شبستان گزارش می دهد:
آزمون بزرگ «شیر ژرمن» درتقابل با « اسطوره سرخ»/دربی زیر سایه لیگ قهرمانان آسیا
هشتاد و هشتمین شهر آورد تهران، پنج شنبه، پنجم مهرماه در ورزشگاه بزرگ آزادی برگزار می شود. دیداری که با توجه به شرایط خاص دو تیم، حساس تر از همیشه به نظر می رسد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری شبستان، شهرآورد تهران که بزرگ ترین دربی آسیاست؛ همواره برای فوتبال دوستان جذاب و پر اهمیت است. رویارویی سرخ ها و آبی های پایتخت و نتیجه ی آن، گاهی آن قدر مهم بوده که عدم نتیجه گیری هریک از دو تیم را در یک فصل بی اهمیت کرده است.

 

اصولا مربیان دو تیم استقلال و پرسپولیس در بازی‌های رودررو فشار بیشتری را تحمل می‌کنند. به هر حال باخت به حریف دیرینه‌ای که رقابت با آن ریشه‌ای اجتماعی دارد آنقدر برای هواداران دو تیم ناگوار است که  به هیچ‌وجه قابل مقایسه با تیم های دیگر نیست. هر چند مربیان دو تیم معمولا قبل از بازی همان حرف‌های همیشگی را عنوان می‌کنند و می‌گویند فقط برای پیروزی پا به میدان می گذارند، اما افکارشان در دربی فقط برای نباختن شکل گرفته است به هر حال باخت در دربی قطعا تبعات زیادی برای سرمربیان این دو تیم خواهد داشت.

 

دربی 88 علاوه بر حساسیت همیشگی، از چند سو قابل بررسی است. یکی آنکه استقلال تهران، پس از ناهماهنگی و ضعف مدیریتی که در چند وقت اخیر برای آنها رخ داده و به شکست ناباورانه ناشی از عدم حضور در سوپرجام، حذف از یک چهارم نهایی آسیا و ناکامی در حفظ ستارگانی چون مامه تیام، سرور جباروف، امید ابراهیمی و مجید حسینی منجر شده، نیازمند پیروزی در دربی است. موفقیتی که می تواند التیام بخش همه اتفاقات تلخ و مشکلات باشگاه در ذهن هواداران باشد.

 

استقلالی ها که علاوه بر حذف از آسیا، فصل جاری لیگ برتر را با نتایج دور از انتظار آغاز کرده اند و نتوانسته اند جایی را بهتر از نیمه ی جدول رده بندی برای خود دست و پا کنند، متوجه تبعات احتمالی شکست در شهرآورد هشتاد و هشتم هستند.

 

شکست استقلال در بازی حساس سال، می تواند کاسه صبر هواداران را لبریز کند و به تغییراتی در کادر مدیریت باشگاه بیانجامد. وینفرد شفر با تجربه و بازیکنان استقلال می دانند که اگر پیروز دربی پیش رو نباشند، فرصت ویژه ای را برای جلب حمایت همه جانبه هواداران از دست می دهند.

 

در طرف دیگر میدان، سرخ پوشان پرسپولیس به رهبری برانکو ایوانکوویچ، برای چهارمین فصل متوالی، بالانشینی در جدول لیگ برتر را تجربه کرده و با دست خالی و نیمکتی فقیر هم به رقبایشان باج نمی دهند. دست خالی برانکو ناشی از محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات، اگرچه پرفسور را با چالشی جدی مواجه کرده اما آن قدری ضعیف نیست که هر مربی بتواند، مچ مرد کروات را به راحتی بخواباند.

 

پرسپولیس که با حذف الدحیل پرسر و صدا در جدال رویاگونه ورزشگاه آزادی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده و شانس خوبی برای رسیدن به فینال آسیا دارد، پنج روز پیش از بازی سرنوشت ساز خود مقابل السد به مصاف استقلال می رود. دیداری که برای پرسپولیس همانند راه رفتن روی لبه تیز شمشیر است.

 

سرخ پوشان پایتخت می دانند که برگزاری بازی سنگین و سنتی دربی، پیش از رویارویی با السد تا چه اندازه مهم است و می تواند پیش درآمدی برای صعود تاریخی به فینال آسیا یا پرتگاهی برای سقوط رویاهای جاه طلبانه شان باشد. پیروزی یا دست کم مساوی در شهرآورد اگر با آسیب ندیدن بازیکنان همراه باشد، کمک روحی بزرگی برای پرسپولیس پیش از نبرد با السد در دوحه خواهد بود.

 

از طرف دیگر، شکست در شهرآورد که اگر روی دهد نخستین شکست فصل پرسپولیس در لیگ برتر است، می تواند چاله ای برای افتادن پرسپولیس در چاه نیمه نهایی آسیا باشد. شکستی که می تواند روحیه بازیکنان را در فاصله پنج روزه تا بازی برابر السد، به هم ریخته و با توجه به کمبود زمان، ریکاوری را دشوار کند.

 

مسئله دیگر بحران بازیکن در پرسپولیس است که این تیم را ناچار کرده تا با یازده بعلاوه دو بازیکن در سه رویداد مهم آسیا، لیگ برتر و جام حذفی حضور داشته باشد. اگر بازیکنی از پرسپولیس که به دلیل محرومیت؛ کمال کامیابی نیا و محمد انصاری را در دیدار رفت برابر السد در اختیار ندارد، آسیب ببیند، می تواند فشار مضاعفی بر دست خالی برانکو وارد کند.

 

هواداران سرخابی های پایتخت در فاصله اندک تا برگزاری شهرآورد، کری خوانی های سنتی خود را آغاز کرده اند و هریک امیدوارند تا با پیروزی و یا دست کم نباختن دربی، لبه تیز شمشیر را بی آنکه پاهای شان بریده شود، طی کرده و از سر بگذرانند.

 

شهلا رکنی

چاپ خبر