خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

الجمعة ٢١ رجب ١٤٤٢

Friday, March 5, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ - ۰۹:۳۳ شناسه خبر : ۱۰۲۳۰۰۶
شبستان در پی درگذشت آیت‌الله جلالی خمینی گزارش می‌دهد
امام جماعتی که مسجدسازی اولویت فعالیت‌های انقلابی‌اش بود
آیت الله جلالی خمینی، امام جماعت مسجد احمدیه نارمک که مسجدسازی وجهه همتش بود، در گذشت. همزمان با ساخت مساجد، فعالیت‌های انقلابی تحت سرپرستی وی شکل گرفت و نامه‌ها و پیام‌های حضرت امام (ره) در بین هواداران و دوستداران ایشان را منتشر می‌کرد.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، آیت الله جلالی خمینی، به دیار باقی شتافت. 

 

آیت‌الله جلالی خمینی مسئولیت روحانیت و حوزه‌ علمیه‌ شرق تهران و امامت مسجد احمدیه نارمک را به عهده داشت و از اولین روزهای دهه ۱۳۴۰ فعالیت‌های مذهبی و سیاسی خود را در منطقه شرق آغاز کرد. وی تحصیلات ابتدایی را در شهر خمین گذراند و بخشی از دروس مقدماتی حوزه را در آن شهر به اتمام رساند و بعد به قم مشرف شد. در ابتدای ورود به قم به محضر امام خمینی(ره) رسید و از آن تاریخ مورد لطف و مرحمت امام (ره) قرار گرفت، پس از طی دروس مقدمات در درس سطح حضرات حاج شیخ جواد تبریزی، مرحوم آیت‌الله مشکینی و سلطانی طباطبایی شرکت کرد، پس از پایان دوره سطح در درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی به مدت چهار سال شرکت کرد و همزمان با درس آیت‌الله بروجردی در دروس فقه و اصول حضرت امام خمینی (ره) حضور یافت.ایشان از نمایندگان امام خمینی(ره) در حج، در سال ۱۳۶۰ بوده است. از دیگر سمت‌های ایشان، امامت جمعه شهر خمین (۱۳۶۲) و از فعالیت‌های او پایه‌گذاری حوزه علمیه در خمین و تأسیس مجتمع فقهی پژوهشی در تهران است.

 

فعالیت های تحصیلی و علمی آیت الله جلالی


آیت الله جلالی خمینی تحصیلات ابتدایی خود را در شهر خمین گذرانده و مقداری از دروس مقدماتی حوزه را در آن شهر به اتمام رساندند. ایشان پس از اینکه مقدمات تحصیلی خود را در شهر خمین گذراندند به اتفاق پدر مرحوم آیت الله غلامرضا رضوانی (ره) که بعدها از اعضای فقهای شورای نگهبان قانون اساسی شد، از خمین به شهر مقدس قم آمد و از همان ابتدا به خدمت امام خمینی (ره) رسید.

 

امام (ره) بواسطه آنکه آیت الله جلالی خمینی و آیت الله رضوانی اهل خمین بودند و خانواده آنان را از نزدیک به خوبی می شناختند، همواره آنها را مورد لطف و محبت خود قرار می دادند.

 

این دیدار کوتاه که آیت الله جلالی خمینی هنوز هم آن را یکی از موهبت های خداوند به خود می داند، نقطه آغاز امام (ره) با یکی از نزدیک ترین و فعال ترین شاگردانش در راه پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. پس از این دیدار، امام خمینی (ره)، آیت الله جلالی را برای پیشرفت در درس حوزوی با فرزند ارشدش حاج آقا مصطفی (ره) آشنا کرده تا زمینه های آشنایی و نزدیکی این عالم مبارز با بیت امام (ره) در همان سنین نوجوانی فراهم شود.

 

ایشان پس از پایان دوره سطح در درس خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (ره) مرجع عالیقدر شیعه به مدت سه سال شرکت نمودند و امتحان خارج هم در درس آیت الله بروجردی دادند. چون در آن زمان هنگامی که می خواستند به طلبه ها شهریه ای بدهند از طلبه هایی که در درس ایشان شرکت می کردند، امتحانی می گرفتند تا ببینند طلبه ها درس ایشان را متوجه می شوند یا نه. ایشان با شرکت در امتحان فوق و قبولی در آن امتحان شهریه ای برای وی مقرر گردید. آیت الله جلالی خمینی هم زمان با حضور در درس آیت الله بروجردی (ره) در درس فقه و اصول حضرت امام خمینی (ره) شرکت نموده و هم چنین در دروس فلسفه علامه طباطبائی کتاب (اسفار و شفاء) شرکت نمودند و تعدادی از دروس سطح را در شهر مقدس قم تدریس فرمودند.

 

آیت‌الله حیدرعلی جلالی خمینی، از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۹۴ امامت مسجد احمدیه نارمک را به عهده داشت و از اولین روزهای دهه ۱۳۴۰ فعّالیت‌های مذهبی و سیاسی خود را در منطقه شرق آغاز نمود.

