رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور:
اراضی موقوفه در سطح کشور یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است
حجت الاسلام خاموشی گفت: در سطح کشور بیش از ۱۹۰ هزار موقوفه وجود دارد که میزان اراضی آن شامل یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، حجت‌الاسلام «سیدمهدی خاموشی» امروز(۲۹ بهمن) در مراسم اهدای احکام ۲۷ نفر از امنای موقوفات شاخص استان‌های خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی، سمنان و گلستان که در محل سالن جلسات اداره کل اوقاف خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه نقش هادی و ناظر دقیق موقوفات را بر عهده دارد، قانون به اوقاف اجازه نصب امین برای موقوفات را داده است و وجود مباشر و امین برای موقوفات سبب بهره‌وری بیشتر موقوفات و افزایش آن می‌شود.

 

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اینکه در سطح کشور بیش از ۱۹۰ هزار موقوفه وجود دارد که میزان اراضی آن شامل یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار می‌شود، افزود: تعیین امین در ابتدا برای موقوفات شاخص و بزرگ انجام می‌شود و سپس برای سایر موقوفات کشور صورت می‌گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: امنای موقوفات می‌توانند در موقوفاتی که دارای آب و اراضی کشاورزی هستند استخر احداث کنند و با این کار اراضی تحت کشت را افزایش دهند و در استخرها نیز می‌توانند اقدام به پرورش ماهی کنند.

 

حجت الاسلام خاموشی تصریح کرد: پرورش دام سبک و سنگین در اراضی موقوفه و تامین علوفه دام از اراضی کشاورزی همان موقوفه، یکی دیگر از اقداماتی است که می‌توان در راستای افزایش بهره‌وری موقوفات انجام داد.

 

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تاکید کرد: در سازمان اوقاف و امور خیریه همواره بر حفظ اعتماد مردمی تاکید شده و معتقدیم که به‌کارگیری معتمدان بومی به عنوان امین موقوفه نقش موثری در احیا موقوفات دارد.

 

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن اشاره بر اهمیت آگاهی لازم و آشنایی امنای موقوفات با فرآیندها، قوانین و سامانه جامع موقوفات، گفت: در همین راستا برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه امنای موقوفات در راستای آشنایی با فرآیندها، قوانین و سامانه جامع موقوفات برنامه‌ریزی شده است که این دوره‌ها به‌زودی برگزار می‌شود.

چاپ خبر