خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

الأحد ١٩ جمادى الثانية ١٤٤٣

Sunday, January 23, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۰۸:۰۶ شناسه خبر : ۱۱۳۷۰۱۸
معاون اداره کل حفظ آثار و نشرارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی خبر داد:
ساخت تله فیلم «حافظ» با موضوع شهدای اهل سنت خراسان جنوبی تا اسفند
رحیم آبادی گفت: با همکاری و مشارکت شبکه خاوران، تله فیلم «حافظ» با موضوع شهدای اهل سنت خراسان جنوبی در دست تولید است که به زودی به مرحله فیلمبرداری خواهد رسید و امیدواریم تا اسفندماه به اتمام برسد.

«مهدی رحیم آبادی» در گفتو با خبرنگار شبستان در بیرجند با بیان اینکه تولیدات و مستندات به مناسبت‌های مختلف دفاع مقدس و... با همکاری هنرمندان جوان و انقلابی ساخته می‌شود، اظهار داشت: امسال سه مستند با همکاری برخی نهادها و سازمان‌ها در حال ساخت است.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی افزود: از این تعداد، مستند مدافع وطن شهید «سعید بنی‌اسدی» به‌طور کامل ساخته‌شده و به‌زودی رونمایی می‌شود.

 

وی یادآور شد: مستند شهید بنی‌اسدی با مشارکت مؤسسه رسانه ای آینه، نیروی انتظامی و اداره‌کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس با اعتباری بالغ ‌بر 55 میلیون تومان ساخته شده است.

 

وی با بیان اینکه مستند شهید «سید علی رضوی» نیز در مراحل پایانی ساخت قرار دارد، افزود: این مستند با همکاری مؤسسه رسانه‌ای آینه، اداره‌کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در حال ساخت است و تاکنون 50 درصد کار انجام‌شده است.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی اعتبارات برآورد شده برای ساخت مستند شهید رضوی را نیز 55 میلیون تومان عنوان کرد.

 

رحیم آبادی با اشاره به در حال ساخت بودن مستند سید رسول گفت: با توجه به فیلم‌برداری بخشی از این مستند در کشور عراق، هزینه‌های برآورد شده بدون در نظر گرفتن کمک‌های غیرنقدی بالغ‌ بر 300 میلیون تومان است و تاکنون 40 تا 45 درصد کار انجام‌شده است.

 

وی هدف از ساخت مستندات تولید شده و در دستور کار را تبیین نقش استان در دفاع مقدس دانست و گفت: از دیگر اهداف ساخت مستندات، عدم تحریف دفاع مقدس، نشر آثار دفاع مقدس، نقش رزمندگان و بانوان استان که کمتر به آن پرداخته شده می‌باشد.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان این‌که ساخت تولیدات هنری هزینه‌بر است، گفت: با توجه به پاسخگو نبودن اعتبارات، ساخت مستندات و... با همکاری برخی سازمان و نهادها انجام می‌شود.

 

رحیم آبادی با اشاره به حضور هنرمندان جوان و انقلابی در ساخت مستندات یادآور شد: هنرمندان استان جهادی ورود می‌کنند و دغدغه‌مند هزینه ها به حداقل می‌رسد.

 

وی از دیگر اقدامات به آماده‌سازی و چاپ متون نمایشی دفاع مقدس و مقاومت اشاره کرد و افزود: امسال چهار نمایشنامه متون آماده چاپ است و تاکنون ویرایش، تدوین و... انجام‌شده و تا یک ماه دیگر کتاب‌ها به چاپ می‌رسد.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از متون نمایشی در دستور کار به نمایشنامه ملک سلیمان، حوالی بهشت و... اشاره کرد و افزود: تاکنون 70 درصد کار انجام‌ شده است و بعد از اتمام کار برای ارسال به کتابخانه‌های تخصصی دفاع مقدس دیگر استان‌ها و... حدود صد تا 120 کتاب چاپ می‌شود و برای چاپ انبوه نیز نیاز به رایزنی با دیگر سازمان‌ها و نهادها است.

 

رحیم آبادی اعتبار مورد نیاز برای چاپ این تعداد کتاب در هر چهار مورد را بالغ‌بر 12 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: با رایزنی انجام‌شده با نویسندگان دغدغه‌مند ادبیات هنری، دانشگاه‌های استان، نیروهای داخلی و... نگارش و چاپ این کتاب‌ها با حداقل هزینه انجام می‌شود.

