دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اعلام کرد
برپایی موکب‌های کانون‌های مساجد در مسیر زائران اربعین
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از برپایی موکب‌های مشترک ایران و عراق با همکاری این کانون‌ها خبر داد و آن را نماد وحدت، اتحاد و برادری دو کشور دانست.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجدکشور، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی، با تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، در نشست ستاد اربعین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: بارزترین ویژگی عاشورا در یادآوری و زنده شدن حادثه عظیم کربلا و شهادت مظلومانه اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان است.

 

وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین پیام نهضت امام حسین (ع) زنده نگاه داشتن اسلام است، بیان کرد: ما هم در سنگر مقدس و اثرگذار مساجد باید با تأسی از خط سرخ قیام عاشورا، حافظ و پاسدار انقلاب و اسلام باشیم.

 

دبیر ستاد عالی ‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با بیان اینکه دین اسلام دارای دو بخش هسته مرکزی و شعائر و مناسک است، اظهار کرد: توجه به بعد مناسبتی اسلام بسیار حایز اهمیت است اما نباید از هسته و مغز دین نیز غافل شد چرا که اینها تعاملی دو سویه دارند و پرداختن به هر کدام از این بخش‌ها باید توأم با بخش دیگر باشد.

 

ارزانی، با اشاره به اینکه نیت خالصانه، کارها را ماندگار و اثرگذار می‌کند، گفت: اگر می‌خواهیم در دستگاه امام حسین (ع) تأثیرگذار باشیم باید کارهای ما رنگ خدایی داشته باشند که بالاترین رنگ‌ها است.

 

وی اظهار کرد: اگر کار خدایی و از سر اخلاص باشد و تبلیغ‌مان دنیایی نباشد، قطعاً از راهی که متصور آن نیستیم، آن کار تأثیر خود را بر جامعه خواهد گذاشت.

 

دبیر ستاد عالی ‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: برنامه‌ها و فعالیت‌های ما در این ایام باید کاملاً به صورت مردمی باشند و در این حرکت خروشان مردم حضور داشته باشیم.

 

ارزانی، با تأکید بر تدوین برنامه‌های اثرگذار، مدون و منسجم فرهنگی هنری برای زائران امام حسین (ع) اظهار کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید از ظرفیت بالای خود در زمینه فرهنگ و هنر استفاده کنند و برنامه‌های مرتبط در این زمینه را ساماندهی کنند.

 

وی متذکر شد: در ایام اربعین باید از وظیفه و رسالت خود غافل نشویم و با طراحی درست با پیوست‌های فرهنگی در حوزه فرهنگ و هنر، مردم را به سمت کمال سوق دهیم.

 

دبیر ستاد عالی ‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، خاطرنشان کرد: جنبه مردمی این برنامه باید حفظ شود، اما در بحث‌های فکری می توانیم از طریق تیم‌های فکری و برنامه‌ریز آن‌ها را در این مانور عظیم فرهنگی و اسلامی یاری کنیم.

 

ارزانی، حضور میلیون‌ها مسلمان در همایش عظیم پیاده‌روی اربعین را نمایش قدرت و عظمت جهان اسلام خواند و گفت: این مانور قدرت، انسجام، وحدت و برادری جهان اسلام، ترس و هراس را به دل دشمن انداخته است چنانکه می‌بینیم شبکه‌های معاند برای تأثیرگذاری بر آن از هیچ توطئه و نیرنگی کوتاهی نمی‌کنند، نمونه بارز آن را می‌توان در تلاش مذبوحانه این روزهای آن‌ها برای ایجاد اختلاف میان ملت‌های دوست و برادر ایران و عراق دید.

 

وی اعلام کرد: یکی از اتفاقات ارزشمند و فراملی که در این ایام شاهد آن خواهیم بود، برپایی موکب‌های مشترک ایران و عراق با حضور کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است که نماد حفظ وحدت، اتحاد و برادری این دو کشور است تا از این طریق بتوانیم پیام کانون‌های مساجد و افکار مسجدی خود را منتشر کنیم.

 

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با تأکید بر لزوم نوآوری و خلاقیت در فعالیت‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده در این موکب‌ها، گفت: تمرکز ما بر کارهای فرهنگی و هنری است.

 

ارزانی، فضاسازی و تبلیغات محیطی را به عنوان بخش مهمی از کار قرهنگی، برشمرد و گفت: تبلیغات، موثرترین ابزار برای انتقال فرهنگ است، باید از این ظرفیت به طور ویژه و خاص برای معرفی اسلام، قرآن و عترت بهره ببریم که در این راستا با توجه به حضور زائران از کشورها و ملیت‌های مختلف ضرورت دارد تبلیغات به چندین زبان زنده دنیا انجام شود.

 

وی در ادامه بر اهمیت و ضرورت اطلاع‌رسانی مطلوب و انعکاس گسترده اخبار و اطلاعات این رویداد عظیم فرهنگی و دینی اشاره کرد و گفت: از ظرفیت خبرگزاری شبستان نیز برای آموزش ٤٠ نفر از خبرنگاران در این حوزه بهره گرفته می‌شود تا  از این رخداد عظیم در جهان اسلام، پوشش مناسب رسانه‌ای داشته باشیم.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تأکید بر پیش‌بینی و گردآوری بسته فرهنگی برای جوانان، گفت: برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد ارزشمند، باید با ستاد اربعین کشور جلسات هم‌افزایی و تبادل نظر منظمی را داشته باشیم.

 

بنا بر این گزارش در این نشست، سعید سعادتی؛ معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز گزارشی از فعالیت‌های استان‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده آن‌ها در اربعین حسینی ارائه کرد و در ادامه مسئولان دبیرخانه‌های استان‌های کرمانشاه، خوزستان و ایلام نیز برنامه‌های خود را در این زمینه تشریح کردند.

 

 

 

چاپ خبر