قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه:
پیشگیری از وقوع جرم راهکار اصلی برنامه توسعه ششم است/ لزوم نهادینه سازی مقوله پیشگیری در جامعه
خبرگزاری شبستان: قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، گفت: استفاده از تمام ظرفیت های لازم و تربیون های آزاد برای جلوگیری از وقوع جرم در جامعه ضروری است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از کرمانشاه، دکتر مهدی امیری قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بعد از ظهر امروز (14 آبان) در نشست ستاد پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در کرمانشاه، اظهار کرد: رکن مهم تصمیم گیری و تصمیم سازی پیشگیری از وقوع جرم است.

 

وی، ابراز کرد: مرکز مطالعات پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه آسیب شناسی با ارزیابی رفتار در حوزه های مختلف را رسالت مهم کاری خود قرار داده و در تعامل با دستگاه های ذی ربط تاکنون اقدامات مؤثری را انجام داده است.

 

قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با بیان اینکه مردم باید در راستای پیشگیری از وقوع جرم آموزش های لازم را فرا بگیرند، افزود: در این راستا شورای ارتقای عمومی، افکارسنجی و اطلاع رسانی تشکیل شده که با وظیفه ارائه خدمات به مردم از ظرفیت رسانه ملی نیز استفاده می کند.

 

امیری، بر نهادینه کردن فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم در جامعه تأکید کرد و گفت: آن زمان که مشارکت اجتماعی به مسئولیت پذیری تبدیل شود می توان شاهد موفقیت های فراوانی در سطح جامعه باشیم.

 

این مقام مسئول، خاطرنشان کرد: آموزش، اولین راه پیشگیری از وقوع جرم در جامعه بوده و معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه نیز در این راستای و در سطوح مختلف محلی، استانی، کشوری و منطقه ای برنامه های خاصی را به انجام می رساند.

 

به گفته وی، استفاده از تمام ظرفیت های لازم و تربیون های آزاد برای جلوگیری از وقوع جرم در جامعه ضروری بوده و تنها علت آن نیز رشد کاربران ماهواره ای و دنیای مجازی است.

 

قائم‌ مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، ادامه داد: چنانچه مدیریت استفاده فناوری و دنیای مجازی صحیح نباشد آسیب های اجتماعی فراوانی گریبان گیر افراد می شود.

 

امیری، پایه اساسی نظام را کرامت والای انسانی برشمرد و یادآور شد: ما طبق دو اصل مهم قانون اساسی مکلف به انجام حفظ کرامت انسانی هستیم و امر به معروف و نهی از منکر نیز  مهمترین ابزار برای تکامل جامعه محسوب می شود.

 

این مقام مسئول، اضافه کرد: افراد باید در دوره نوجوانی که بسیار سن حساسی است آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از وقوع جرم را فرا بگیرند و در این راستا وزارت آموزش و پرورش قرار است با همکاری دستگاه های دیگر در ماه های آینده "نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان" و یا "نماد" را اجرایی کند.

 

وی، با بیان اینکه  معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در راستای اجرای طرح "نماد" مشاوره های لازم در خصوص تعلیم و تربیت را ارائه می دهد، افزود: توجه به مقوله پیشگیری از وقوع جرم یکی از رویکردهای مهم برنامه ششم توسعه به شمار می رود.

 

چاپ خبر