خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه ملاصدرا
شبستان گزارش می‌دهد
مسجدی که با فتوای تحریم تنباکو پیوند خورده است
مسجد شفا بی‌گمان یکی از پویاترین مساجد منطقه شش تهران است با وجود این، نام‌آوری خود را مدیون آیت‌الله سیدرضی شیرازی؛ نوه صاحب فتوای تحریم تنباکو است.

۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۱۳:۵۵

آیت‌الله محقق داماد:
تربیت؛ از پیچیده‌ترین مسائل علوم‌انسانی/باطن این جهان مثل باطن خودمان است
استاد دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه از پیچیده‌ترین علوم‌انسانی، مساله تربیت است، گفت: کسی که می‌خواهد پدر شود باید بداند چطور فرزندش را تربیت خواهد کرد؛ متاسفانه کلاس‌های این مسایل وجود ندارد کسی به ما یاد نمی‌دهد با همسرمان چطور برخورد کنیم.

۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۰۸:۵۵

کرسی ترویجی فلسفه سیاسی صدرالمتألهین برگزار می شود
کرسی ترویجی «عرضه و نقد ایده علمی با عنوان فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۰:۴۴

فنایی اشکوری بیان کرد
ملاصدرا به منازعات دیرینه عقل با عشق و دین پایان داد
یک استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: ملاصدرا سیرۀ علمی و عملی خود به منازعات دیرینۀ عقل و عشق، عقل و دین، و تعقل و ایمان پایان و نشان داد این روش ها ناسازگار و متعارض نیستند، بلکه هماهنگ و مؤید یکدیگر و نتایج و دستاوردهای آنها نیز با هم سازگار است.

۱۳۹۸/۱/۱۶ - ۱۳:۰۴

حب ذات به روایت ملاصدرا بررسی می شود
کرسی «حب ذات به روایت ملاصدرا در مقایسه با خودگروی روان شناختی» با ارائه عبدالله صلواتی و میزبانی دانشگاه شهید رجایی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۰۸:۵۷

اعلام شد
فراخوان مقاله بیست و سومین همایش ملی «ملاصدرا»
فراخوان مقاله بیست و سومین همایش ملی ملاصدرا در محورهایی همچون «عناصر و مؤلفه‌های حکمت ایرانی در حکمت متعالیه» و «حکمت ایرانی در تاریخ فلسفه» اعلام شد.

۱۳۹۷/۱۲/۴ - ۱۵:۰۳

آیت الله محقق داماد تشریح کرد
نظر ملاصدرا درباره مرگ و قیامت کبری/دلایل چاق شدن نفس
استاد فلسفه اسلامی با اشاره به اینکه معنای قیامت کبری، لقاء الله است، گفت: ملاصدرا می گوید تمام جهان در حال تحول به دو حرکت است، یک حرکت قهری که به اراده ما نیست و دیگری اختیاری که به دست خودمان است؛ ما به دست خود نفس مان را چاق می کنیم.

۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۰۹:۵۰

انتشار مجموعه مقالات منتخب بیست و یکمین همایش سالانه ملاصدرا
مجموعه مقالات منتخب بیست و یکمین همایش سالانه ملاصدرا تحت عنوان فلسفه در مواجهه با فضای مجازی با نظارت آیت الله سید محمد خامنه ای منتشر شد.

۱۳۹۷/۵/۱۶ - ۱۲:۵۵

«حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن سینا و ملاصدرا»
خبرگزاری شبستان:«حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن سینا و ملاصدرا» اثردکتر«محمد ذبیحی» را موسسه انتشارات سمت را چاپ کرده است.

۱۳۹۷/۳/۱۳ - ۱۰:۵۰

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در همایش بزرگداشت ملاصدرا:
عقل در ادوار تاریخِ فلسفه معانی متفاوتی داشته است
خبرگزاری شبستان: خودبنیادیِ عقل چیز جدیدی در دوره متاخر نیست، اما همین واژه در حکمت الهی معنای متفاوتی را با عقل پیدا می کند، عقل فارابی و عقل ابن سینا، عقل سهروردی و عقل خواجه نصیر با عقل کانتی اگر نگوییم که اشتراک لفظ دارند تشابه اندک دارند.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۵:۳۱

