مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در نشست خبری//۱
تأسیس بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) پس از انقلاب ضرورتی ملی بود
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام متوسل با اشاره به انحرافات در حوزه مهدویت گفت: گسترش افراد و افکار منحرف در رابطه با مباحث مهدوی، به تاسیس بنیادی که سازماندهی شده مباحث مهدوی را در کشور دنبال کند، ضرورت بخشید.

به گزارش خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام محمود متوسل، مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) صبح امروز سه شنبه، شانزدهم آذرماه در نشست مطبوعاتی با اشاره به پیشینه تشکیل این بنیاد و ضرورت تاسیس چنین بنیادی در کشور تصریح کرد: پیش از انقلاب انجمنی وجود داشت که مباحث مهدویت را به صورت تشکیلاتی در سطح کشور دنبال می کرد که با ظهور انقلاب متاسفانه با جریان انقلاب همکاری نکرد و از جانب امام نیز کنار گذاشته شد. دلیل اینکه تفکرات این جریان با تفکرات انقلابی و همچنین آموزه مهدویت از دیدگاه حضرت امام سازگار نبود و آنها معتقد بودند در زمان غیبت هیچگونه اقدام و حرکتی در رابطه با تشکیل حکومت اسلامی نباید صورت بگیرد، بنابراین، پس از فروپاشی این انجمن هیچگونه تشکیلاتی بعد از انقلاب اسلامی در رابطه با مهدویت در سطح کشور فعالیت نمی کرد.

 

وی افزود: دومین دلیلی که ایجاد چنین بنیادی را در کشور ضروری می کرد این بود که بعد از دفاع مقدس هشت ساله هر روز یک نفر در گوشه و کنار کشور مدعی ارتباط با امام زمان(عج) می شد و افرادی را در اطراف خود جمع می کرد، این مسئله منجر به اقداماتی در سطح کشور برای کنترل آن شد اما چون مردم از آگاهی های کافی در این زمینه برخوردار نبودند افراد سودجو و فرصت طلب می توانستند به بهانه های ارتباط با امام زمان(عج) مردم را دچار مشکل کنند بنابراین، به دلیل گسترش افراد و افکار منحرف در رابطه با مباحث مهدوی تاسیس بنیادی که به صورت سازماندهی شده مباحث مهدوی را در کشور دنبال کند، ضروری بود.

 

حجت الاسلام متوسل برپایی نظام جمهوری اسلامی بر مبنای ولایت فقیه را دلیل سوم ضرورت تاسیس چنین بنیادی در کشور عنوان کرد و افزود: نظام جمهوری اسلامی بر پایه ولایت فقیه پایه گذاری شده است و ولایت فقیه به نیابت از امام زمان(عج) است یعنی نیابت عام از امام (عج)، به همین جهت باید شناخت درستی از امام(عج) در جامعه و میان مردم وجود داشته باشد.

 

وی افزود: با توجه به این دلایل حجت الاسلام قرائتی پیشنهاد تاسیس سازمانی برای ارایه، آموزش و کنترل مباحث مهدوی در کشور را مطرح کرد که با موافقت مقام معظم رهبری، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (ع) در سال 79 تشکیل شد.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) خاطرنشان کرد: اولین اعضای هیئت امنا و موسس این بنیاد افرادی بودند همچون مرحوم ابوترابی، حجت الاسلام قرائتی، حجت الاسلام حسین ایرانی (فرمانده سپاه قم) و دکتر شیبانی که تا سال 94 نیز مدیریت این مجموعه را به عهده داشتند و سپس به دلیل کهولت سن استعفا دادند. همچنین حجت الاسلام رحیمیان، تولیت مدرسه مقدس جمکران، دکتر مظفر (وزیر سابق آموزش و پرورش، سردار رحیم صفوی، حجت الاسلام مجتبی کلباسی (مدیر مرکز تخصصی مهدویت) از اعضای هیئت امنای این بنیاد هستند.

 

وی در ادامه به برخی از فعالیت های بنیاد حضرت مهدی موعود(عج) در طول 16 سال گذشته اشاره کرد و گفت: مبنای تأسیس این بنیاد انجام کار معرفتی در زمینه مباحث مهدوی بود اما متاسفانه نیروی متخصص در این زمینه وجود نداشت به همین دلیل مرکز تخصصی مهدویت در قم تاسیس شد که سالیانه 30 تا 40 نفر از طلاب را در سطوح 3 و 4 با مباحث تخصصی مهدویت تربیت می کند و تاکنون قریب به 400 نفر فارغ التحصیل داشته است که در برنامه ها، مناظرات، پاسخ به شبهات و دیگر فعالیت های مهدوی در سطح کشور حضور دارند.

 

وی تاسیس انتشارات بنیاد را از دیگر اقدامات آن برشمرد و ابراز کرد: انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در سال 79 تاسیس شد. با توجه به اینکه تا آن زمان کتاب های مهدوی از دو حال خارج نبود یعنی یا بسیار تخصصی و سطح بالا بود که برای حوزویان نگاشته شده بود و یا بسیار عوامانه که شامل مباحث خواب و رویا و ارتباط با امام زمان(عج) و ... می شد و ما آثار مناسبی در رابطه با مباحث مهدوی برای عموم مردم نداشتیم، به همین جهت تاسیس انتشارات مختص به بنیاد ضروری بود. در طول این سال ها نیز بیش از 200 عنوان کتاب برای همه اقشار جامعه توسط فارغ التحصیلان مرکز تخصصی مهدویت نگارش یافته است که کتاب هایی در زمینه پاسخگویی به سوالات و شبهات، رد افکار انحرافی، ارایه آموزش های مهدوی و ... است.

 

حجت الاسلام متوسل در ادامه سخنان خود به تاسیس مجتمع فرهنگی آموزشی یاوران مهدوی در سال 83 و تاثیر دفاتر استانی با هدف گسترش آموزش مباحث مهدوی و تعامل با دستگاه ها اشاره کرد و افزود: مجتمع فرهنگی آموزشی یاوران مهدوی امکان اسکان، پذیرایی، برپایی کلاس های آموزشی، سالن جلسات و ... برای یک هزار نفر را به صورت همزمان دارد و عمده میهمانان این مجتمع در طول سال از اقشار فرهنگی کشور هستند. در رابطه با دفاتر استانی نیز خوب است بدانید نحوه تشکیل این دفاتر در استان ها با توجه به محدودیت های مالی بنیاد زیر نظر امام جمعه استان است که یکی از اعضای مورد اعتماد هر استان به بنیاد معرفی شده و بعد از تایید بنیاد زیرنظر شخص امام جمعه و شورای فرهنگی استان و با بودجه ای که در خود استان و با بهره مندی از کمک های مردمی تامین می شود کارهای فرهنگی مهدوی متناسب با فضای استان را انجام می دهد.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) رسالت اصلی این بنیاد را برگزاری دوره های آموزشی در سطح کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: ارایه آموزش های مهدوی به شکل خاص بر عهده بنیاد است و در همین رابطه تنها در دانشگاه تهران تاکنون 9 دوره مباحث آموزش مهدوی برگزار شده که در هر دوره قریب به 200 نفر دانشجو شرکت داشته اند.

 

 

چاپ خبر