مسئول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد:
‌‌گردآوری ۴۵۰۰ اثر از عالمان جهان اسلام به همت آستان قدس رضوی‌
مسئول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی از ‌‌گردآوری ۴ هزار و ۵۰۰ اثر از عالمان جهان اسلام به همت سوی آستان قدس رضوی‌ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام والمسلمین« سید‌محمود مرویان » امروز(سه شنبه 5 اسفند) در نشست خبری آیین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی گفت: سید مرتضی علم الهدی از دانشمندان بزرگ قرن پنجم هجری و حلقه وصل دوران شیخ مفید و شیخ طوسی است بنابراین شخصیت جامع الاطرافی است که در رشته های مختلف علوم اسلامی همچون فقه، اصول، کلام، حدیث، تاریخ، تفسیر و ادب اسلامی نوآوری های ممتازی داشته و شخصیت کم نظیری است.

 

مسئول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی عقلانیت دینی و تقریب مذاهب اسلامی را از باورهای سیدمرتضی دانست که در آثار و شخصیت ایشان نمایان است.

 

وی افزود: احیای آثار سید مرتضی و تحلیل شخصیت و اندیشه سید مرتضی بویژه در مباحث تاریخی دو توصیه مهم رهبر معظم انقلاب است که موسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث در این زمینه گام اول را آغاز کردند و زیرنظر شورای علمی معتبر، کار پژوهشی ارزشمندی را انجام داد و بیش از ۴۰ جلد آثار سید مرتضی را تحقیق و بازشناسی کردند .

 

مسئول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: با موافقت تولیت آستان قدس رضوی جهت همکاری با برگزارکنندگان این همایش، مرحله بازخوانی و بررسی نهایی آثار به عهده این بنیاد قرار گرفت و در مجموع  ۴۰ اثر از سید مرتضی و ۲۰ اثر شامل مقالات، پایان نامه ها و رساله ها در مورد سید مرتضی به زبان فارسی و عربی در چاپخانه مرکز پژوهش های آستان قدس رضوی منتشر شد.

 

وی گفت: تحلیل و بررسی دوران، مسائل اجتماعی، تاریخی و اندیشه و آثار سید مرتضی در ۴۰ نشست علمی با حضور محققان و اندیشمندان از مناطق مختلف کشور توسط دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

 

حجت الاسلام مرویان ادامه داد: بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی  بیش از ۴۵۰۰  اثر را تاکنون تقدیم مراکز علمی، محققان و مراکز علمی کرده است و در حریم علمی خود به احیای آثار دانشمندان و مفاخر اسلامی به عنوان بخشی از زیرساخت و معماری تمدن اسلامی در راستای رسیدن به تمدن نوین اسلامی اهتمام دارد.

 

وی با بیان اینکه سید مرتضی شخصیت جامع الاطرافی است که بازخوانی اندیشه و آثار ایشان در نظام سازی معارف و ارزش های اسلامی معرف نظام واره های مکتب اهل بیت (ع) باشد و آستان قدس رضوی به پشتوانه سازی برای کارهای علمی و فرهنگی مکتب اهل بیت (ع) اهتمام و اهمیت جدی می دهد و لذا در بنیاد پژوهش های اسلامی در کنار احیای آثار سید مرتضی، احیای آثار حاج نورالله شوشتری و نیز احیای آثار میرحامدحسین هندی در قالب کلان پروژه عبقات الانوار را در دست اقدام داریم که اوایل سال ۱۴۰۰ رونمایی خواهد شد.

چاپ خبر