قرآن ناطق روز عید غدیر برای بشریت تجلی پیدا کرد/ پیوند قوی با غدیر خدمت بیشتر به اسلام است
آیت الله محمد فاضل لنکرانی پیوند با روز غدیر و درک مسئله امامت را زمینه خدمت بیشتر به اسلام خواند و گفت: قرآن ناطق روز عید غدیر برای بشریت تجلی پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از البرز، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی، مرجع عالیقدر تشیع پیش از ظهر سه شنبه (6 شهریور) با حضور در آئین آغاز درس حوزه های علمیه استان البرز در مصلی امام خمینی (ره) در کرج، گفت: عید غدیر از اعیاد دیگر چون عید فطر و قربان بالاتر است و در این روز خداوند برحسب روایات یک نظر خاصی به بندگان خود بیش از نظری که در رمضان و لیله القدر دارد.

 

معرفت و اطاعت امام معصوم محور اصلی سخنان آیت الله لنکرانی بود که در این رابطه مطرح کرد: در روز عید غدیر قرآن ناطق تجلی پیدا می کند و حقیقت قرآن ناطق برای بشریت تجلی پیدا می کند و این نیاز به روایت و دلیل ندارد.

 

این مرجع عالیقدر افزود: برای طلاب هیچ روزی مهم تر و سرنوشت سازتر از روز غدیر نیست باید به غدیر از فاطمیه و عاشورا بیشتر توجه کنیم و آن را به عنوان یک عید ظاهری و جلسه معمولی اکتفاء نکنیم.

 

ایت الله فاضل لنکرانی تاکید کرد: در روز غدیر باید پیوند خود را با امامت قوی کنیم، چرا که روز غدیر در آسمان و ملائکه یک مسائلی است بیش از آنچه در زمین واقع می شود.

 

هر مسلمانی باید حقیقت غدیر را بداند

 

این مرجع عالیقدر اسلام توضیح داد: آیه اکمال، آیه تبلیغ و آیه سوره معارج از آیات مسلم قرآن در خصوص ولایت و حادثه غدیر است.

 

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: غدیر ریشه قرآنی دارد و سه آیه مسلم در قرآن در خصوص ولایت حضرت امیرالمومنین (ع) مطرح شده است و علمای شیعه و سنت از قرن دوم آن را مطرح کرده اند.

 

به گفته این مرجع تقلید، غدیر ریشه روایی محض ندارد و من کنت مولاه به معنای دوستی نیست و خطبه غدیر هم کلمه وصی و امام دارد و کلمه مولا از لفظ مولا در معنای وصی و سرپرستی بالاتر است.

 

مدرس فقه خارج افزود: بیش از 110 صحابی رسول خدا، حدیث غدیر را نقل کرده اند غدیر را خیلی با اهمیت برگزار کنید و این روز مهم ترین روز حوزه های علمیه از لحاظ کاری و برنامه ای است تا به این بحث بپردازند که تا چه اندازه به امامت اشراف دارند و آن را می شناسند.

 

 

هویت حوزه حدیث ثقلین است

 

مرجع عالیقدر اسلام با بیان این مهم که آن نوری نور است که از اهل بیت (ع) گرفته شده باشد، تاکید کرد: توسلات و تعاملات خود را با اهل بیت علیه السلام بیشتر کنید و هر روز به امام زمان (عج) توسل کنید.

 

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این مهم که ریشه حوزه در حدیث ثقلین است توضیح داد: حوزه های دینی برای فهم ثقلین و قرآن است که خصوصیت آن این است که جدای از یکدیگر نیستند و دوم آن که

 

این مرجع دینی با تاکید بر هویت حوزه تصریح کرد: پیوند قوی با غدیر خدمت بیشتر به اسلام است و از این رو طلاب باید ارتباط خود را با غدیر بیش از پیش کنند.

 

گفتنی است، طی این آئین که با حضور ائمه جمعه و جماعات استان البرز برگزار شد از جمعی از طلاب فعال تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

چاپ خبر