کرباسیان زیر ذره بین بهارستان/ این بار هم استیضاح جدی نیست!
امروز استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی مورد بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد که در صورت موافقت کلی از کمیسیون به صحن علنی خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، امروز اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به منظور استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی به گفت و گو می پردازند و در صورت توافق اکثریت اعضای این کمیسیون این طرح به صحن علنی ارایه خواهد شد.

 

علت طرح موضوع استیضاح کرباسیان، عدم توانایی در تدوین و اعمال سیاست های مالی و اقتصادی کشور، ناتوانی در اداره امور اقتصادی کشور، عدم اعمال تکالیف قانونی در حوزه فعالیت های بانکی، عدم اجرای برنامه های اعلامی در زمان اخذ رای اعتماد، عدم تدبیر لازم در ساماندهی اقتصاد کشور، عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی کشور، نابسامانی در افزایش قیمت ها، عدم توجه به اقتصاد مقاومتی، عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه و گمرک و عدم توانایی در افزایش ثروت عمومی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و در این زمینه نیز ۹۰ نماینده طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را به امضا رسانده اند.

 

این در حالی است که مسعود کرباسیان به دلیل موفقیت در مسئولیتی که در دولت یازدهم به او داده شده بود (ریاست گمرک) توانست اعتماد روحانی و نمایندگان شورای اسلامی را جلب کرده و به کسوت وزارت برسد اما امروز وکلای ملت از او ناراضی هستند.

 

البته این نکته را نباید فراموش کرد که وزیر اقتصاد و دارایی پیشین روحانی یعنی علی طیب نیا که در ابتدا با رای اعتماد قابل توجهی به وزارت رسید و در طول ۴ سال ۳ کارت زرد از مجلس شورای اسلامی دریافت کرد در شرایط اجرای برجام و همراهی کشورهای مختلف جهان با ایران اقتصاد کشور را مدیریت می کرد و حالا کرباسیان در زمان جنگ اقتصادی باید اقتصاد ایران را مدیریت کند.

 

در میان ایرادهایی که قرار است نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کرباسیان بگیرند نمی توان مسائل جزئی را یافت. مسائلی که وزیر اقتصاد و دارایی برای پاسخ دهی به آن نتواند دلیل و مدرک داشته باشد. ایرادها همه به صورت کلی مطرح شده که قطعا کرباسیان برای هرکدام از آنها چند صفحه ای گزارش کار ارایه می دهد و به نظر می رسد یا بتواند نمایندگان را در کمیسیون متقاعد کند یا در بدترین حالت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وکلای ملت را برای ادامه مسیرش راضی نگاه دارد.

 

این اصرار ۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی به منظور طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی در حالی است که آنها معتقدند رئیس جمهور باید دست به ترمیم تیم اقتصادی بزند و از آنجایی که تغییرات کم بوده و به مذاق نمایندگان خوش نیامده به این نتیجه رسیده اند که با استیضاح بتوانند خودشان در تغییر کابینه نقش داشته باشند.

چاپ خبر