دبیر شورای عالی فضای مجازی :
هنوز سندی برای اینترنت طبقه بندی شده نداریم/ مردم در شبکه های اجتماعی داخلی فعالیت کنند
خبرگزاری شبستان:دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: هنوز سندی برای اینترنت طبقه بدی شده تهیه نشده است و به دنبال این هستیم تا سرویس مشخص و مناسبی را به هر قشر و گروه خاصی از جامعه ارائه کنیم. دارندگان گروه ها و کانال های فعال عضو شبکه های داخلی شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه خبرگزاری شبستان، حسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی،  امروز ۲۳ آبان در چهارمین روز از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در مصلی تهران حضور یافت و از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید می کرد.

 

بنابراین گزارش دبیر شورای عالی فضای مجازی  در نشست پیش از ظهر امروز درنمایشگاه اظهار کرد: برای هوشمند سازی کارت ملی ظرفیت و امکانات لازم را داریم و تلاش داریم تا پایان سال 97 کارت هوشمند را برای همه شهروندان صادر کنیم.

 

وی تاکید کرد: در پی  توسعه نظام هویتی هستیم و سعی داریم تا خدمات بهتر، مدرن و متحولی را انجام دهیم. امروزه دنیا تلاش می‌کند تا نظام هویتی را در همه محصولات اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار مشخص کند؛ به زودی خودروهایی وارد بازار خواهند شد که دارای هویت است یعنی راننده زمانی که استارت می‌زند، هویتش ثبت و مشخص می شود. فضای مجازی به سمت هویت‌مند شدن پیش می‌رود  به دلیل اینکه به دنبال توسعه است و ما نیز برای دست یابی به توسعه باید سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای‌مان را هویت‌مند کنیم.

 

فیروز آبادی گفت:درفضای مجازی نمی‌توان امنیت را به طور کامل برقرار کرد، به دلیل اینکه سرعت توسعه فضای مجازی بالاتر از میزن امینت در این فضا است.  در فضای مجازی متأسفانه فضای ناامنی وجود دارد و هیچ شاخصی هم در این زمینه وجود ندارد که بدانیم فضای مجازی کدام کشور امن‌تر از دیگریست.

 

وی همچنین گفت: در حال مذاکره با مدیران تلگرام و اینستاگرام هستیم تا بتوانیم قابلیتی برای  حفظ صیانت شبکه پیام‌رسانی در نظر بگیریم. اگر این ملاحظات محقق شود، مشکلی پیش نمی آید درغیراین صورت ما اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد و تصمیم‌گیری‌هایی را در این زمینه انجام می‌دهیم.

 

فیروز آبادی با بیان اینکه توصیه ما به فعالان عرصه رسانه ای این است که اگر دارنده گروه‌ها و کانال‌های بیش از 5 هزارعضو هستند، در یک پیام رسان داخلی فعال باشند، افزود: می خواهیم اگر مجبور به اتخاذ سیاست‌های محدودکنندگی شدیم، لطمه‌ای به کار این افراد رسانه‌ای وارد نشود.

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: پیام‌رسان‌های خارجی باید سیاست‌های کشور ایران را رعایت کنند و به انتشار مطالب خلاف اخلاق و شرع نپردازند. اگر با ما همکاری کنند مشکلی پیش نخواهد آمد درغیر این صورت به سمت سیاست‌های محدودکنندگی خواهیم رفت.

 

فیروز آبادی با اشاره به طبقه بندی اینترنت در کشور گفت: هنوز سندی در این زمینه تهیه نشده است و به دنبال این هستیم تا سرویس مشخص و مناسبی را به هر قشر و گروه خاصی از جامعه ارائه کنیم.

 

وی با ابراز گلایه از اینکه متأسفانه  بعضا محتوایی که در فضای مجازی ارائه می‌شود برای همه گروه‌های سنی مناسب نیست ، گفت: باید به تدریج این طبقه‌بندی را شروع کنیم . هم‌اکنون مذاکراتی با وزارت آموزش و پرورش داشته‌ایم و در حال مقدمات کار راه اندازی اینترنت کودکان در مدارس هستیم.

 

فیروزآبادی همچنین در جمع اصحاب رسانه گفت: به دنبال توسعه کسب و کار هستیم و امیدواریم به واسطه فضای مجازی بتوانیم مشکل بیکاری را حل کنیم.

 

وی همچنین درباره طرح سما گفت: این طرح سبب ارتقای سطح دانش کاربران می‌شود. طرح شامد از دیگر طرح‌های وزارت ارشاد است که البته باید دیگر سازمان‌ها و نهادها به این سمت حرکت کنند و به دنبال احراز هویت باشند و نظام هویتی را محقق کنند. همچنین معتقدم برای تحقق این امر مردم هم باید مشارکت داشته باشند درغیر این صورت بازار به  دست کسانی خواهد افتاد که بر افکارمان تأثیر می گذارند.

 

دبیرشورای عالی فضای مجازی همچنین با بیان اینکه 9 مصوبه در کمیسیون‌های مرکز ملی فضای مجازی آماده است، گفت: بناست این مصوبه ها را به صحن شورای عالی فضای مجازی برسانیم تا در چارچوب سیاست‌های‌مان تصویب و به اجرا دربیایند.

 

 

چاپ خبر