوین در عرضه علم و فراعلم علوم انسانی» در محورهایی همچون الهیات و معارف اسلامی و فلسفه و کلام به صورت مجازی برگزار می‌شود.

۱۳۹۹/۴/۲۱ - ۱۴:۲۵

وضعیت علوم انسانی اسلامی در جنوب شرق آسیا بررسی شد
نشست ارائه گزارشی از علوم انسانی اسلامی در جنوب شرق آسیا با ارائه رئیس مرکز اسلامی جاکارتا در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

۱۳۹۹/۴/۱۸ - ۱۲:۵۷

بررسی نظریه آیت‌الله مصباح یزدی در قلمرو ماهیت علم دینی
بررسی نظریه آیت‌الله مصباح یزدی در قلمرو ماهیت علم دینی در شماره ۷۶ کتاب نقد که فصلنامه انتقادی نظری در حوزه علوم انسانی است منتشر شد.

۱۳۹۹/۴/۱۸ - ۱۲:۵۰

هستی‌شناسی عقل در نگره تفکیک تحلیل و نقد می‌شود
کرسی علمی ترویجی با موضوع «تحلیل و نقد هستی‌شناسی عقل در نگره تفکیک» به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.

۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۱۳:۳۹

گفتگو با خالق «مغزینه توجه و تمرکز» در چراغ مطالعه
برنامه چراغ مطالعه با محور گفتگو با خالق کتاب «مغزینه توجه و تمرکز» امشب روی آنتن شبکه چهارم سیما می‌رود.

۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۱۲:۵۲

دوفصلنامه «سیره‌پژوهی اهل‌بیت(ع)» در ایستگاه هشتم
به همت اداره نشریات شعبه خراسان رضوی و پژوهشکده اسلام تمدنی، هشتمین شماره دوفصلنامه علمی ـ ترویجی «سیره‌پژوهی اهل‌بیت(ع)» چاپ و منتشر شد.

۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۵:۳۸

انتشار شماره‌ اول کتابچه‌ الکترونیکی «مجموعه علوم انسانی و کرونا»
شماره‌ی اول کتابچه‌ی الکترونیکی «مجموعه علوم انسانی و کرونا» به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.

۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۵:۳۷

«سیری در تاریخ تمدّن اسلام و ایران» به زودی منتشر می‌شود
کتاب «سیری در تاریخ تمدّن اسلام و ایران (از پیدایش اسلام تا قرن هفتم هجری)» که در گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تدوین شده است، به زودی روانه بازار نشر می‌شود.

۱۳۹۹/۳/۲۰ - ۱۱:۰۱

«ناسیونالیسم» داوری اردکانی منتشر می‌شود
کتاب «ناسیونالیسم» ادغام دو اثر «ناسیونالیسم، استقلال و حاکمیت ملی» و «ناسیونالیسم و انقلاب» رضا داوری اردکانی، به زودی توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۲:۴۱

همایش مجازی «ابعاد انسانی اجتماعی کرونا در ایران» برگزار می‌شود
همایش «ابعاد انسانی اجتماعی کرونا در ایران» در محورهایی همچون مطالعات فرهنگی مربوط به کرونا از ۱۰ تا ۱۲ خردادماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۲۵

بررسی نظام تربیت مدرسه‌ای ایران در آزمون کرونا
دهمین پیش‌نشست علمی ‏همایش «ابعاد انسانی- اجتماعی کرونا در ایران» به کوشش پژوهشکده دانشنامه‌نگاری ایران به صورت مجازی برگزار می‌شود.

۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۰۹:۴۴

امتحانات مقطع ابتدایی مدارس سیستان و بلوچستان برگزار نمی شود
مدیرکل اموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: امتحانات دانش آموزان مقطع ابتدایی مدارس سیستان و بلوچستان برگزار نمی شود بلکه نمره دانش آموز از سوی معلم براساس فعالیت در کلاس در گذشته و سامانه شاد در حال لحاظ می شود.

۱۳۹۹/۲/۱۷ - ۲۰:۴۰

شماره هفتم از «حکمت‌نامه مفاخر» منتشر شد
هفتمین شماره فصلنامه تخصصی «حکمت‌نامه مفاخر» مدیر مسئولی و سردبیری حسن بلخاری و به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.

۱۳۹۹/۲/۱۰ - ۱۴:۲۷

برگزاری اولین همایش «جهان در دوران کرونا» در فضای مجازی
اولین همایش مجازی «جهان در دوران کرونا» با حضور چهره‌هایی همچون آیت‌الله رشاد و حجت‌الاسلام خسروپناه و موضوعات متنوع نظیر عقلانیت شیعی در مواجهه با بحران‌های اجتماعی در حال برگزاری است.

۱۳۹۹/۲/۷ - ۱۳:۳۷

فراخوان مقاله «کرونا و علوم عقلی» اعلام شد
فراخوان «کرونا و علوم عقلی» در محورهایی همچون «آیا علوم عقلی در مواجهه با چنین پدیده‌هایی سخنی برای گفتن دارند؟» از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه اعلام شد.

۱۳۹۹/۲/۳ - ۱۱:۵۴

همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در برگزاری دوره‌های دکتری
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه علامه طباطبایی(ره) دو دوره دکتری مشترک در رشته‌های مدیریت گرایش سیاست‌گذاری عمومی و جامعه‌شناسی گرایش فرهنگی را برگزار می‌کنند.

۱۳۹۹/۲/۳ - ۱۰:۵۰

ورود «سرل و علوم انسانی» به بازار نشر
کتاب «سرل و علوم انسانی» با تلاش جواد عابدینی و اشاره به تحلیل فلسفی واقعیت اجتماعی از دیدگاه جان ‌سرل و پیامدهای آن برای علوم انسانی منتشر شد.

۱۳۹۹/۲/۳ - ۰۹:۱۰

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران:
کرونا را به لحاظ فلسفی بررسی می‌کنیم/ باز بودن فضا در قرن چهارم، موجب ظهور افرادی چون ابن‌سینا و فارابی شد
ذکیانی با بیان اینکه درآمدزایی از اقدامات مهم در دوره جدید فعالیت موسسه حکمت و فلسفه ایران است، گفت: در علوم انسانی نمی‌توان بخشنامه‌ای عمل کرد. باز بودن فضا در قرن چهارم، موجب ظهور افرادی چون ابن سینا و فارابی شد.

۱۳۹۹/۲/۲ - ۱۷:۴۵

یک استاد دانشگاه بیان کرد
کرونا جهانی نو ایجاد کرد/ ضعف بشری یا حرکت رو به پیشرفت؟
سیفی نوشت: جهان کرونازده و دنیای پساکرونا به گمان واجد تاملات، ملاحظات و الزاماتی است بسیاری از این عناوین می‌تواند موضوع تالیفات و تحقیقات از سوی اهل فن در هر رشته و حوزه‌ای قرار بگیرد.

۱۳۹۹/۱/۳۰ - ۰۹:۵۵

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد
لزوم چاره‌اندیشی علوم انسانی برای جهان پساکرونا
ردادی نوشت: وقتی جهان بیمار در حال پوست‌اندازی است، مغز متفکر آن نمی‌تواند بی‌تفاوت بماند. محققان علوم انسانی و علوم اجتماعی در سراسر دنیا بسیج شده‌اند که جهان پساکرونایی را آنگونه که فکر می‌کنند بهترین است بسازند.

۱۳۹۹/۱/۱۷ - ۱۴:۲۶