شبستان گزارش می دهد
سفر برجامی «هانت» به تهران
وزیر خارجه انگلیس امروز به تهران آمده تا با مقامات ایرانی در رده های مختلف دیدار و گفت و گو داشته باشد.
 
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس امروز در تهران با «حسن روحانی»، رئیس جمهوری، «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی و «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان به گفت و گو و رایزنی خواهد پرداخت.
 
 
محور گفت و گوهای وزیر خارجه انگلیس با مقامات کشورمان هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اما کارشناسان سیاست خارجی در این میان نظرات متفاوتی داشتند. «علی خرم» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان اهداف اصلی سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران را مسائل مربوط به برجام و تحریم های آمریکا دانست و گفت: به نظر می رسد در این خصوص آمریکا برخی ملاحظات مد نظر داشته باشد که بخواهد با ایران در میان بگذارد.

 

سفیر اسبق کشورمان در چین در پاسخ به این سوال که آیا این سفر بر کاهش فشارهای داخلی به دولت فعلی انگلیس به منظور عدم موفقیت در اجرای برگزیت تاثیر دارد؟ تصریح کرد: تاثیر چندانی نخواهد داشت زیرا بر خلاف آمریکا، مسائل داخلی انگلیس با روابط این کشور با ایران گره نخورده است.

وی تاکید کرد: هرگونه بهبود روابط با ایران در چارچوب روابط کلی این کشور اجرایی می شود و وزیر خارجه هر کسی باشد باید این سفر انجام شود و ساز و کار موجود در سیاست بریتانیا در این رابطه به اجرا در آید.

 

این در حالی است که «سیدجعفر هاشمی» در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران را یک سفر بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: انگلیس یکی از کشورهای مهم اروپا است و سوابق بسیاری در رابطه با ایران دارد و «جرمی هانت» نیز که به تازگی به سمت وزیر خارجه انگلیس انتخاب شده برای نخستین بار است که به تهران می آید، به همین دلیل این سفر اهمیت بسیاری دارد.

 

سفیر سابق کشورمان در برزیل مهمترین موضوع دستور جلسه سفر «هانت» به تهران را مسایل مربوط به یمن ارزیابی کرد و افزود: انگلیس کشوری است که از ابتدا در مسایل یمن حضور داشته و تلاش کرده در این میان واسطه گری انجام دهد و با توجه به نقش ایران در حل و فصل مسایل مربوط به یمن قطعا انگلیس با ارسال وزیر خارجه خود به کشورمان به دنبال ورود به این مسئله است.

 

وی در پاسخ به این سوال که فکر می کنید آیا مسئله برجام و اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران چه میزانی از دستور کار این سفر را به خود اختصاص خواهد داد، تصریح کرد: بعید می دانم انگلیس با انجام این سفر به دنبال حل مسئله برجام و تحریم های آمریکا باشد به این خاطر که تمام مسایل مربوط به تحریم ها و مواضع اروپا در این خصوص از طریق خانم «موگرینی» دنبال می شود.

 

این دیپلمات بازنشسته کشورمان با یادآوری این نکته که انگلیس همواره به دنبال سیاست کشورهای اروپایی بر باقی ماندن ایران بر برجام پافشاری داشته است، خاطرنشان کرد: بریتانیا مانند دیگر کشورهای اروپایی معتقد بوده برای ماندن ایران در برجام و اجرای تعهداتش باید با این کشور همکاری شود و اروپا به دنبال راه حلی برای این موضوع باشد. همچنین علیرغم خروج آمریکا از برجام انگلیس با این کشور همراهی نکرد.

 

«هاشمی» یادآور شد: با وجود اینکه انگلیس جزو هم‌پیمانان اصلی آمریکا محسوب می شود در مسئله خروج از برجام زیر بار آمریکا نرفت و با دیگر کشورهای اروپایی برای ماندن در این معاهده و ایجاد سازوکار برای ادامه آن همراهی داشت.

 

وی تاکید کرد: بعید می دانم موضوع اصلی این سفر برجام و تحریم های آمریکا باشد و به احتمال زیاد در این خصوص تنها گفتگوهایی صورت می گیرد و به نظر می رسد موضوع اصلی سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران مسایل یمن باشد.

 

سفیر اسبق ایران در برزیل در پاسخ به سوال دیگر شبستان مبنی بر اینکه آیا این سفر می تواند در کاهش فشارهای داخلی به دولت فعلی بریتانیا به منظور عدم موفقیت در اجرای برگزیت تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: انگلیسی ها نمی توانند از اتحادیه اروپا خارج شوند و بحث خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مانند خصوصی کردن دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در ایران است که هیچگاه انجام نخواهد شد و اگر هم انجام شود موفق نخواهد بود و تصمیم مردم انگلیس هم برای خروج از اروپا تبعاتی به دنبال خواهد داشت زیرا آنها تحت تاثیر هیاهوها و تبلیغات به این مسئله رای دادند.

 

وی افزود: خروج چندین وزیر از کابینه دولت فعلی انگلیس نشان از عدم موفقیت خانم ترزا می دارد که منجر به عدم رای اعتماد به وی می شود و با آمدن یک نخست وزیر جدید انگلیس از خروج از اروپا صرف نظر خواهد شد و سفری که وزیر خارجه این کشور به تهران انجام می دهد تاثیری بر این مسئله نخواهد داشت.

 
 
بنابراین گزارش، «جرمی هانت» سیاستمدار ۵۲ ساله انگلیسی است که پس از بوریس جانسون وزیر خارجه دولت ترزا می شد و تا کنون به ایران سفر نداشته است. «بوریس جانسون»، وزیر خارجه قبلی بریتانیا سال گذشته به تهران سفر کرده و با مقامات کشورمان به گفت و گو پرداخته بود.
 
 
روابط ایران و انگلیس در دولت یازدهم رو به بهبود گذاشت و در شهریور ۹۴ با حضور فلیپ هاموند وزیر خارجه وقت بریتانیا در تهران سفارت این کشور بازگشایی شد و دو کشور پس از آن سطح روابطشان را به سفیر مستقر رساندند و ایران نیز حمید بعیدی نژاد را راهی لندن کرد./

 

چاپ خبر