رئیس انجمن همگن قطعه سازان:
خودرو ارزان می شود/از خرید بپرهیزید
نجفی منش گفت: افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد یک حباب است و قیمت خودرو به زودی کاهش خواهد یافت. من توصیه می کنم خریداران از خرید خودرو منصرف تا قیمت های فعلی در بازار آزاد کاهش یابد.

«محمد رضا نجفی منش» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان علت افزایش چشمگیر قیمت خودرو در بازار آزاد را عملیاتی نشدن وعده های داده شده به خودروسازان و قطعه سازان دانست و گفت: آن وعده هایی که داده شد هنوز اجرایی نشده است که خودروسازها بتوانند با افزایش تولید موجب کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد شوند.

 

رئیس انجمن همگن قطعه سازان افزود: قرار بود دولت به خودروسازان تسهیلاتی پرداخت کند که آن ها بتوانند بدهی های خودشان را به قطعه سازان بپردازند اما هنوز هیچ پرداختی از سوی دولت به آن ها صورت نگرفته است. همچنان مطالبات قطعه سازان از خودروسازها وصول نشده است.

 

در خبرگزاری شبستان بخوانید: قیمت خودروهای داخلی ۲۸ بهمن/بازار همچنان در دست دلالان

 

وی با بیان این که افزایش قیمت خودرو از سوی کارخانه ها نیز اجرایی نشده است، خاطرنشان کرد: به خودروسازها اجازه داده نشد که پیش فروش های خود را با قیمت های جدید ارایه دهند و این امر موجب شد ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان دیگر خودروسازان زیان کنند. کارخانه ها تنها می توانند پیش فروش های جدید را با قیمت های بیشتر ارایه دهند.

 

نجفی منش تصریح کرد: اینکه خودروسازان اجازه ندارند خودروهای از قبل پیش فروش شده را با قیمت های جدید به مشتریان ارایه دهند باعث شده که آن ها توان پرداخت بدهی هایشان به قطعه سازان را هم نداشته باشند. اگر این مساله حل می شد قطعه سازان با پرداخت مطالباتشان می توانستند قطعه های جدید تولید کنند و در اختیار خودروسازان قرار دهند. با این روش میزان تولید خودرو افزایش می یافت و بازار هم دیگر افزایش قیمت نداشت.

 

وی یادآور شد: مشکل دیگر بر سر راه قطعه سازان نبود قطعات خارجی خودروهاست و باید قطعات خودرو داخلی سازی شود و این امر نیازمند وصول شدن مطالبات قطعه سازان است.

 

رئیس انجمن همگن قطعه سازان در بخش دیگری از این مصاحبه افزایش قیمت خودرو داخلی در بازار را یک حباب دانست و تاکید کرد: این حباب خواهد ترکید و قیمت خودرو در بازار آزاد کاهش خواهد یافت. من توصیه می کنم خریداران از خرید خودرو منصرف تا قیمت های فعلی در بازار آزاد کاهش یابد.

 

نجفی منش در پایان اخبار منتشر شده در میان بازاری ها مبنی بر افزایش قیمت خودرو در سال جدید را تکذیب کرد و افزود: در بازار آزاد دیگر افزایش قیمت نخواهد بود و این حباب موجود هم از میان خواهد رفت./

 

 

 

چاپ خبر