معاون امور هنری در نشست تشریح ویژه برنامه «بهار مهربانی»:
شیوه نامه اجرای موسیقی در معابر و خیابان ها در حال تدوین است
سید مجتبی حسینی از تدوین شیوه نامه اجرای موسیقی در معابر و خیابان ها در دفتر موسیقی خبر داد و گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس بر اجرای این شیوه نامه تاکید دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست تشریح ویژه برنامه «بهار مهربانی» پیش از ظهر امروز یکشنبه 27 آبان با  حضور «سعید اوحدی» رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، «سید مجتبی حسینی» معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و  «احمد طباطبایی»، نماینده ارشاد در ستاد برنامه های پیامبر مهربانی و  جمعی از هنرمندان در باغ موزه قصر برگزار می شود.

 

در این نشست سیدمجتبی حسینی با اشاره به نقش هنر در اجرای برنامه بهار مهربانی گفت: هنر به عنوان زبان فصیح و بلیغ فرهنگ لایه ها و مراتب مختلف دارد در عرصه حرفه ای و عمومی تجلی ها و بروزهای مختلف داشته و در تمام تاریخ هنرمندان و حتی هنرشان را در مسیر کمال می دیدند و در خدمت به اولیای حق قلم شان را متبرک به خلق اثری در این معنا می کردند. ایرانی ها همین طور که سوگ ها را گرامی می داشتند شادی ها را هم گرامی می داشتند، اگر ما به بعضی کمتر پرداختیم دلیل این نمی شود که پیشینه اش را در تاریخ پیدا نمی کنیم نمونه هایی هست که امروز می تواند دست مایه کار ما باشد.

 

معاون امور هنری وزیر ارشاد با اشاره به سیاست های دولت در زمینه ایجاد امید و نشاط در جامعه اظهار کرد:در سال های اخیر جمهور بر افزایش امید و همبستگی ملی تاکید داشتند؛ به ابتکار وزیر ارشاد قرار شد که آیین بهار مهربانی اجرا شود و مقرر شد در تمامی استان ها همکاران در استان ها و شهرها و شهرستان ها مرکزیت را بر عهده بگیرند تا آیین های این مناسبت را ساماندهی کنند و جشن هایی را برای تمامی شهروندان اجرا کنند. در شهر  تهران نیز مقرر شد که سازمان فرهنگی و هنری شهر تهران این نقش را بر عهده بگیرند و تمامی معاونت های ارشاد در کنارشان قرار بگیرد که این آیین با شایستگی اجرا شود. قرار است فردا مدیران معین استان ها طرح های استانی را به وزیر ارایه دهند.

 

حسینی درباره اجرای کنسرت های خیابان توضیح داد: جرای در کوچه و خیابان را شایسته موسیقی ایرانی نمی دانم و راحتی را هم حق یک عده خاص نمی دانم و اتفاقا گمان می کنم کنسرت در یک خیابان و اجرای محیطی قاعده خودش را دارد ارشاد بر محتوای موسیقی نظارت می کند هر کسی هم که مراجعه کرده است برای برگزاری کنسرت در هر جای تهران حتما آن نقطه از تهران نهاد متولی خاص خود را دارد ولی ما هم بر روال و رویه ای حرکت کرده ایم که هر تقاضایی را که به دست مان برسد، بررسی کرده و به آن پاسخ می دهیم.

 

وی خاطر نشان کرد:  همزمان با ایام سوگورای اباعبدلله الحسین(ع) در بنیاد رودکی ارکستر سمفونیک و تهران به اجرا رفتند؛ ما به فراخور مناسبت و موضوع چه سور و سوگ ها علاقه مند به نشان دادن استطاعت هنری مان هستیم، بخش قابل توجهی از موسیقی ما از همین مناسبت ها ساخته شده است.

 

معاون امور هنری درباره برخورد با نوازندگان خیابانی در شهر رشت گفت: اجرای کنسرت عده و عده خود را دارد و امکانات خود را می خواهد، اجرای کنسرت با اجرایی که در شهر اتفاق می افتد متفاوت است و این اجرا در همه جای دنیا هم اجرا می شود و ما هم پیشینه ای داریم، من دولت و ملت را یکی می دانم و ما هم مردم هستیم، برخورد تند را زیبنده کشورمان نمی دانم در مورد اجرای در معابر و خیابان ها یک شیوه نامه ای را دفتر موسیقی تدوین می کند و کمیسیون فرهنگی هم به آن تاکید دارد و شیوه نامه آن در حال تدوین است و به زودی ابلاغ می شود.

 

وب اذعان کرد: ما دوست داریم که موسیقی خوب اجرا بشود و هر قطعه ای هم شایسته شنیدن نیست آنچه را راست و درست و برآمده از جان است را باید علاقه مندان اجرا کنند.

چاپ خبر