در فرهنگسرای بهشت مشهد؛
نمایشگاه عکس و اسناد «محلات آبکوه و سعدآباد» برگزار می شود
نمایشگاه عکس و اسناد محلات آبکوه و سعدآباد با نگاهی به زندگی و آداب و رسوم مردم آبکوه و سعد آباد در فرهنگسرای بهشت واقع در مدرس ۱۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، نمایشگاه عکس و اسناد محلات آبکوه و سعدآباد با نگاهی به زندگی و آداب و رسوم مردم آبکوه و سعد آباد در فرهنگسرای بهشت واقع در مدرس ۱۰ برگزار خواهد شد.

 

نمایشگاه عکس و اسناد محلات آبکوه و سعد آباد با محوریت کتاب روزی روزگاری آبکوه و با مشارکت اداره اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک مشهد ۲۹ مهر ماه الی ۹ آبان ماه سال جاری برگزار می شود.

 

روزی روزگاری آبکوه، نام کتابی است که به قلم علی دشتبان، نویسنده و محقق نوشته شده است و نگاهی به زندگی و آداب و رسوم مردم آبکوه و سعد آباد دارد.

 

در بخشی از کتاب روزی روزگاری آبکوه آمده است؛« آبکوه حدود ۳۰هکتار مساحت دارد و تا پایان سال ۹۰، تقریبا دارای جمعیتی بیش از ۱۱هزار نفر بوده است، آبکوه دهه چهل، از جنوب به روستاهای احمدآباد (در محدوده سه‌راه راهنمایی فعلی) و روستای ملک‌آباد (در ضلع جنوبی باغ ملک آباد فعلی) منتهی می‌شد.

 

از سمت شمال هم تا جایی که چشم کار می‌کرد، کاریزها، گندم‌زارها و باغ‌تره‌ها دیده می‌شد، از سمت غرب بیابان‌های لم‌یزرع و دشت‌ها و کاریزها، ازسمت شرق نیز فقط باغ‌های روستا بود. محدوده آبکوه نیز، در بین روستای سعدآباد و قلعه کهنه واقع شده است و قدمت کمتری در مقایسه با چهاربرجی (قلعه کهنه) و سعدآباد دارد. سعدآباد نیز در قسمت شرق قلعه آبکوه فعلی قرار دارد».

 

گفتنی است، نمایشگاه روزی روزگاری از ساعت ۱۰ الی ۱۷ روزهای بیست و نهم مهرماه الی نهم آبان ماه در فرهنگسرای بهشت آماده حضور علاقه مندان است.

چاپ خبر