آیت‌الله اعرافی:
پژوهشگران مضامین بلند نهج البلاغه را به دنیای امروز عرضه کنند
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه اخلاق نهج البلاغه یک اخلاق حماسی است، گفت: پژوهشگران دینی باید مضامین بلند نهج البلاغه را بازسازی، فراوری و به دنیای امروز عرضه کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت‌الله «علیرضا اعرافی» در آیین آغاز سال تحصیلی جامعه‌الزهرا علیهاالسلام با حضور پرشور اساتید و طلاب این مؤسسه علمی آموزشی در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: امروز به لطف خداوند متعال، بار دیگر دروازه‌ها و آفاق مراکز دینی و حوزوی به روی جویندگان علم و محصلان علوم الهی باز شد و در این کانون فرهنگ و دین و دانش و حوزه سرآمد و پیشگام در معارف دینی حضور یافتیم.  

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور اظهار داشت: ما در قم شاکر خدمات جامعه‌الزهرا علیهاالسلام این نهاد فخیم و قیّمی هستیم که نمادی از یکی از گسترش‌های حوزوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام یک نماد از تحول بزرگ و گسترش آفاق حوزه‌های علمیه به سمت آموزش‌های مرتبط با بانوان بود و این هسته مبارک سرآغاز گسترش آموزش علم به بانوان شد.

 

وی تأکید کرد: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام به یک پایگاه بزرگ و اثرگذار در ایران و جهان تبدیل شده است و پس از آن مدیریت حوزه علمیه خواهران شکل گرفت که آن هم مأوایی برای جویندگان علم برای بانوان حقیقت جو است.

 

امام جمعه قم در ادامه به اهمیت کتاب ارزشمند نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: همیشه به طلاب این تقاضا را دارم که نهج البلاغه را همواره در کنار خود داشته باشند و با این کتاب ارزشمند انس بگیرند و به فهم معانی آن بپردازند.

 

آیت‌الله اعرافی افزود: نهج البلاغه حاوی ابعاد و ساحت‌های اندیشه اسلامی و دینی است و اهمیت آن از یک سو در ادبیات جذاب و فاخر و زیبا است، از سوی دیگر، صدور این سخنان از پیشوایی است که در کشاکش حوادث و متن وقایع و مشکلات و آلام این سخنان را ایراد فرمودند.

 

وی گفت: بیان زیبا و جذاب نهج البلاغه و گره خوردن آن با حوادث سیاسی، اجتماعی و تاریخی، جذابیت خاصی به این کتاب بخشیده است، جامعیت اندیشه اسلامی در نهج البلاغه تجلی پیدا کرده و عمده نظامات اندیشه اسلامی در این کتاب شریف وجود دارد که جاذبه دیگری به کتاب بخشیده است.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان داشت: حوزه‌های علمیه در طول قرون متمادی نسبت به نهج البلاغه، حق را به صورت نسبی ادا کرده اند و در سخنی عرض کردم که در حوزه‌های علمیه با گذر زمان در 10 محور نسبت به نهج البلاغه کارهای مهمی صورت گرفته، از شرق و غرب تا مستندسازی و مستدرک یابی و اقدامات گوناگونی انجام شده و تولیدات خوبی نسبت به نهج البلاغه منتشر شده است.

 

آیت‌الله اعرافی ابراز داشت: در ساحت نهج البلاغه همچنان آفاقی در پیش روی ما وجود دارد و حوزه‌های علمیه باید آن آفاق را بگشایند و معانی، مضامین، معارف، نظریات و تئوری‌های ناب موجود در نهج البلاغه را بازسازی، فراوری و به دنیای امروز عرضه کنند.

 

وی تصریح کرد: در ساحت نهج البلاغه، آفاق وسیعی در انتظار طلاب و پژوهشگران است که امید است جامعه‌الزهرا علیهاالسلام نیز به آن بپردازد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در ادامه یادآور شد: اخلاق در نهج البلاغه جذابیتی متفاوت از سایر روایات و بخش‌های دیگر منابع و متون دینی ما دارد، در نهج البلاغه، جذابیت اخلاق و بیانات اخلاقی به دلیل این است که کلمات اخلاقی و معرفتی به صورت فخیم و فاخر و دارای ادبیات زیبا و جذاب است.

 

آیت‌الله اعرافی افزود: بیان اخلاقی در نهج البالغه با استعارات، تشبیهات و آرایه‌های گوناگونی آمیخته است که دل را می‌رباید، جان را تسخیر می‌کند و لطافت ویژه به بیانات اخلاقی می‌بخشد.

