افزایش حوادث نژادپرستانه ضد مسلمانان در اروپا
گزارش یک موسسه ترکیه ای حاکی از آن است که حوادث نژادپرستانه ضد مسلمانان اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از عنب بلدی، با افزایش نفوذ جنبش های راستگرای افراطی، حوادث نژادپرستانه ضد مسلمانان در سراسر قاره اروپا در سال 2018 میلادی بر اساس گزارش موسسه تحقیقات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ترکیه (سیتا) افزایش یافته است.

این موسسه در این گزارش که پدیده اسلام هراسی اروپایی در سال 2018 میلادی را بررسی کرده، آورده است که مسلمانان اولین قربانیان افزایش افراط گری و نژادپرستی در اروپا هستند. آنها تنها به دلیل دین شان قربانی این افراطی گری فزاینده شده اند.

این گزارش به طور مفصل دلایل مستقیم و غیر مستقیم در پس این پدیده و رشد نژادپرستی ضد مسلمانان در اروپا را بررسی کرده است.

 

در این گزارش آمده است که رسانه ها نقش محوری را در ایجاد نژادپرستی ضد مسلمانان ایفا می کنند، چرا که این مسئله را امر عادی جلوه می دهند. همچنین به گسترش گفتمان انزجارطلبانه و تنفر و پدیده خصومت با مسلمانان در اینترنت دامن می زنند.

این موسسه در این گزارش به نقش سخنرانی های سیاستمداران اروپایی و در رأس آنها راستگرایان تندرو و برخی از احزاب اصلی اروپا در ترویج زبان تنفر ضد دیگران اشاره دارد، چرا که بیشتر این سخنرانی به منظور بهره برداری برای اهداف سیاسی انجام می شود.

این گزارش تاکید دارد که نتایج افزایش پدیده اسلام هراسی فراتر از پیامدهای منفی بر مسلمانان خواهد بود، زیرا این پیامدها امنیت و ثبات همه اروپا را تهدید می کند. علاوه بر آن بر حقوق بشر و چند فرهنگی و وضعیت قانون در اروپا تاثیر خواهد گذاشت.

 

گزارش این موسسه در آماری درباره حوادث مربوط به اسلام هراسی در سال 2018 میلادی آورده است که خشونت ضد مسلمانان در سال 2018 میلادی در اتریش 540 مورد بوده که در مقایسه با سال 2017 میلادی که 309 مورد  ثبت شده، افزایش داشته است.

در فرانسه 676 حادثه در سال 2018 ضد مسلمانان به وقوع پیوست؛ این درحالی است که در سال 2017 میلادی 446 مورد ثبت شده است. همچنین در بلژیک نزدیک به 70 حادثه و در آلمان نیز نزدیک به یکهزار و 775 حمله به مراکز اسلامی و مساجد و مسلمانان گزارش داده شده است.

گفتنی است، سیتا یک موسسه پژوهشی غیر انتفاعی تخصصی در زمینه مطالعات درباره مسایل ملی، منطقه ای و بین المللی است.

 

ترجمه: فاطمه دوستدار

چاپ خبر