خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

السبت ١٠ رمضان ١٤٤٤

Saturday, April 1, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

درباره ما :

مقدمه :

خبرگزاری شبستان به شکل آزمایشی از سال 1383 در پوشش اخبار کانونهای فرهنگی هنری مساجد کل کشور گام برداشت و در بهمن ماه 1386 با دریافت مجوز خبرگزاری از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را در فضای مجازی به صورت رسمی آغاز کرد.

خبرگزاری شبستان با راه اندازی 32 دفتر نمایندگی (31 مرکز استان و منطقه جنوب کرمان) و ترجمه روزانه اخبار به 7 زبان زنده دنیا (انگلیسی، روسی، عربی، اردو، مالایو، بنگالی، آذری) توانسته است به خبرگزاری موثر و کارامد در فضای رسانه ای کشور تبدیل گردد.

Description: 3.gif

سرویس‌های خبری:

قرآن و معارف: انعکاس آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های قرآنی و دینی در عرصه‌های داخلی و خارجی، انعکاس جلسات دینی و قرآنی، نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط با قرآن و معارف اسلامی و پوشش مناسک و آیین‌های دینی و آسیب‌شناسی نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت در مسیر بسط و انتشار اندیشه‌های دینی، محور اصلی فعالیت این سرویس خبری است.

اندیشه: این گروه رسالت تعمیق و نشر اندیشه‌های دینی، کلامی، فلسفی و دیدگاه‌های صاحبان نظر در حوزه دین را بر عهده دارد. پوشش اخبار سازمان‌ها و نهادهای فعال و اندیشه‌ساز، واکاوی نظارت کارشناسانه، ارائه سوژه‌های خبری و گفتگو با متخصصان برای تضارب افکار و تولید علم، راهبرد اصلی این سرویس است.

مهدویت: سرویس مهدویت خبرگزاری شبستان باهدف ایجاد گفتمان مهدوی و معرفت نسبت به امام عصر(ع)، مرور احادیث معصومین(ع) پیرامون وظایف منتظران، بررسی تحولات جهان در آخرالزمان و ارائه نظرات کارشناسان مهدوی در قالب‌های خبری، مقاله و گفت‌وگو فعالیت می‌کند.

مسجد و کانون‌های مساجد: مسجد به‌عنوان اصلی‌ترین پایگاه نشر معارف انقلابی و دینی در ایران و جهان اسلام موردتوجه می‌باشد لذا این سرویس با آگاهی از این موضوع سعی در انتشار اخبار این حوزه دارد و ازآنجاکه فعالیت ستاد عالی کانون‌های مساجد در همین راستا می‌باشد پوشش اخبار این ستاد از اصلی‌ترین وظایف سرویس مسجد و کانون‌های مساجد می‌باشد.

جهان اسلام: سرویس جهان اسلام با رصد تازه‌ترین اخبار دینی، سیاسی و فرهنگی مرتبط با جهان اسلام در کمترین زمان ممکن آن‌ها را پردازش کرده و پس از ترجمه و تحلیل موضوعی، بر روی خروجی شبستان قرار می‌دهد.

سیاسی: خبرگزاری شبستان با مبنا قرار دادن جمله تاریخی "سیاست ما عین دیانت ماست" و با اهتمام جدی به عرصه سیاسی کشور می‌کوشد در کنار کسب بصیرت سیاسی برخاسته از قرآن و مفاهیم ناب و متعالی دینی، به انعکاس رویدادها و اخبار این عرصه حساس بپردازد.

فرهنگ و ادب: حوزه فرهنگ، یکی از سه رویکرد اساسی شبستان در حوزه رسانه است. خبرنگاران این گروه می کوشند تا با انتشار برنامه ها و فعالیتهای حوزه فرهنگ و ادب به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز انعکاس نظرات کارشناسان درقالب بایدها و نبایدهای فرهنگی امروز جامعه، یکی از به روز ترین گروه های خبری را به مخاطب ارائه نمایند.

اجتماعی: پوشش اخبار حوزه های متنوع اجتماعی و موضوعات روز جامعه به همراه ارائه سبک صحیح زندگی با استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه با رویکردی دینی، در اولویت فعالیتهای خبرنگاران این گروه قراردارد.

عکس: این گروه ضمن پوشش تصویری رویدادها و برنامه های خبری؛ در مسایلی که زبان عکس از متن گویاتر است به‌طوری تخصصی به انعکاس آن پرداخته و در این راستا توجه بیشتری به مناسبت‌های انقلابی و مذهبی کشور دارد.

چندرسانه‌ای: این سرویس به تولید و انتشار رویدادهای خبری و موضوعات روز کشور در قالب‌های مختلف هنری شامل اینفوگرافیک، پادکست، فیلم و بسته‌های خبری می‌پردازد.

استان‌ها: شبستان از معدود رسانه‌های می‌باشد که در 31 استان کشور دارای نمایندگی فعال می‌باشد و در برخی شهرستان‌ها رابط خبری مستقر نموده است. خبرگزاری شبستان در راستای توجه به مناطق ویژه، در جنوب کرمان نیز دارای دفتر نمایندگی است.

Description: 3.gif

اطلاعات تکمیلی:

صاحب‌امتیاز: موسسه فرهنگی شبستان نور
مدیرمسئول: حجت‌الاسلام‌والمسلمین کمال خداداده
دفتر خبرگزاری: 02158248701
نمابر: 02158248730
پست الکترونیکی: info@shabestan.ir
نشانی: تهران – خیابان سهروردی شمالی ، نرسیده به خیابان بهشتی ، اندیشه یکم ، پلاک 67