مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه:
برنامه ملی پیشگیری از وقوع جرم با نگاه استراتژیک مشترک نوشته می شود
زنگانه با تاکید بر اینکه هم افزایی و همدلی می تواند نقطه شروع پیشگیری بزرگ در جامعه باشد، گفت: در شورای عالی پیشگیری قرار است برنامه ملی پیشگیری از وقوع جرم با نگاه استراتژیک مشترک و روحیه تعامل دستگاه ها نوشته شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزای شبستان، «محمدعلی زنگانه» شب گذشته (چهارشنبه 29 خرداد) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره ساز و کارهای اجرایی پیشگیری از وقوع جرم با اشاره به اینکه ساختار پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه نوپاست و در این زمینه اختلاف نظرهایی صریحی بین اعضا مجمع برای تصویب قانون وجود داشت، گفت: نظرات دولت نیز باید برای اجرا مد نظر قرار می گرفت، فرایندی بعد از تصویب قانون دنبال شد و علی رغم نواقص توانستیم یک فرایند ارتباطی و تعریف شده کاری و مدیریتی با سازمان های مربوطه برقرار کنیم.

 

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه بعد از رفع ابهامات مشخص شد قوه قضائیه به دنبال مدیریت امر پیشگیری است نه مباشرت در پیشگیری ادامه داد: به دنبال مشخص شدن این موضوع دغدغه های دولت نیز کم شده است.

 

وی در باره نخستین جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم که عصر چهارشنبه 29 خرداد به ریاست رئیس قوه قضاییه و با حضور جمعی از مسئولان قوای مجریه، مقننه و قضاییه، فرماندهان نظامی و انتظامی و رئیس سازمان صداوسیما برگزار شد، گفت: در این جلسه آیین نامه با اکثریت آرا تصویب شد اما قانون به دلیل اینکه با مشکلات زیاد و تغییرات فراوان و با تاخیر تصویب شد.

 

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: حتی اعضای تشخیص مصلحت نیز دیدگاه های متفاوتی داشتند و علی رغم اینکه در بند پنجم اصل 156 موضوع پشگیری از وقوع جرم متوجه قوه قضائیه است ولی 90 درصد سازوکارها در اختیار دولت، دستگاههای اجرایی و سازمان ها قرار دارد، برای تصویب این قانون شتابی در کشور نبود بنابراین در پیشگیری ناگزیریم به دلیل شبکه علیتی که وجود دارد به صورت شبکه ای و ائتلافی عمل کنیم.

 

وی با بیان اینکه بر اساس قانون نیاز بود که آیین نامه در جلسه اول مصوب شود تا ساز و کار ها و ساختار موضوعیت پیداکند بر این اساس وارد فاز جدیدی می شویم، افزود:  قوه قضائیه از 9 سال پیش معاونتی تحت عنوان معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم را ایجاد کرده و در امر پیشگیری از جرم به جد رسیدگی ها انجام می شود.

 

زنگانه با اشاره به اینکه شورای عالی به عنوان یک نهاد سیاست گذار و دبیرخانه این شورا باید شرایطی فراهم کند تا سیاست های کلی در امر پیشگیری از جرم عملیاتی شود، گفت: پیشگیری از وقوع جرم در جوامع مختلف علمی نو است و به شکل جدی در 60 سال اخیر پیگیری شده است.

 

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی این امکان را فراهم کرده مصوبات شورای عالی فقط در قالب یک مصوبه نباشد، افزود: نقطه قوتی ایجاد شده تا برنامه با ره یافت موفقیت آمیز اجرا شود.

 

زنگانه در ادامه با اشاره به راه های پیشگیری از وقوع جرم گفت: دو نوع پیشگیری اجتماعی و موقعیتی داریم و انواع پیشگیری که باید به صورت مجموعه ای مداخلات پیگیری شود تا مباحث پیشگیری کنشی را محقق کند بنابراین عمده اقدامات و تدابیر باید به وسیله دستگاه های مسئول انجام شود و با قوه قضائیه همکاری لازم را داشته باشند.

 

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تاکید بر اینکه هم افزایی و همدلی می تواند نقطه شروع پیشگیری بزرگ در جامعه باشد، خاطرنشان کرد: در شورای عالی پیشگیری قرار است برنامه ملی پیشگیری از وقوع جرم با نگاه استراتژیک مشترک و روحیه تعامل دستگاه ها نوشته شود./

 

چاپ خبر