به بهانه پخش «هزارتوی پن» از شبکه چهار
دنیای عجیب آقای «دل تورو»
تماشای «شکل آب» این نکته را به مخاطبان سینما یادآوری کرد که «حرکت در مرز میان واقعیت و رویا»، علاقه هیجان انگیز «گیرمو دل تورو» است؛ گرچه او پیش تر ورژن جذاب تر این دوگانگی را در «هزارتوی پن» به رخ کشیده بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، وقتی «گیرمو دل تورو» سال گذشته با «شکل آب»، اسکار بهترین فیلم را به دست آورد، بسیاری تازه نام او را شنیدند. شاید دلیل شگفتی عده ای از موفقیت «شکل آب» هم به همین خاطر بود که فضای فیلم برایشان آشنا نبود و از «دل تورو» اثر دیگری هم ندیده بودند.

 

نام «دل ترو» حالا نامش در کنار «آلخاندرو گونزالس ایناریتو» و «آلفونسو کواران» به عنوان کارگردان های مهم  مکزیکی قرار گرفته و بسیار شنیده می شود.

 

جالب است بدانید با وجود آن که «شکل آب» اسکار را از آن «دل ترو» کرد اما به اعتقاد بسیاری «هزارتوی پن» بهترین فیلم این کارگردان مکزیکی است. فیلمی که قرار است فردا چهارشنبه پنجم تیرماه ساعت 10:30 در قالب ویژه برنامه تابستانی شبکه چهارم سیما پخش شود.

 

تماشای «شکل آب» این نکته را به مخاطبان سینما یادآوری کرد که «حرکت در مرز میان واقعیت و رویا»، ساختار مورد علاقه کارگردان عجیب و غریب سینماست؛ گرچه او پیش تر ورژن جذاب تر این دوگانگی را در «هزارتوی پن» به رخ کشیده بود.

 

سینمادوستانی که پیش از «شکل آب» اثر دیگری از دل تورو دیده بودند به خوبی با روحیه فیلم های او آشنا بودند، تا آن جا که می توان گفت توانایی کارگردان مکزیکی در «واقعیت انگاری فانتزی» بی نظیر است. او نه تنها دنیایی فانتزی را برای مخاطب به عنوان دنیایی واقعی نقش می زند بلکه توانایی خارق العاده ای در راهبری مخاطب در مرز باریک میان فانتزی و واقعیت دارد؛ تا آن جا که تماشاگر تا پایان فیلم هم از اصالت هیچ کدام اطمینان حاصل نمی کند.

 

«هزارتوی پن» فیلمی است که «گیرمو دل تورو» در سال 2006 نوشت و کارگردانی کرد. فیلم در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا می گذرد؛ وقتی یک دختر یچه(اوفلیا) از طریق یک حشره عجیب به راه هایی زیرزمینی راه می یابد و با موجوداتی افسانه ای آشنا می شود. فیلم میان فضای جنگ داخلی و خشونت آن و همچنین جهان رویاگونه اوفلیا در تب و تاب است.

 

ساخته تحسین برانگیز دل تورو توانست سه جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین چهره پردازی و بهترین طراحی صحنه را از آن خود کند. «هزارتوی پن» همچنین نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی شده بود.

چاپ خبر