سخنگوی وزارت خارجه:
احتمال جنگ با آمریکا را ضعیف می دانم/ناتوی عربی یک شعار است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر این که امکان گفت و گو و تعامل با آمریکا وجود ندارد، گفت: آمریکا نشان داده که غیر قابل اعتماد است و ما تا مذاکره با این کشور فاصله بسیاری داریم.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی در مورد سفر بن علوی به آمریکا گفت: این سفر انجام شد و من از محتوای سفر خبر ندارم و روابط ما متمادی و خوبی است و ظریف هم سفری به عمان داشت که نباید به دنبال پیوست دادن این سفرها به هم بود.

 

وی راجع به شکایت ایران به لاهه از آمریکا و امکان موفقیت این شکایت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای احقاق حقوق خود و ماندن به تعهدات خود و خروج آمریکا از برجام از این ساز و کار و همه ساز و کارهای موجود در جهان استفاده خواهد کرد.

 

قاسمی از اعلام وصول این شکایت و برگزاری جلسه استماع در شهریور خبر داد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر این که امکان گفت و گو و تعامل با آمریکا وجود ندارد، تصریح کرد: آمریکا نشان داده که غیر قابل اعتماد است و ما تا مذاکره با این کشور فاصله بسیاری داریم.

 

وی در مورد همکاری با اروپا یادآور شد: تماس های هر روزه ادامه دارد و امیدواریم دور جدید همکاری ها را آغاز کنیم.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ می گوید ایران تغییر یافته و مقامات ایران به دنبال مذاکره با ما هستند، عنوان کرد: این سوال را از ترامپ بپرسید و آقای ترامپ هر صبحی که بیدار می شود فکر می کند جهان هم با او متولد می شود و اظهارات او تکراری است و قابل اهمیت دادن نیست و ترامپ تغییرات اطراف خود را به جهان تسری می دهد.

 

قاسمی در مورد دیدار سفیر فرانسه و جابری انصاری توصیح داد: ماموریت سفیر فرانسه در ایران به پایان رسیده و او به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور فرانسه در امور سوریه انتخاب شده و دیدار وی با جابری انصاری به دلیل نقش دستیار وزیر خارجه در امور سوریه بوده است.

 

وی در خصوص سمینار گردهمایی سفرا که هفته گذشته برگزار شد، گفت: بیش از بیست دوره این سمینار برگزار شده و امسال با توجه به شرایط منطقه و برجام از اهمیت بالاتری برخوردار بود و تا فردا هم ادامه خواهد یافت. دستورالعمل های دیدارها با مقامات کشور گردآوری و تدوین خواهد شد و در اختیار سفرا قرار خواهد گرفت.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تشکیل ناتوی عربی علیه ایران اظهار داشت: این بحث جدید نیست و امروز با صدای بلندتری مطرح می سود و نام ناتوی عربی با توجه به فلسفه ناتو و نوع کشورهای حاضر در آن به کارگیری این واژه اشتباه است و شباهتی بین مجموع این کشورها و اعصای ناتو وجود ندارد و عدم انسجام کشورهای عربی باعث می شود این موضوع را یک شعار بدانیم اگرچه ترامپ نشان داده در تلاش است با ایجاد ترفندهایی از درآمدهای نفتی این کشورها بهره ببرد.

 

وی در ارتباط با درگیری لفظی مقامات ایرانی و آمریکایی تصریح کرد: حاکمان ایالات متحده بایر سریعتر به تاریخ مراجعه کرده و از خطاهای خود در این منطقه مانند مسائل افعانستان و عراق درس بگیرند.

 

سخنگوی ظریف در مورد سفر وزیرخارجه به سنگاپور اعلام کرد: وی به دلیل اهمیت کنفرانس آ.سه.آن در روزهای آینده راهی سنگاپور نی شود تا در این نشست شرکت کند و قبل از ان هم سفری به سریلانکا خواهد داشت.

 

وی در مورد تغییر سفرای ایران در کشورهای جهان اطهار داشت: تعدادی از سفرا تغییر یافته اند و در خصوص چین این مساله متفاوت است که سفیر کشورمان رییس کل بانک مرکزی شد و به دنبال انتخاب سفیر جدید هستیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمرکا گفت: بعید می دانم آمریکا اینقدر از خرد تهی شده باشد که چنین اقدامی انجام دهد و با توجه به توانمندی جمهوری اسلامی و ویژگی های منحصر به فرد جنگ را محتمل نمی دانم و سیاست های خصمانه امریکا وجود دارد و ایران خود را برای ادامه این سیاست ها آماده کرده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت بازداشت دیپلمات ایرانی در آلمان عنوان کرد: این دیپلمات، در یک کشور دیگر فعالیت می‌کنند. وقتی ایشان به همراه همسر و فرزندان در یک مرخصی تفریحی بودند، دستگیر می‌شوند. پیگیری‌های ما ادامه دارد و امیدواریم اتهامات و سوتفاهم‌ها برطرف شود.


