آیت‌الله جاودان:
اعمال صالح عامل رسیدن به حیات برتر است
خبرگزاری شبستان: آیت‌الله جاودان گفت: اعمال صالح عامل رسیدن به حیات برتر است که انسان می‌تواند با اختیار خود به آن دست یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت الله علی جاودان استاد اخلاق، شامگاه چهارشنبه 19 مهر در سلسله جلسات درس اخلاق که در حسینیه مرحوم شیخ زاهد برگزار شد، گفت: همه آنچه در آسمان‌ها و زمین است در برابر خداوند سر به سجده دارند.

وی افزود: از بین همه موجوداتی که مطیع محض خداوند هستند فقط انسان از او نافرمانی می‌کند.

آیت‌الله جاودان بیان داشت: آزادی و اختیار انسان در اطاعت یا نافرمانی خداوند بر اساس خواست و اراده باری تعالی است که می‌تواند راه راست را انتخاب کرده یا وارد گمراهی شود.

استاد اخلاق درباره فرشتگان و ملائک، عنوان کرد: فرشتگان و ملائک الهی هم مطیع امر الهی خلق شدند و نمی‌توانند از دستورات خداوند سرپیچی کنند اما انسان بر اساس همین اختیاری و آزادی در انتخاب راه درست و غلط اگر راه درست را پذیرفت و آن را تا آخر طی کرد می‌تواند در مقامی بالاتر از فرشتگان قرار گیرد.

وی افزود: برخی از انسان‌ها با اختیار خود را درست را انتخاب کرده و آن را طی می‌کنند طوری که مقام آنان بالاتر از فرشتگان قرار می‌گیرد اما برخی دیگر در مسیر نادرست قرار گرفته و تا نهایت بدی پیش می‌روند به گونه‌ای که از حیوان هم پست‌تر می‌شوند.

آیت‌الله جاودان بیان داشت: همه این اختیار و آزادی انسان در دنیا است هنگامی که وارد عالم آخرت شود دیگر اختیاری ندارد و براساس اعمالی که انجام داده است پاداش یا عذاب خود را دریافت خواهد کرد.

 استاد اخلاق با بیان اینکه زندگی و حیات حقیقی در عالم آخرت است، گفت: انسان هنگام تولد یک حیات حداقلی دارد که می‌تواند با اعمال صالح آن را افزایش دهد و این توان و استعداد را خداوند فقط به انسان عطا کرده است.

وی ابراز کرد: عمل صالح انسان را به حیات برتر می‌رساند ملاک سنجش اعمال صالح نیز نماز است.

 

 

چاپ خبر