خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

الأحد ٢٠ شوّال ١٤٤٣

Sunday, May 22, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۴۰۰/۷/۷ - ۱۱:۰۸ شناسه خبر : ۱۱۰۰۰۱۱
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان:
در اربعین ذهن ما نسبت به مقدمات ظهور آشنا می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: ظهور بدون مقدمات طبیعی رخ نمی دهد همه مقدمات ظهور باید قبل از ظهر محقق شود در اربعین ذهن ما نسبت به مقدمات ظهور آشنا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان شامگاه سه‌شنبه در برنامه تلوزیونی تکیه که از کربلای معلی در شبکه افق پخش زنده داشت به سخنرانی پرداخته و گفت:  جنبه تبلیغی اربعین بسیار مهم است که اثر جهانی مکتب امام حسین(ع) را به عالم نشان دهد.

وی افزود: رسانه‌های مکتب حسینی درباره انعکاس اربعین می‌توانند نقش مهمی داشته باشند. رهبر معظم انقلاب فرمودند همه رسانه شوند و جهادی در عرصه رسانه راه بیندازند و حقایق را برای مردم روشن کنند چه حقیقتی از اربعین  بالاتر و باشکوه‌تر  است که روشن شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان در پاسخ به شبهاتی که برخی درباره صحبت‌های اخیر ایشان مطرح کرده بودند، اظهار کرد: با توجه به سابقه‌ای که از برخی افراد دارم آنها معمولاً دنبال تولید سوتفاهم هستند. اگر کسی کل صحبت بنده را ببینند حتی آن جزئی که دچار سوتفاهم شده خواهد فهمید که سخنان ما به این معنا نیست که ما ویروس کرونا را انکار کنیم این چنین سخنی معقول نیست ما صدماتی را که در اثر کرونا خوردیم انکار نمی‌کنیم، اما ماجرای کرونا و بحث هایی که پیرامون پروتکل‌های و روش های درمان و پرهیز درباره کرونا وجود دارد موضوع بحث ما بوده است که در طول این دو سال توسط ستاد کرونا تغییرات فراوان داشته است؛ بنابراین ما اصل وجود کرونا را انکار نمی‌کنیم بلکه ماجراهای مربوط به آن را بحث کردیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: مردم عراق می‌دانند بیماری کرونا هست و برخی هم مریض می‌شود اما با آن سهل‌تر برخورد می‌کنند رعایت پروتکل‌های کرونا در عراق زیاد سنگین نیست. من نگفتم کرونا وجود ندارد بلکه ماجراهای مترتب بر کرونا جای بحث دارد. به عنوان مثال روزهای اول گفتند ماسک چندان اثر ندارد دستها را خوب بشویید بعد مدتی گفتند شستن دست‌ها چندان موثر نیست حتما ماسک بزنید یا در این مدت چند نوع دارو جهت درمان تغییر کرد این مسائل ماجرای کرونا است که همواره در حال تغییر است.

 

وی ادامه داد: وزیر محترم بهداشت استاد شما آقای دکتر سجادی درباره درمان و پیشگیری از کرونا در تلویزیون صحبت کردند با شنیدن صحبت‌های شما و ایشان این معقول است که ما به خاطر حرف استاد درباره حرف شاگرد تردید کنیم. رعایت پروتکل‌های بهداشتی درباره کرونا یک امر تجربی است همان گونه که در این دو سال تغییر کرده در آینده هم تغییر می‌کند. بارها درخواست کردم پژوهشگران بیایند و ببینند که چرا وضعیت کرونا در عراق اینگونه است. کسانی که این سخن ما را تکرار کردند سپس از یک کلمه سوء برداشت می‌کنند و سوء برداشت خود را به صورت توهین‌آمیز به دیگران منتقل می‌کنند باید از آنها پرسید که آیا شما در این سلسله گفتگوها هیچ سخن حقی نشنیدید و صرفاً منتظر هستید که ببینید کدام قسمت صحبت را می‌توانید خراب کنید این در تاریخ و  پرونده اعمال شما ثبت خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان بیان کرد: ما از بی بی سی چی‌ها انتظار نداریم اما اگر انسان با تقوا باشد هیچ وقت از یک سخن برداشت اشتباه نمی‌کند اگر شما بخواهید عمداً از یک سخن برداشت اشتباه انجام دهد از قرآن کریم هم می‌توانید این کار را انجام دهید کما اینکه خوارج هم این کار را کردند آنجا که گفتند در قرآن نوشته حکمرانی صرفاً برای خداست و امیرالمومنین امام علی(ع) را کنار زدند.

 

وی افزود: خداوند می فرماید در قرآن آیات محکم و متشابه وجود دارد، سخنان افراد هم همین گونه است یعنی سخنان متشابه سخنانی که می‌توان درباره آن شبهه افکنی کرده، خود و دیگران را به اشتباه اندازید. ما درباره ویروس کرونا ماجرا داریم امیدوارم این ماجرا تغییر پیدا کنید.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه برخی شبهه افکنی می‌کنند که فلانی برخلاف رهبر معظم انقلاب صحبت می‌کند، گفت: رهبر معظم انقلاب ستاد کل را به عنوان ستاد تخصصی کرونا پیگیری می‌کنند که باید از او تبعیت شود. ما اگر صحبتی داشتیم خلاف تبعیت نبوده است بلکه به ستاد کرونا و آقای دکتر عین اللهی سوال و پیشنهاد کردیم که جواب بدهند برای بررسی کرونا در اربعین و کربلا چه اقدامی انجام دادند. وقتی رهبری تبعیت از نهاد تخصصی را بر ما واجب می‌کنند به این معنا نیست که سوالی نپرسید.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه شبهه دیگری که گفتند این است که من تبلیغات کردم مردم به لب مرز ها بیایند ما اگر می‌خواستیم تبلیغات بکنیم اتفاقات دیگری رخ می‌‌داد در صورتی که اصلا تبلیغات نکردیم بلکه ما صرفا واقعیت کربلا را بیان کردیم، اظهار کرد: اگر نفس نشان دادن شور و حال اربعین تبلیغات است همه شبکه ها این کار را کردند، در صورتی که این تبلیغات نیست. کسانی که بی‌تاب شدند و شاید گاهی رفتار نامعقولی از آنها سر زده که نباید چنین می‌شد شاید به خاطر محبت اباعبدالله الحسین(ع) بوده است و این به تبلیغات ما ربط ندارد.