 

وی از دیگر فعالیت‌ها به تولید نماهنگ اشاره کرد و گفت: امسال هفت نماهنگ در بحث شهدای گمنام، مادران شهید، نقش خراسان‌جنوبی در دفاع مقدس و... به مرحله تولید و پخش رسیده‌است.

 

وی اعتبارات هزینه‌شده برای تولید، تنظیم و تدوین این تعداد نماهنگ را 30 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: از این تعداد نماهنگ تولید شده دو مورد با مشارکت مؤسسه مردم‌نهاد انجام‌شده است.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس  از دیگر وظایف این حوزه، به تشکیل شورای علمی و مشورتی در زمینه امور هنری و سینمایی دفاع مقدس، سیاستگذاری برنامه ریزی حمایت و هدایت امور هنری دفاع مقدس در حوزه های نمایشی، موسیقی، فیلم، سینما و هنر های تجسمی، بررسی عالمانه و نظام‌مند فعالیت های هنری و سینمایی دفاع مقدس در سطح استان و... اشاره کرد.

 

رحیم آبادی در خصوص برگزاری کارگاه های آموزشی برای هنرمندان جوان، مؤمن و انقلابی گفت: امسال 2 کارگاه خوشنویسی و نمایشنامه نویسی با حضور بیش از 40 هنرمند جوان برگزار و آموزش های لازم توسط اساتید این دو رشته به آنان داده شد.

 

وی در زمینه برگزاری نمایشگاه های مختلف هنری مانند پوستر و عکس افزود: از ابتدای امسال بیش از 20 نمایشگاه در سطح استان با حمایت و مشارکت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با هدف تبیین نقش خراسان جنوبی در دفاع مقدس برای بازدیدکنندگان به خصوص قشر جوان برپا شده است.

 

معاون هنری و امور سینمایی اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزاری مرحله استانی پنجمین جشنواره ملی فانوس را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: جشنواره ملی فانوس با هدف کشف استعدادهای هنری هنرمندان استان در رشته های مختلف هنری از جمله تولیدات رادیویی و تلویزیونی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، نماهنگ، فیلم و عکس برگزار می شود.

 

رحیم آبادی با اشاره به استقبال گسترده هنرمندان در رشته های مختلف هنری یادآورشد: امسال 117 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که پس از بررسی هیئت داوران 17 اثر انتخاب و به مرحله کشوری جشنواره ملی فانوس راه یافته و مورد تجلیل قرار گرفته است.

 

به گفته وی در جشنواره ملی فانوس نیز که آذر ماه گذشته در مشهد مقدس برگزار شد، هنرمندان استان موفق به کسب رتبه اول کشوری در رشته نمایش رادیویی، رتبه دوم کشوری در رشته خوشنویسی شدند.

 

وی در زمینه حمایت و مشارکت در تولید تله فیلم با موضوع دفاع مقدس و مقاومت گفت: امسال با همکاری و مشارکت صدا و سیمای خاوران تله فیلم «حافظ» با موضوع شهدای اهل سنت استان در دست تولید است که به زودی به مرحله فیلمبرداری خواهد رسید و امید است تا اسفند ماه امسال به اتمام برسد.

 

رحیم آبادی با اشاره به برگزاری جشنواره استانی تئاتر سنگر افزود: امسال پس از برگزاری این جشنواره و بررسی دو اثر از گروه های تئاتر نیروهای مسلح استان، تئاتر«ملک سلیمان» از گروه تئاتر سپاه انصارالرضا استان به مرحله منطقه‌ای راه یافت.

 

به گفته وی در مرحله منطقه ای که با حضور استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان برگزار شد، نیز تئاتر ملک سلیمان موفق به کسب رتبه نخست این جشنواره و راهیابی به مرحله کشوری شد.

 

 

 

پایان پیام/706

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور:

لزوم تفکیک صندوق هنر از صندوق رسانه/ قرارگاه رسانه‌ای در خراسان جنوبی تشکیل شود

محمدیان بر تفکیک صندوق هنر و صندوق رسانه تأکید کرد و گفت: باید این مهم را خود خبرنگاران از نمایندگان مجلس مطالبه کنند تا حق و حقوق جامعه رسانه‌ای محقق شود.

اخبار برگزیده شبستان