فریدون دانشمند به شبستان خبر داد:
انیمیشن «سرزمین خواب» در شبکه دو سیما تولید شد
فریدون دانشمند فیلمنامه نویس گفت:ما استعدادهایی خوب و پتانسیل بسیار قوی در این زمینه ساخت و تولید انیمیشن داریم که می توانیم در خاورمیانه حرف نخست را در زمینه ساخت و تولید فیلم های انیمیشن بزنیم.

فریدون دانشمند، فیلمنامه نویس و نویسنده داستان «افسانه ماردوش» بر اساس شاهنامه فردوسی که به صورت فیلمنامه انیشن در چند قسمت توسط موسسه صبا تولید شد در گفتگو با شبستان گفت: انیمیشن یعنی نشان دادن تصاویر متحرک به هر صورت و به هر شکل، با این تعریف به نظر من در عصر کنونی ما هیچ گونه مرز مشخصی در این زمینه نداریم، حتی برای جذابیت بیشتر انیمیشن ها، از جلوه های ویژه بهره گرفته می شود.


وی درباره تفاوت های فیلمنامه انمیشن و فیلم زنده، عنوان کرد: اصولا تفاوت چندانی در زمینه نوشتن وجود ندارد، البته در فیلمنامه انیمیشن روی خیال پردازی ها توجه بیشتری می شود و نویسنده در این وجه از ماجرا از آزادی عمل بیشتری برخوردار است، بنابراین می توان گفت که فیلمنامه انیمیشن از نظر فرم تفاوت چندانی با فیلم زنده ندارد عمده تفاوتها روی محتوا است و فانتزی در انیمیشن نقش پر رنگ تری دارد.


دانشمند خاطر نشان کرد: انیمیشن در ایران که از نظر سینمای زنده دچار محدودیتهایی است می تواند جایگاه بسیار رفیعی داشته باشد و حتی می طلبد که نهاد فرهنگی مرتبط با این مقوله اهتمام بیشتری به ساخت فیلم های انیمیشن نشان دهند.
 

وی موسسه صبا را یکی از موسسات موفق در ساخت فیلم انیمیشن خواند و عنوان کرد: صبا در ساخت فیلم انیمیشن موفق عمل کرده اما انتقاداتی نیز به این موسسه وارد است، در واقع بیشترین آسیبی که به صبا وارد است و به ادامه فعالیتهای آن صدمه زده، تغییر مدیریت در این موسسه است که سبب کندی روند کار شده که امیدارم این مسئله در مدیریت فعلی اتفاق نیفتد، چرا که درحال حاضر ما شاهد انرژی و انگیزه پر قدرتی در این مدیریت هستیم، به طوری که بار دیگر بسیاری از افرادی که از ادامه همکاری با صبا نا امید شده بودند بار دیگر به این محفل هنری پیوسته اند.


وی تصریح کرد: در حال حاضر مراکز متعددی مانند حوزه هنری، موسسه صبا، شبکه های مختلف تلویزیونی و حتی شبکه های استانی و مراکز استانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ساخت انیمیشن فعالیت می کنند و این نشان می دهد که ما استعدادهایی خوب و پتانسیل بسیار قوی در این زمینه داریم که حتی اگر نتوانیم در این زمینه درسطح جهانی مقام بلندی به دست آوریم می توانیم در خاورمیانه حرف نخست را در زمینه ساخت و تولید فیلم های انیمیشن بزنیم.


وی درباره روشهای ساخت فیلم انیمیشن، عنوان کرد: انیمیشن ها روش های ساخت بسیار گوناگونی دارند که یکی از این روش ها استفاده از کامپیوتر است. انیمیشن های کامپیوتری با استفاده از نرم افزار های مخصوص ساخته می شوند که این نرم افزار ها می توانند Maya، 3Dmax و بسیاری از نرم افزار های دیگر باشند که هر کدام معمولاَ کاربرد و برتری خاصی نسبت به دیگر نرم افزار ها دارند. انیمیشن ساز باید به زیباترین شکل ممکن و در سریع ترین زمان انیمیشن خود را بسازد، لذا برای این کار از روش های مختلف و نرم افزار های گوناگون می توان استفاده کرد.


این فیلمنامه نویس همچنین درباره اهمیت و کاربرد انیمیشن خاطر نشان کرد: انیمیشن ها کاربرد های گوناگونی دارند، تیزر های تبلیغاتی، برنامه های علمی آموزشی، جلوه های ویژه یا انیمیشن ترکیب شده با فیلم، ساخت انیمیشن برای سرگرمی کودکان و نوجوانان، ساخت محیط های شبیه سازی شدهﻯ واقعی، ساخت بازی های کامپیوتری و... از جمله کاربردهای انیمیشن در دنیای کنونی است که موجب اهمیت بیشتر و روز افزون این حوزه می شود.

 

وی گفت: انیمیشن سرزمین خواب  تولید شده در شبکه دو به زودی پخش می شود این انیمیشن داستان بچه غولی است که قبلا عادت داشته است که باقصه به خواب برود اما روزی این عامل قصه گو از بین می رود و بچه غول ناچار دختری را  می رباید که قصه گوی ماهری است و او را در یک قفس زندانی می کند، تا هر شب برایش قصه بگوید و دختر نیز به روش شهرزاد قصه گو روش خاصی زا برای قصه گویی انتخاب می کند و در نهایت منجر به تربیت بچه غول می شود .

 

 وی در پایان عنوان کرد: این انیمیشن به صورت فانتزی  است و کارگردانی آن را  علی لطفی بر عهده داشته است و  در حال حاضر نیز مراحل ساخت و تولید آن به پایان رسیده است و امیدوارم که به زودی از سیمای جمهوری اسلامی خش شود .

 

پایان پیام/

چاپ خبر