 

وی اضافه کرد: اخلاق در نهج البلاغه آمیخته با سیاست، حکومت و اجتماع و درگیری‌هایی است که مولا با آن دست و پنجه نرم می‌کردند، بنابراین اخلاق نهج البلاغه یک اخلاق حماسی است و اخلاق انتزاعی خشک نیست.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان داشت: اخلاقی است که آمیخته با آرایه‌های کم نظیر و جذاب است و آمیخته با تعالیم و دستورات دین در عرصه‌های سیاست و جامعه و حکومت است و اخلاقی است که از انسانی صادر شده که شهید صدر فرمودند زندگی علی تمام عبادت بود.

 

آیت‌الله اعرافی یادآور شد: در باب دنیا در نهج البلاغه نزدیک 30 تشبیه و تمثیل وارد شده که در واقع، یک دنیاشناسی در قالب تمثیلات و تشبیهات شاهدیم و حقیقت دنیا را نشان می‌هد.

 

وی ادامه داد: آنچه که از این تشبیهات و تمثیلات برمی آید، فناپذیری و کوچکی دنیا و درآمیختگی خوشی‌های دنیا با ناکامی‌ها و ضعف‌ها و نقص‌های این عالم است، بنده توصیه می‌کنم هر از چندگاهی سخنرانی امام خمینی(ره) در چهلم مرحوم حاج آقا مصطفی را گوش کنید، سخنرانی حماسی که آغازی برای انقلاب اسلامی و سرچشمه جوشان حرکت انقلاب اسلامی بود.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور عنوان کرد: ما در برابر این معارف بلند دینی قرار داریم و حوزه علمیه خواهران باید این اندیشه‌های متعالی را به ایران و جهان منعکس کند.

 

آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: ما وقتی از کوچکی دنیا سخن می‌گوییم چند بعد دارد، کوچکی دنیا در مقیاس فردی و یا کلان مورد توجه قرار می‌گیرد، در مقیاس فردی، خوشی‌های انسان و لحظه‌های ناب در مقایسه با عمر زیاد نیست، عمر فرد در مقایسه با عمر کره زمین و جهان بی پایان به حساب نمی‌آید و همه این عالم از کره زمین، منظومه شمسی و غیره در برابر عالم عرش و غیب و جهان ملائکه و عوالم بی پایان هیچ است.

 

وی بیان کرد: در وصایا و گفته‌های حضرت أباعبدالله الحسین دو نامه کوتاه‌تر وجود دارد که یک نامه سیاسی خطاب به همه کسانی که در مدینه و مکه مانده بودند و از فیض حضور در یک انقلاب حسینی و عاشورایی محروم مانده بودند، امام حسین علیه‌السلام در این نامه نوشتند: ««فانَّ من لَحِقَ بی منکم اُسْتُشْهِد و مَن تَخلَّف لم یَبْلُغ الفتحَ و السلام؛ هر که به من بپیوندد به شهادت می‌رسد و هر کس هم تخلّف کند و بازماند به فتح نمی‌رسد و السلام».

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: اگر در روزگاری پرچم حق برافراشته شد و قیام الهی برپا شد، متخلفان از قیام روی خوش را نخواهد دید و این سنت الهی است. در روزگارهایی که حق در ضعف و اقلیت باشد باید به سمت شهادت حرکت کرد.

 

آیت‌الله اعرافی افزود: امام حسین علیه‌السلام یک وصیت‌نامه بسیار کوتاه دارند که حاوی همه حقایق عرفانی و اخلاقی است، ایشان فرمودند: «فَکَأنّ الدُّنیا لَمْ تَکُنْ وَکَأنّ الآخِرَهَ لَمْ تَزَلْ؛ من فرض می‌کنم که از ابتدا دنیایی نبوده و از اول برای ما آخرت و قیامت بوده است»؛ این دنیا آنچنان ناچیز است که گویا هیچ‌گاه نبوده و آخرت هم آنچنان پرشکوه و پرفروغ است که گویا هیچ‌گاه غایب نبوده است.

