«بلومبرگ» گزارش داد:
زنگ خطر «جلیقه زردها» برای «ماکرون» / خون فرانسوی ها بی پاسخ نمی ماند
اعتراض های «جلیقه زردها» که چالش بزرگی برای «امانوئل ماکرون» ،رئیس جمهوری فرانسه به شمار می رود،سوراخ بزرگی را در مرکز سیاست های فرانسه به وجود آورده است.

خبرگزاری شبستان،گروه بین الملل: اعتراض های «جلیقه زردها» که چالش بزرگی برای «امانوئل ماکرون» ،رئیس جمهوری فرانسه به  شمار می رود،سوراخ بزرگی را در مرکز سیاست های فرانسه به وجود آورده که خود ماکرون آن را ایجاد کرده است.

محبوبیت ماکرون که در می ماه سال 2017 میلادی به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شد،حالا به پایین ترین سطح خود رسیده و او با مخالفت های گسترده در سراسر کشور به ویژه در خارج از شهرهای اصلی مواجه شده است.

«جلیقه زردها»،منعکس کننده یاس و ناامیدی جامعه فرانسه از رهبر جوانی هستند که دستور کار او به نفع ثروتمندان می دانند،رهبری که شیوه اش،متکبرانه تلقی می شود.

«جیم شیلدز»، استاد سیاستهای فرانسوی در دانشگاه «وارویک» بریتانیا در این باره گفت: «جنبش «جلیقه زردها» احتمالا از بین خواهد رفت، اما خشم مردم مانند آتشی زیر خاکستر باقی خواهد ماند و شکل های دیگری به خود می گیرد که ممکن است برای ماکرون خطرناک تر باشد.»

وی افزود:«سخت است که با وجود خون هایی که بر روی پیاده روها ریخته شده بتوان شاهد تکمیل اصلاحات جنجالی ماکرون در مورد بیمه های بازنشستگی و بیکاری بود.»

این جنبش مردمی که از طریق رسانه های اجتماعی و بدون وجود یک رهبری واقعی سازماندهی شده،فرانسه را دچار ناآرامی کرده است.تظاهرات روز شنبه در پاریس که به خشونت انجامید،منجر به دستگیری 400 نفر شد و بیش از 100 زخمی ،ماشین های سوخته و فروشگاه های غارت شده در قلب پاریس بر جای گذاشت.

این کمپین به عنوان اعتراض علیه اعمال مالیات های بیشتر برای بنزین آغاز شد و حالا خواسته های دیگر مردمی را هم در بر گرفته است.

«سیلوین بلوچی»،مورخی که کتاب هایی درباره احزاب افراط گرا نوشته در این باره می گوید:«جلیقه زردها در این مرحله قابلیت تبدیل شدن به یک حزب سیاسی مانند «جنبش پنج ستاره» ایتالیا را ندارند چرا که دارای یک رهبر کاریزماتیک نیستند.اما به طور قطع آرای آنها به جمهوری خواهان راست میانه یا سوسالیست های چپ میانه می رسد.احزابی که هنوز از به حاشیه رانده شدن در انتخابات 2017 خشمگین هستند.»

امانوئل ماکرون از نخست وزیر فرانسه درخواست کرده تا برای پایان دادن به ناآرامی ها در کشور با رهبران احزاب سیاسی و نمایندگان «جلیقه زردها» دیدار کند.

اما بعید می رسد تا این تدبیرها بتواند سرنوشت سیاسی رئیس جمهوری جوان فرانسه که دستخوش تغییر شده است را از راهی که می رود به سمت مطلوبی برای او سوق دهد.

چاپ خبر