عضو کمسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد
لایحه «حمایت از کودکان و نوجوانان» همچنان در انتظار نظر شورای نگهبان
ذوالقدر با بیان اینکه دوباره برماده ۹ لایحه حمایت ازاطفال و نوجوانان ایراد گرفته شدگفت: بر همین اساس قرار شد، جهت تامین نظر شوارای نگهبان ماده ۹ اصلاح و مجددا در صحن مجلس مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

«فاطمه ذوالقدر» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در خصوص آخرین گزارش از لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گفت:طبق تصمیمات اتخاذ شده در مجلس، مقرر شد دفتر حمایت از اطفال و نوجوانان در قوه قضائیه تشکیل شود ضمن اینکه برای تشکیل دفتر حمایت از اطفال و نوجوانان در شهرستان‌ها نیز مجوز صادر کردیم.

 

عضو کمسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بر اساس تصویب این لایحه برای والدینی که جلوی تحصیل فرزندانشان را بگیرند جریمه نقدی در نظر گرفته خواهد شد اظهار کرد:همچنين برای دستگاه‌هایی از جمله سازمان زندانها ، آموزش و پرورش ،سازمان بهزیستی، صداوسیما ،نیروی انتظامی ، وزارت‌خانه های کشور، کار و بهداشت در حوزه حمایت از کودکان و نوجوانان تکالیفی تعیین كرديم.

 

وی با بیان اینکه دوباره برماده 9 لایحه حمایت ازاطفال و نوجوانان ایراد گرفته شد تصریح کرد: بر همین اساس قرار شد، جهت تامین نظر شورای نگهبان ماده 9 اصلاح و مجددا در صحن  مجلس مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

 

 ذوالقدر با اشاره به مفاد ماده 9 لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان خاطر نشان کرد: طبق این ماده هرگاه در اثر بی توجهی و سهل انگاری اشخاص غیر از والدین نسبت به اطفال و نوجوانان نتایج زیر واقع شود، مقصر علاوه بر پرداخت دیه به شرح زیر مجازات می شود:

 

- فوت طفل یا نوجوان حسب مورد به مجازات حبس درجه پنج قانون مجازات اسلامی.

 

-فقدان یکی از حواس یا منافع، قطع، نقص یا از کارافتادگی عضو، زوال عقل یا بروز بیماری صعب العلاج یا دائمی جسمی یا روانی و یا ایراد جراحت از نوع جائفه یا بالاتر حسب مورد به مجازات حبس درجه شش قانون مجازات اسلامی.

 

- نقصان یکی از حواس یا منافع، شکستگی استخوان یا دیگر اعضاء و یا بروز بیماری روانی به مجازات حبس درجه 7 قانون مجازات اسلامی؛

 

 -جراحت سر و صورت و یا گردن در صورت عدم شمول هر یکی از بندهای (ب) و (پ) به مجازات حبس درجه 8 قانون مجازات اسلامی.

 

- آزار جنسی یا عاطفی ناشی از بی توجهی و سهل انگاری شدید و مستمر حسب مورد به یکی از مجازاتهای درجه 8 قانون مجازات اسلامی.

 

 

چاپ خبر