 

وی اظهار کرد: امام علی علیه‌السلام در خطبه 52 نهج البلاغه می‌فرماید: «آگاه باشيد که دنيا به آخر رسيده و پايان يافتن خود را اعلام کرده است، زيبایي‌هايش به زشتى گراييده و روى برگردانده و به سرعت دور مى شود، (آرى) ساکنانش را به سوى فنا مى راند و همسايگانش را با آهنگ مرگ پيش مى‌برد، آنچه از دنيا شيرين بوده به تلخى گراييده و آنچه صاف و زلال بود تيرگى يافته است (به‌گونه‌اى که) چيزى از آن باقى نمانده، مگر به اندازه ته مانده ظرف آبى، يا جرعه ناچيزى همچون مقدار آبى که به هنگام کمبود و جيره‌بندى شديد آب به افراد مى‌دهند، و به اندازه‌اى که اگر تشنه‌اى آن را بنوشد هرگز عطش او فرو نمى‌نشيند! حال که چنين است اى بندگان خدا تصميم بر کوچ کردن از اين سرا بگيريد (و خود را آماده کنيد) که زوال و نيستى بر اهل آن فرض شده است، نکند آرزوها بر شما چيره شود و مبادا گمان بريد که عمرتان طولانى خواهد بود».

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: طلاب در آغاز سال تحصیلی باید به این هویت اخلاقی عرفانی و معنوی مجهز شوند که نیاز امرورز و فردای ما است، زیرساخت معرفتی و اخلاقی باید در حوزه استوار باشد تا از آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی در امان بماند.

 

آیت‌الله اعرافی با تصریح بر اینکه امروز نهاد روحانیت در اوج تعالی و شکوه خود قرار دارد، عنوان کرد: امروز اسلام در متن زندگی مردم آمده و نظام اسلامی در ایران و جهان اثرگذار شده و حوزه‌ها و روحانیت از جایگاه رفیعی برخوردارند.

 

وی اظهار کرد: هیچ گاه به ذهن بزرگان و علمای گذشته خطور نمی‌کرد که روزی معارف الهی و اهل بیت علیهم‌السلام این چنین گسترش و اقتداری پیدا کند.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور یادآور شد: همان ایامی که پهباد را زدند و پس از آن برای اولین بار، قدرت دریایی ایران کشتی انگلیس را توقیف کرد، سپاه آماده توقیف کشتی بود و در همان حین، دو اخطار از ناو جنگی انگلیس و آمریکا آمد که اگر کشتی را بگیرید حمله خواهیم کرد، اما زمانی که از رهبری کسب تکلیف کردند، ایشان فرمودند نترسید و کشتی را توقیف کنید؛ این قدرت برآمده از ملت، روحانیت و انقلاب اسلامی است.

 

آیت‌الله اعرافی ابراز داشت: تاریخ نبردهای گذشته را ببینید، بسیاری از شکست‌های ما به خاطر حضور مقتدرانه نیروی دریایی پرتغال، انگلیس و فرانسه بوده است، اما امروز دو قدرت بزرگ دریایی اخطار می‌دهد، اما ایران با اقتدار کامل به وظیفه خود عمل می‌کند.

 

وی همچنین به بیان خاطره ای دیگر پرداخت و گفت: دو سال قبل در جلسه ای که خدمت سیدحسن نصرالله بودیم فرمودند وقتی که بوش آمد و قصه 11 سپتامبر اتفاق افتاد، بهانه ای طراحی شده بود برای اشغال کشورها و اسقاط انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت و تجزیه کشورهای اسلامی و بهانه ای برای طرح بزرگ خاورمیانه جدید بود. آن زمان تمام رهبران منطقه در برابر عربده کشی بوش و هیمنه و هجمه ظالمانه آمریکا قالب تهی کرده بودند، اما در همه عالم و رهبران سیاسی جهان اسلام یک مرد بود که هیچ هراسی در او دیده نمی‌شد و او حضرت آیت‌الله امام خامنه ای مدظله العالی بود.

 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تأکید کرد: این قدرت از نهج البلاغه و حوزه برمی خیزد، اما به شرط این که پایه‌های علمی و مبانی اخلاقی آن استوار باشد.

 

آیت‌الله اعرافی بیان داشت: انتظار می‌رود که جامعه‌الزهرا علیهاالسلام این پایگاه بزرگ در علم و دانش پیشرفت پیدا کند، هم در پایه‌های معرفتی و اخلاقی و هم پایگاه و جایگاهی برای هدایت بانوان عالم باشد.

 

وی یادآور شد: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در کنار همه فعالیت‌های خود، افتخار بین‌المللی بودن هم دارد و این افتخارات کم نیست برای تداوم آن نیاز به همت بلند اساتید و طلاب دارد.

چاپ خبر