در همایش ملاصدرا مطرح شد:
سجده به اختیار، سجده اکبر است/انسان با بحث های فلسفی پیچیده خداشناس نمی شود
خبرگزاری شبستان: بلخاری: معماری به فعل و واکنش انسان جهت می دهد، حقیقت معماری مقدس است، آدمی به اختیار سجده می کند و تسلیم می شود، سجده به اختیار، سجده اکبر است. احمدی: انسان با بحث های فلسفی پیچیده خداشناس نمی شود ولی همواره به خدا گرایش دارد.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۵:۰۶

دکتر قاسم پورحسن در همایش بزرگداشت ملاصدرا:
فارابی، شریعت و فلسفه/ما فلسفه را مساوی با یونانیت نمی دانیم
خبرگزاری شبستان: فارابی بر این باور است که شریعت صحیح تنها زمانی در میان مردم شکل می گیرد که احکام و بنیان عباداتش بر فلسفه برهانی و یقینی استوار باشد و زمانی دین نادرست و فاسد ظهور می کند که از عقلانیت دور شده و به فلسفه ظنی و غیربرهانی منتهی شود.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۴:۴۲

دکتر غلامرضا اعوانی در همایش بزرگداشت ملاصدرا:
دعا لبیک به خدا است
خبرگزاری شبستان: استاد فلسفه با اشاره به جایگاه دعا در گستره معرفت، گفت: دعا کردن لبیک به خدا است. حکما این عالم را عالم کبیر می دانند و انسان را عالم صغیر، ولی اولیا برعکس این دیدگاه را دارند و انسان را عالم کبیر و مظهر اسماءالله می دانند.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۴:۱۷

بیست و دومین همایش بزرگداشت ملاصدرا
بیست و دومین همایش بزرگداشت ملاصدرا با موضوع «فلسفه، پرستش و نیایش» با حضور آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا برگزار شد.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۳۶

دکتر داوری اردکانی در همایش بزرگداشت ملاصدرا:
آیا فلاسفه اهل مناجات و نیایش اند؟/دعای فارابی؛ مصداق وحدت دین و فلسفه
خبرگزاری شبستان: زبان فلسفه، زبان آداب دانی و عقل است، اما این عقل یک بنیاد و آغازی دارد که آن آغاز، شروع همه چیز است. آغاز علوم با وجود است، اینجا بحث این است که آیا فلاسفه اهل مناجات و نیایش اند، این موضوعی است که می توان در آن تتبع کرد.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۲۲

آیت الله سیدمحمد خامنه ای در همایش بزرگداشت ملاصدرا:
نیایش، پدیده مهم فلسفی است/عبادت؛ مهمترین دستاورد زندگی بشر
خبرگزاری شبستان: نیایش، پدیده مهم فلسفی است که باید آن را پرورش دهیم، عالم همه چیز را در بطن خود دارد و وقتی عقل ما فعال شود، آن کلیت را درک می کنیم؛ مهمترین دستاورد بشری که ملائکه درباره او از خدا سوال کردند، دعا و نیایش و عبادت است.

۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۱۲

همایش «فلسفه، نیایش و پرستش» برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: همایش «فلسفه، نیایش و پرستش» با محورهای متنوع به‌مناسبت روز بزرگداشت حکیم ملاصدرا و به همت بنیاد حکمت اسلامی صدرا برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۵:۰۲

اعلام فراخوان بیست و دومین همایش بزرگداشت حکیم ملاصدرا
خبرگزاری شبستان: دبیرخانه دائمی همایش های بزرگداشت حکیم ملاصدرا فراخوان مقاله بیست و دومین دوره این همایش با محور «فلسفه، پرستش و نیایش» را اعلام کرد.

۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۲:۵۶

انتشار اثری ماندگار از حکیم ملاصدرا
خبرگزاری شبستان: کتاب «ترجمه تفسیر سوره های اعلی و زلزال» اثر ماندگار حکیم صدر المتالیهن شیرازی مشهور به ملاصدراست که توسط انتشارات بنياد حکمت اسلامي صدرا در شمارگان یک هزار نسخه به چاپ رسیده است.

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۱:۳۲

جهانگیر مسعودی:
ملاصدرا پیش از گادامر قهرمان هرمنوتیک فلسفی است
خبرگزاری شبستان: یک عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در نشست «تأثیر هرمنوتیک فلسفی بر علوم اسلامی» گفت: به نظر می رسد ملاصدرا پیش از گادامر قهرمان رویکرد هرمنوتیک فلسفی است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۲:۰۳