حزب را با مفاهیم دینی بومی سازی کنیم/حزبی که رسانه ندارد سربازی است که اسلحه ندارد
قائم‌مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، با اشاره به تفاوت مفهوم حزب در اسلام و جوامع غربی گفت، حزب را با توجه به مفاهیم دینی بومی سازی کنیم.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «آیت الله حسینی بوشهری» در دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی گفت:  در عصر حاضر حزب ساز و کاری است که در تشکیل قوا و انتخابات نقش آفرین است و می‌تواند تغییر ایجاد کند و حزب دیگر معنای قدیمی خود را ندارد.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد :حزب موتلفه که با 55 سال سابقه دوازدهمین مجمع عمومی خود را برگزار کرده است روزی تنها متشکل از چند هیئت بود که با یکدیگر متحد شدند.

ایت الله حسینی بوشهری گفت،رسول گرامی اسلام در عین داشتن مسئولیت تبیین و انتقال وحی وظیفه قضاوت در بین مردم و همچنین مدیریتجامعه اسلامی را نیز بر عهده داشتند ،این وظیفه به امامان منتقل شد و این وظیفه پیامبر اسلام(ص) به گونه ای بود که وقتی ایشان در مورد موضوعی به تصمیم می‌رسیدند باقی مردم از او بدون چون و چرا تبعیت می‌کردند.

 وی با طرح این سوال که در زمان غیبت ما در مقابل چه کسانی باید مسئولیت پذیر باشیم و مبانی دینی تحزب در مبانی اسلامی چیست؟گفت: گاهی ما سخن از حزب را در جامعه غربی تعریف می‌کنیم که در آنجا بر رای عمومی منطبق است ولی در جامعه اسلامی طبق عمل و دستور پیامبر اسلام در جنگ احد است. با توجه به تفاوتی که معنای حزب در دنیای معاصر با واژگان قرآن دارد نمی‌توان از آن استفاده کرد.

وی گفت، ما امروز باید حزب را با مفهوم برون دینی‌اش بررسی کنیم و در این رابطه باید گفت درست است که مبنای حزب در عرب است ولی ما حزب را به عنوان یک ابزار کار برای رسیدن به هدف اصلی استفاده کنیم. 
وی ادامه داد، یعنی برای مشارکت دادن مردم و جمع آوری آرا وضعیت کاملاً متفاوت می‌شود چون اسلام از چنان جایگاهی برخوردار است که می‌توانیم از حزب در آن برای بالا بردن از مردم برای نیل به اهداف اسلام بهره ببریم و احزاب را برای نیل به اهداف ناب اسلامی بومی‌سازی کنیم.

ایت الله بوشهری در مورد اهمیت رسانه در فعالیت احزاب گفت: حزبی که رسانه نداشته باشد تا سخن خود را حتی در سطح بین المللی بیان کند مانند سربازی است که اسلحه ندارد.

 

 

 

 

 

 

   
چاپ خبر