قاسمی افزود: یک جنگ روانی به رهبری امریکا و اسرائیل وجود دارد و سعی در تخریب روابط ایران و اتحادیه اروپا است، این اتفاقات و مسائل نظیر هلند و این دیپلمات را باید در این چارجوب دید. عناصری درصدد ایجاد خدشه در روابط ایران و هلند هستند آنهم در زمانی که پس از خروج غیرقانونی امریکا از برجام، در صورت امکان و شرایطی که کشورهای اروپایی منافع ایران تامین کنند، برجام باقی بماند. این پرونده مفتوح است و طرفین در حال گفت‌وگو هستند ولی امیدواریم این سوتفاهم که به شیطنت برخی از قدرت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی‌شان برمی‌گردد، حل شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که چرا ایران پاسخ متقابلی در اخراج دیپلمات‌های هلندی انجام نمی‌دهد؟ عنوان کرد: سیاست خارجی منافع و مصالح کلی کشور را دنبال می‌کند و بهترین گزینه‌ها را انتخاب می‌کند. بعد از اقدام دولت هلند، بلافاصله سفیر این کشور احضار شد و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به آنها ابلاغ شد. به دلایلی بعد از چند هفته، خبر احضار را اعلام کردم. ما با دولت هلند در حال گفت‌وگو هستیم و ایران این حق را هم برای خود قائل است که در زمان لازم و متقابل را انجام دهد که بستگی به بررسی‌ها و سیاست‌هایی است که ما آن را دنبال می‌کنیم.

 

وی در مورد بسته پیشنهادی اروپا به ایران توصیح داد: اراده اروپا را برای برآورده کردن خواسته های ایران در برجام را داریم و بر همین اساس مذاکره کردیم و در کلیات تفاهم اولیه حاصل است و در جزئیات مباحث کارشناسی ادامه دارد و ضرب الاجل خاصی برای آن قایل نشدیم زیرا مذاکرات پیچیده است و امیدواریم باقی مانده مسائل فنی را حل کرده و به نتایج لازم در کشور برای اخذ تصمیم لازم برسیم.

 

قاسمی در پاسخ به سوالی مربوط به بسته پیشنهادی همکاری نفتی با روسیه عنوان کرد: روابط ما با روسیه خوب بوده و در حال ادامه و ارتقا است و فردا اجلاس آستانه ۱۰ را در سوچی خواهیم داشت و ماه آینده هم در ژنو در جلسه ای با هم در مورد سوریه حضور می یابیم. خبری از این بسته ندارم و همکاری های نفتی و اقتصادی ما ادامه دارد و این همکاری ها ارتباطی به همکاری های ما با روسیه در خصوص مسائل منطقه ندارد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی راجع به نحوه نظارت بر عملکرد سفرا و نمایندگی های ایران در خارج از کشور پیرو مساله حاشیه ای در مورد خانواده یکی از سفرای ایران تصریح کرد: نظارت ها با قوت انجام شده و ادامه دارد و وزارت امورخارجه از جمله پاک ترین بخش های کشور است و در مورد مسائل اقتصادی و صرفه جویی های لازم دستورالعمل هایی را ابلاغ کرده ایم.

 

قاسمی در مورد انتخاب برخی سفرای دو تابعیتی تاکید کرد: انتخاب سفیر دو تابعیتی امکان ندارد و نا چنین افرادی را نه در وزارت خارجه داریم نه در بین سفرا. این بحث دوتابعیتی ها مساله جالبی در کشور شده که علیرغم تکذیب نهادهای امنیتی برخی با ارایه آمار واهی بر این مساله تاکید دارند.

 

وی در مورد سفر هیات امریکایی به کشورها برای تشویق ان ها علیه ایران تاکید کرد: هر سفری ما انجام می دهیم آمریکایی ها یا بلافاصله بعد از ما به آن کشورها سفر می کنند یا پیش از ما در آنجا هستند تا این کشورها را برای قطع همکاری با ایران راصی کنند و این یک تلاش واهی است و می تواند البته در برخی کشورها موثر باشد اما در اکثر کشورها تاثیرگذار نخواهد بود.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان این جلسه اظهارات سردار سلیمانی خطاب به ترامپ را نتیجه اجماع داخلی علیه آمریکا دانست و تاکید کرد: این اجماع داخلی نتیجه رفتارهای ناشیانه ترامپ است و ما همکاری های خوبی با بخش های دفاعی داسته و داریم و تنها یک صدا آن هم صدای مقاومت در مقابل عناصر منفور و بدخواه ملت خواهد بود.

چاپ خبر