رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران:
خانه باغ به جای برج باغ/ حفاظت از باغ های تهران رویکرد اصلی شورای پنجم
سالاری با بیان اینکه تلاش کردیم با جایگزینی مصوبه خانه باغ به جای برج باغ باغات تهران حفظ شود، گفت: در تصمیم گیری ها باید به حفظ باغات و منافع مالکان باغ توجه می کردیم.

 

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری شبستان، «محمد سالاری» در جلسه هم اندیشی اعضای شورا و فعالان حوزه محیط زیست با عنوان سرنوشت باغ های تهران گفت: دغدغه های جدی و مطالبی که توسط فعالان محیط زیستی مطرح شد، ارزشمند است و این سطح از مطالبه گری و واکنش گری بسیار ارزشمندتر.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مصوبه خانه باغ جایگزین مصوبه برج باغ شد و بسیار پر چالش هم شد، افزود: اگر به محتوای مصوبه ورود پیدا کنیم متوجه می شویم مصوبه 62 باغ که شورا در آن متهم به باغ کشی هم شد در حفظ و صیانت از باغات تهران بسیار موثر بود.

 

وی با بیان اینکه در شورای پنجم تلاش می کنیم که مصوباتی را محقق کنیم که تاثیرگذار باشد، افزود: در دوره ای به باغات شهر تهران اجازه بارگزاری داده نمی شد، بنابراین برای حفظ درختان مصوبه برج باغات در آن دوره تصویب شد که در آن سطح اشغال 30 درصد بود و 70 درصد باقیمانده باید به عنوان فضای سبز حفظ می شد.

 

وی با بیان اینکه وقتی به مصوبه برج باغ ورود می کنیم می بینیم این مصوبه اصلا خیرخواهانه نبوده است، افزود: بر روی کاغذ سطح اشغال 30 درصد اتفاق می افتاد و در عمل حتی تا 45 درصد هم پیش می رفت که این موضوع به باغات آسیب زیادی وارد می کرد.

 

سالاری با تشریح فرآیند تصویب مصوبه برج باغات و لغو آن گفت: در حال بررسی موضوع بودیم و 38 پرونده را که شامل مصوبه برج باغ می شدند، پیگیری می کردیم که متوجه شدیم تعداد باغ ها با این شرایط 473 باغ است، بنابراین برای نجات این تعداد باغ به بارگزاری در 62 باغ مجوز دادیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه شفافیت و درست عمل کردن نیاز به پرداخت هزینه دارد، تصریح کرد: با تصویب مصوبه خانه باغ به جای برج باغ شرایطی فراهم کردیم که هم منافع مالکین باغ و ذی نفعان آن تامین شود و هم باغ های تهران حفظ شود.

 

 

چاپ خبر