وی با بیان اینکه امید که دانش ما درباره عموم بیماری ها از جمله کرونا افزایش پیدا کند، عنوان کرد: دانشمندان فراوانی در صدا و سیما گفتند رفتار این ویروس ناشناخته است. ما در جهت شناخته شدن آن باید تلاش علمی خود را گسترش دهیم و ما نمی‌توانیم چشم خود را به واقعیت‌ها در سایر کشورها همچون عراق که با کرونا سهل رفتار می‌کنند یا چین که از طب سنتی استفاده کرده ببندیم. من همیشه به مسئولان گفتم مقررات خود را درباره اربعین مقرراتی قرار بدهید که با عقل و دانش مطابق باشد این گفتمان تبلیغات نیست.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اگر شهدا نبودند ما به این امنیت نمی‌رسیدیم، ابراز کرد: اگر شهامت آنها نبود ما به این امنیت نمی‌رسیدیم. شهداء اولین و مهمترین عامل برای برگزاری این اربعین باشکوه و انشاالله مقدمه ظهور هستند. این سبک زندگی که در اربعین مشاهده می‌شود به برکت خون شهدا است که ما وارد مرحله دیگری از امتحانات شدیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه کرونا یک امتحان است، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند که مردم ما در امتحان کرونا خوش درخشیدند و یک همدلی و مواسات نشان دادند. در اربعین هم بحران نیست و همدلی هست زیارت و همدلی در کنار یکدیگر قرار گرفته است این همدلی در دنیا ترجمه ‌شود زیبایی آن انسان را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در اربعین خون امام حسین(ع) در رگ‌های مردم جوشید، گفت: پیش از برگزاری باشکوه اربعین مردم عزادار امام حسین(ع) بودند و برای او اشک می‌ریختند دنبال فرصت بودند که همدلی خود را برای امام حسین(ع) نشان دهند این فرصت را شهدا فراهم کردند. شهدا امنیت آوردند این اتفاقی است که زمان امام زمان(عج) هم رخ خواهد داد حضرت امنیت می آورد مردم شکوفا می‌شوند. اگر زمان امام زمان(عج) رفتار عادی مردم همچون اربعین باشد تعجب نمی‌کنید چرا که همدلی‌ها در اربعین بازگشت انسان ها به فطرت خود است و اتفاق فوق‌العاده ای نیست.

 

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: شهدا امنیت آوردند شر ظالمان را کم کردند انسان ها به خود آمدند و فهمیدند چقدر امام حسین(ع) را دوست دارند و به خاطر امام حسین(ع) می‌توانند از همه چیز خود بگذرند و برای او پیاده‌روی کنند. این اتفاق در یک طیف گسترده‌تر و جهانی در زمان ظهور رخ می‌دهد. حضرت امنیت می آورند امنیت که بیاید فطرت انسان ها شکوفا می‌شود آن زمان اگر همه خیابان‌ها شبیه اربعین امروز ما شد تعجب نخواهید کرد. امام زمان این اقدامات را با شهدای کمتر و قدرت بیشتری انجام می‌دهند چراکه قدرت را از فهم و بصیرت مردم ناشی شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه ظهور بدون مقدمات طبیعی رخ نمی دهد، گفت: همه مقدمات ظهور باید قبل از ظهر محقق شود در اربعین ذهن ما نسبت به مقدمات ظهور آشنا می‌شود. وقتی امام زمان(عج) ظهور می‌کنند همه می‌فهمند که چگونه باید زندگی کنند. بسیاری درباره سخاوت کتاب می‌خوانند اما تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد وقتی که در شاهراه اربعین قرار می گیرند سخاوت جوشیده از دل‌ها را مشاهده می‌کنند بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرند. خواص، نخبگان، هنرمندان، اساتید دانشگاه و مردم از هر قشری همه اشک می‌ریزند،  این چه صحنه ای است که همه افراد تحت تاثیر قرار می گیرند. کسی اینجا شهید نمی‌شود همه زنده هستند. این همان زندگی خوبی است که شهدا با جان دادن خود به ما هدیه دادند.

 

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک کارشناس مهدوی؛

تفکر و عقلانیت ما را به امام زمان(عج) نزدیک می‌کند

حجت‌الاسلام شهبازیان با بیان اینکه هر یک روز که عمر ما می‌گذرد به ظهور نزدیک‌تر می‌شویم، گفت: شیطان از این مسئله در رنج است و همه فتنه‌هایش را در آخرالزمان جمع کرده است. از وظایف اصلی منتظران در عصر غیبت تفقه، تدبر و تفکر در دین است.

اخبار برگزیده شبستان