 

هم زمان با شروع نهضت و انقلاب و بنابه درخواست جمعی از اهالی شرق تهران از حضرت امام (ره) و به دستور ایشان به عنوان نماینده‌ی حضرت امام (ره) به تهران منتقل شده و امامت مسجد احمدیه نارمک را عهده‌دار شدند (تأسیس و ساخت مساجد قبل از پیروزی انقلاب در منطقه شرق تهران).

بعد از انتقال جلالی خمینی به تهران در ادامه‌ حرکت نهضت امام با توجه به قلّت مساجد در منطقه شرق تهران، وی اولین برنامه‌ خودش را ساختن مساجد قرار داد که بعد از ساخت مساجد عمدتا شاگردان حضرت امام (ره) در این مساجد به عنوان امام جماعت مشغول به فعالیت شدند.

 

ساخت مسجد اباعبدالله الحسین (ع)

 

نخستین مسجدی که توسط وی بنیان‌گذاشته شد در فلکه دوم تهرانپارس بود که در آن منطقه هیچگونه مسجدی وجود نداشت. وی با توسل به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و درخواست کمک از مردم این منطقه موفق به ساخت مسجد شد که بعدا به واسطه‌ توسل به حضرت حسین بن علی (ع)، مسجد به نام مقدس ایشان نامیده شد. البته ناگفته نماند که رژیم پهلوی نسبت به ساختن مسجد در تهرانپارس بسیار حساس بود لذا ساواک با توجه به پسوند فامیلی ایشان که خمینی بود تبلیغ مي‌کرد که ایشان خمینی است و قصد دارد برای امام خمینی (ره) در منطقه تهرانپارس پایگاهی تأسیس کند ولی با استقامت آیت الله جلالی خمینی، مسجد ساخته شد و کلا وضعیت آن منطقه از لحاظ فساد و فحشاء تغییر کرد. البته ساواک در این مسیر مشکلات زیادی بوجود آورد که با ارشادات امام (ره) و ارجاع کلنگ زنی مسجد به آیت الله سیداحمد خوانساری، مرجع تقلید، مشکلات مرتفع شد و مسجد ساخته شد.

 

تبدیل سینما به مسجد

 

خرید سینمای موجود در منطقه هفت‌ حوض نارمک در قبل از انقلاب و تبدیل آن به مسجد، دومین فعالیت مهم جلالی خمینی در تهران بود که در آنجا هم توسط آیت الله خوانساری افتتاح و مورد مخالفت شدید ساواک و روزنامه‌های رژیم منفور پهلوی قرار گرفت. با توجه به اهمیت موقعیت میدان رسالت و عدم وجود مسجد در آن منطقه در جلسه‌ی هفتگی دعای ندبه تصمیم به ساخت مسجدی در آن منطقه گرفته شد. و با اهدای منزل فردی از مؤمنین و تبدیل آن به مسجد بنیان مسجدالرسول(ص) در آن مکان گذاشته شد و هم چنین مساجد دیگر. همزمان با ساخت مساجد، فعالیت‌های انقلابی تحت سرپرستی وب شکل گرفت و نامه‌ها و پیام‌های حضرت امام (ره) در بین هواداران و دوستداران امام (ره) توسط ایشان منتشر می‌شد.

 

نمایندگی امام (ره) در حج

 

آیت الله جلالی خمینی سال ۱۳۶۰ طی حکمی از طرف امام (ره) به سمت نمایندگی ایشان در حج منصوب گردید و آن سال هم حج به صورت خاصی برگزار شد.

 

نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه‌ شهرستان خمین

 

به واسطه‌ حساسیت شهرستان خمین و انتساب آن شهر به حضرت امام (ره) از طرف گروهک‌ها، فعالیت زیادی در جهت اختلاف در آن شهر به عمل آمده بود. به صورتی این اختلاف‌ها بالا گرفته بود که خانواده‌ی شهدا و علمای شهر و مسئولین و نیروهای انتظامی و نظامی به دو دسته تقسیم شده بودند و این اختلاف‌ها باعث سوء استفاده‌ی رادیوهای بیگانه شده بود حضرت امام (ره) از جلالی خمینی خواستند طی حکمی که به عنوان امام جمعه‌ خمین و نماینده‌ خودشان در خمین مشغول به فعالیت بشوند.

 

جلالی خمینی در 17 مرداد 1360 از سوى منافقان هدف عملیات تروریستى قرار گرفت که آسیبى به وى نرسید. حوزه علمیه این روحانی برجسته هم‌اکنون در منطقه نارمک تهران، جنب مسجد احمدیه قرار دارد. وی چندین سال بود که امام جماعت مسجد احمدیه نارمک بود و در سال ۹۴ امامت جماعت این مسجد را به حجت الاسلام مهدی جلالی خمینی، سپرد، این رویداد پس از بروز ضایعه جسمی برای آیت الله جلالی خمینی، به وقوع پیوست.

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی:

کادرسازی و نخبه‌پروری در مساجد مدیران آینده نظام را تامین می‌کند

حجت‌الاسلام حریزاوی با بیان اینکه اجرای طرح‌هایی همچون «ایران قوی» به کادرسازی و نخبه‌پروری کمک می‌کند، گفت: اقدامات اینچنینی زمینه‌ساز تربیت نیروهای زبده به عنوان مدیران آینده نظام می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان