خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه حجت الاسلام امیر محسن عرفان
یک کارشناس و پژوهشگر مهدوی تاکید کرد:
تعمیق گفتمان انتظار و زمینه سازی ظهور؛ مطالبه رهبری از جوانان در گام دوم انقلاب
حجت الاسلام عرفان با اشاره به مطالبات منتظرانه مقام معظم رهبری از جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب، تاکید کرد: جوان منتظر در عرصه کار و تلاش، پژوهش و اختراع باید در راستای تحقق دولت موعود گام بردارد.

۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۵۰

مدرس دانشگاه معارف اسلامی تشریح کرد
انتظار؛ عامل اصلی انگیزش در دانشجو/دانشجوی منتظر نسبت به مشکلات جامعه بی تفاوت نیست
حجت الاسلام عرفان با بیان اینکه دانشجوی منتظر مدرک گرا نیست و به حل مشکلات جامعه در تحصیل نظر دارد، گفت: تفسیر انتظار به زمینه سازی، اصلی ترین موتور محرکه انگیزشی برای دانشجو است لذا باید در دانشگاه ها فلسفه انتظار و الهیات امید تدریس شود.

۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۰۹:۴۴

مدرس دانشگاه معارف اسلامی در گفت وگو با شبستان:
«هنر»؛ زبان بین المللی در معرفی مهدویت و انتظار/هنوز ساختار مفهومی هنر منتظرانه را تعریف نکرده ایم!
خبرگزاری شبستان: یکی از کارکردهای هنر در زمینه انتظار، بازتاب بین المللی این ارزش هاست، لذا زمانی که در قالب انیمیشن، سینما، ادبیات نمایشی و ... به آموزه های مهدویت پرداخته می شود، می توان انعکاس صحیح از این آموزه در عرصه بین الملل داشت.

۱۳۹۷/۲/۶ - ۱۳:۰۵

مدرس دانشگاه معارف اسلامی در گفت وگو با شبستان:
نوروز موسم جلب تمایلات به ظهور/رضایت امام زمان(عج) ملاک دیدوبازدیدها باشد
خبرگزاری شبستان: اگر تغییر در طبیعت را عید می دانیم، آیا نباید ظهور امام زمان (عج) که بزرگترین تغییر در عالم هستی است را آرزو و عید حقیقی خویش بدانیم؟ باید تغییر طبیعت در بهار، فرصتی باشد برای تلاش در جهت سوق مردم به سمت آرزوی موعود.

۱۳۹۷/۱/۷ - ۱۰:۴۰

گفتمان مهدویت در رسانه ها...
بایدهای منابر مهدوی برای انتظار پویا/مطالبات مهدوی در نماز جمعه فریاد زده شود
خبرگزاری شبستان: کارشناس مهدوی گفت: مبلغ مهدوی باید زمان شناس باشد، زیرا برخی از پاسخ ها به سوالات مهدوی، قدیمی شده و منطبق بر زمان نیست و یک مبلغ مهدوی باید با بهره گیری از عنصر زمان شناسی، مطالب روز را در منبر ارائه کند.

۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۰۸:۳۶

بایسته های گفتمان سازی مهدوی در رسانه ها؛
منبر باید انتظار را وارد سبک زندگی مردم کند/مختصات منبر مهدوی
خبرگزاری شبستان: یک مبلغ روی منبر باید به گونه ای سخن بگوید که انتظار ظهور امام زمان (عج)، خود را در رفتار مردم جامعه نشان دهد و فرآیند تبدیل نرم افزار انتظار به سخت افزار عملی باید طی شود و این تبدیل باید دغدغه مبلغان باشد.

۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۰۹:۰۴

مدرس دانشگاه معارف اسلامی در گفت وگو با شبستان:
جای کتب میان رشته ای مهدوی در بازار نشر خالی است/بدون اولویت سنجی به جایی نمی رسیم
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام عرفان تاکید کرد: در زمینه مهندسی فرهنگ مطالعه در عرصه معارف مهدوی، نیازمند کتاب­شناسی هستیم و تا میراث مکتوب ما در این عرصه بازنمایی نشود، نمی­ توان به سیر مطالعاتی دقیقی در حوزه مهدویت دست پیدا کرد.

۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۸:۲۳

مهدویت در رسانه ها...
راه مقابله با جنگ آخرالزمانی هالیوود، برنامه های کارشناس محور صداوسیما نیست
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام عرفان تاکید کرد: قدرت رسانه ای فیلمی مانند ۲۰۱۲، مثل قدرت یک تانک و توپخانه است و زمانی که ما در رسانه ملی این فیلم را نقد ظاهری کنیم، گویی با کلوخ به جنگ تانک رفته ایم که قطعا اثری نخواهد داشت.

۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۰۹:۱۸

مهدویت در رسانه ها...
صداوسیما مهدی گریزان را جذب کند/ با کلیشه و تکرار مهدویت ترویج نمی شود
خبرگزاری شبستان: برنامه های مهدوی رسانه ملی به صورت ترکیبی است که مجری و کارشناس موضوعی مهدوی را به بحث می گذارند ، اما این برنامه ها در رسانه های رقیب، پرتحرک و پرجاذبه است و گاه در قالب فیلم اکشن و...، مضامین آخرالزمانی را به مخاطب عرضه می کند.

۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۰۹:۰۹

مدرس دانشگاه معارف اسلامی در گفت وگو با شبستان:
مهدویت، قدرت نرم اسلام در جبهه تمدن سازی است
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام عرفان گفت: با نهادینه‌سازی آموزه مهدویت در جهان اسلام، گفتمان هویتی جدیدی به وجود می‌آید که با ایدئولوژیک‌کردن بافت هویتی اسلام و ایجاد بینشی نوین در معرفی دگر مشترک، جنبش اجتماعی جدیدی را به وجود می‌آورد.

۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۰۹:۰۳

مواجهه امامیه با بحران‌های پدید آمده در غیبت صغری بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: نشست علمی نقد و بررسی رساله‌ای در عرصه مواجهه امامیه با بحران‌های پدید آمده در غیبت صغری از سوی انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۹:۳۷

گفتمان مهدویت در رسانه ها...
لزوم ائتلاف رسانه ای مقابل انحرافات مهدوی/رسانه باید منتظران واقعی را معرفی کند
خبرگزاری شبستان: یکی از بهترین کارکردهای خبرگزاری ها و سایت ها، گفتمان سازی است یعنی می توانند به درستی در جامعه، بحثی را به مطالبه عمومی تبدیل کنند یا مثلا شهدای مدافع حرم را به عنوانی منتظران راستین به جامعه بشناسانند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۰۹:۳۴

گفتمان مهدویت در رسانه ها...
نقش رسانه ها در انتخاب اصلح منتظران/آسیب سریال ها برای باورهای مهدوی!
خبرگزاری شبستان: رسانه ها باید شاخصه های انتخاب مطلوب در جامعه منتظر را بیان کنند، یعنی پیوند مطلوب میان مباحث مهدیت و انتظار را با مسائلی همچون انتخابات و نیز ویژگی های منتظرانه در برخورد با پدیده ای مانند انتخابات را بیان کنند.

۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۰۹:۲۵

مدرس دانشگاه معارف در گفت وگو با شبستان(۲):
ارتباط با امام عصر(عج) به رفتار و ایمان است نه خواب و رویا!
خبرگزاری شبستان: ملاک قُرب و ارتباط با امام زمان(عج)، تسلیم امر ایشان بودن است، نمی‌توان ادعای ارتباط کرد مگر از طریق پیوند مکتبی و ایمانی؛ باید دنبال ایجاد سنخیت رفتاری و ایمانی با ایشان باشیم نه دنبال ذکر برای خواب دیدن و ملاقات حضرت(عج).

۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۹:۲۷

مولف و پژوهشگر مهدوی در گفت وگو با شبستان:
عملی شدن گفتمان انتظار سند راهبردی و زیرساخت فرهنگی می خواهد
خبرگزاری شبستان: آموزه مهدویت نیازمند مدلی کاربردی است تا از سوی مجریان جهان اسلام به کار گرفته شود، مهم‌ترین آسیب مطالعاتی در این زمینه فقدان رویکرد کاربردی است. اصـولاً هیچ فکر و اندیشه‌ای بدون برخورد با آراء و دیدگاه های متقابل بارور نمی شود.

۱۳۹۵/۹/۲۴ - ۰۸:۴۳

مؤلف کتاب حائز رتبه شایسته تقدیر در همایش كتاب سال حوزه:
مدیریت فوق‌فعال در ارائه پیام فرازبانی مهدوی نیاز امروز جهان است
خبرگزاری شبستان: در عرصة بین‌الملل باید از مدیریت واكنشی به مدیریت فوق‌فعال در ارائه پیام فرازبانی مهدوی منتقل شویم در حالی که در عرصه ارائه پیام مهدوی در جامعة جهانی با مدیریت واكنشی، مدیریت فعال و مدیریت فوق فعال مواجه هستیم.

۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۱۰:۰۱

مقاله ای به قلم حجت الاسلام امیرمحسن عرفان(۲)؛
ناب‌سازي باور مهدويت؛ دستاورد‌ انقلاب اسلامي
خبرگزاری شبستان: ناب‌سازي باور به انديشة مهدويت از دستاورد‌هاي انقلاب اسلامي بود؛ زيرا با وقوع انقلاب اسلامي براي نخستين بار يك حكومت مسلمان با آرمان تشكيل جامعة منتظر پيش از ظهور و زمينه‌ساز انقلاب جهاني مهدي موعود(عج) در ايران تشكيل شد.

۱۳۹۴/۱۱/۲۱ - ۱۱:۲۵

حجت الاسلام عرفان در گفتگو با شبستان:
رسالت‌شناسی جشن‌های آغاز امامت و ولایت حضرت ولی‌عصر(ع)
خبرگزاری شبستان: پژوهشگر مهدوی آفت‌زدایی و ستیز با ناراستی‌ها را از رسالت‌های جشن‌های نهم ربیع‌ دانست و گفت: برخی در این ایام بیش و پیش از آن‌که درصدد کشف حقایق و ظرفیت‌های بیان و بلاغ معارف مهدوی باشند، درصدد برگزاری جشن‌هایی به مناسبتی خاص هستند.

۱۳۹۴/۹/۳۰ - ۱۲:۰۴

انتظار؛ کربلایی به وسعت جهان در مصاف حق و باطل
خبرگزاری شبستان: عاشورا دریچه‌ای به انتظار است و انتظار، تجلّی آرزوها و آمال کربلاییان. فرهنگ عاشورا، دستمایه اساسی و مایه شکوفایی و بالندگی منتظران مهدی(ع) در عصر انتظار است. انتظار کربلایی دیگر است به وسعت همه‌ جهان و مصاف حق و باطل.

۱۳۹۴/۹/۱۴ - ۰۹:۲۰

آرمان امامت و مهدویت از نگاه صحیفه سجادیه
خبرگزاری شبستان: بازکاوی مفهوم امامت در صحیفه سجادیه از دو سو اهمیت دارد. از یک سو معرفت حقیقی به امام جز از راه امام ممکن نیست و از سویی دیگر نیاز هر چه بیشتر ما به شناخت جایگاه امامت امام عصر(ع) است.

۱۳۹۴/۸/۱۷ - ۱۶:۳۱