قاضی میرسعید در گفتگو با شبستان:
هلال ماه شوال بامداد پنج‌شنبه در ایران رویت خواهد شد/رویت ماه شوال در شهرهای جنوبی با چشم غیرمسلح ممکن است
یک پژوهشگر هلال ماه گفت: لحظه مقارنه ماه شوال در شامگاه چهارشنبه (۲۸ ماه رمضان) در ساعت ۱۹:۴۴ به وقت بین‌المللی و در ایران در ساعت (۱۴ دقیقه بامداد) پنجشنبه به ساعت تابستانی اتفاق می‌افتد که این رویت در شهرهای جنوبی با چشم غیرمسلح امکانپذیر است.

سید محسن قاضی میرسعید پژوهشگر هلال ماه در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، در خصوص وضعیت رویت پذیدی هلال ماه شوال گفت: این هلال در تمام مناطق کشور با چشم مسلح قابل رویت است و تنها رویت این هلال در عرض‌های شمالی کشور سخت خواهد بود.

 

وی در خصوص وضعیت رویت هلال ماه شوال در جهان نیز خاطرنشان کرد: لحظه مقارنه ماه شوال در شامگاه چهارشنبه (28 ماه رمضان) در ساعت 19:44 به وقت بین‌المللی و در ایران در ساعت (14 دقیقه بامداد) پنجشنبه به ساعت تابستانی اتفاق می‌افتد.

 

این پژوهشگر هلال ماه تاکید کرد: هلال ماه شوال در غروب روز پنجشنبه در قاره آمریکا در کشور ایالات متحده آمریکای - مناطق مرکزی کشور کانادا - آمریکای مرکزی و جنوبی با چشم غیرمسلح قابل رویت خواهد بود، البته این هلال در شمال کشور کانادا با ابزار رویت‌پذیر است.

قاضی میرسعید در مورد رویت ماه در قاره آفریقا نیز یادآور شد: این هلال در تمام قاره آفریقا هم با چشم غیرمسلح رویت خواهد شد.

وی در خصوص رویت ماه در قاره اروپا نیز افزود: هلال ماه در کشور اسپانیا، پرتغال و جنوب ایتالیا، یونان و قبرس با چشم غیرمسلح و در بقیه کشورهای اروپایی با ابزار قابل رویت است، این هلال در شمال انگلیس و کشورهای اسکاندیناوی غیرقابل رویت است.

این پژوهشگر هلال ماه با اشاره به وضعیت استهلال ماه در قاره آسیا خاطرنشان کرد: در قاره آسیا هلال ماه شوال در غروب روز پنجشنبه در منتها الیه جنوب غربی ترکیه - مرکز و جنوب کشور سوریه، مرکز و جنوب کشور عراق، لبنان - فلسطین اشغالی - کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس - جنوب ایران - جنوب پاکستان و هندوستان با چشم غیرمسلح قابل رویت است.

قاضی میرسعید ادامه داد: در کشور قزاقستان در جنوب این کشور - ازبکستان - افغانستان - ترکمنستان - ارمنستان و آذربایجان و همچنین درخاور دور در کشورهای چین - مالزی و اندونزی فقط با ابزار اپتیکی ماه رویت خواهد شد.

وی تصریح کرد: این هلال در قاره اقیانوسیه در شرق کشور استرالیا نیز فقط با ابزار اپتیکی رویت می‌شود.

این پژوهشگر هلال ماه در رابطه با وضعیت هلال ماه شوال در ایران نیز ابراز داشت: هلال ماه شوال همانطور که در نقشه پیوست آمده در بالای خط فرضی نیاز داریم به ابزار اپتیکی و در پایین خط با چشم غیرمسلح قابل رویت می‌باشد، بدیهی است مناطق جنوبی کشورمان وضعیت رویت هلال ماه مناسب‌تر خواهد بود.

چاپ خبر