خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

الأحد ٢٠ شوّال ١٤٤٣

Sunday, May 22, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - زمان :   ۱۳۹۲/۴/۲۶ - ۱۴:۱۹ شناسه خبر : ۲۷۳۹۹۷
کریمی‌قدوسی در جمع خبرنگاران:
روح گزارش کمیته بررسی حادثه قم به دنبال متهم کردن نهادهای انقلابی است
خبرگزاری شبستان: عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به اینکه برخی به دنبال این هستند که ثابت کنند حادثه قم سازماندهی شده بوده درست نیست، گفت: روح گزارش کمیته بررسی حادثه قم به دنبال متهم کردن نهادهای انقلابی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز چهارشنبه با اشاره به حادثه 22 بهمن قم در جمع خبرنگاران گفت: حادثه قم پیرو حادثه‌ای بودکه در صحن مجلس با حضور آقای احمدی‌نژاد به وجود آورد و مقام معظم رهبری در فرمایشات صریح خود از حادثه مجلس ابراز ناراحتی کردند و فرمودند قلب من به درد آمد؛‌ مردم از این قضیه ناراحت شدند.

وی  با بیان اینکه جلسه استیضاح آثار خود را در حادثه قم نشان داد، اظهار کرد: اعتراض مردم به جناب آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس و کسی که مدیریت جلسه استیضاح را به عهده داشت، واکنشی به جلسه استیضاح بود؛ تمام کسانی که در آن حادثه قم حضور داشتند متفق‌القول هستند که فضای مراسم و بیرون آن جو اعتراض نسبت به اتفاق مجلس بود.

کریمی قدوسی گفت: مقام معظم رهبری خطاب به کسانی که اعتراض‌شان را به آن روش انجام داده بودند، فرمودند که اگر شما حزب‌الهی هستید این کار را نکنید و سپس فرمودند احساسات و خشم خود را باید کنترل و نگه دارید برای جاهای دیگر. این نگاه مقام معظم رهبری به آن افرادی بود که به آقای لاریجانی معترض شده بودند.

 وی تصریح کرد: پیرو ماجرای حادثه قم، در کمیسیون امنیت ملی بدون حضور اعضا و با حضور هیئت رئیسه جلسه‌ای تشکیل می‌شود و دعوت می‌کند و مسئولین امنیتی استان قم و از آنها گزارش می‌خواهند؛ بعد از این گزارش، شخص آقای بروجردی اقدام به انتخاب فردی به عنوان مسئول کمیته که آقای حقیقت‌پور بود، می‌کند و خود آقای حقیقت‌پور اعلام می‌کند که او را آقای بروجردی انتخاب کرده است نه اعضای کمیسیون امنیت ملی.

عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس یاددآور شد:‌ آقای حقیقت‌پور در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که افراد هم سلیقه با خودش را برای عضویت در کمیته انتخاب کرده است. ما در کمیسیون امنیت ملی به این نحو تشکیل کمیته اعتراض کردیم چرا که تشکیل کمیته با این روش خلاف آئین‌نامه و قانون است.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه کار تخصصی کمیسیون امنیت ملی، کار امنیتی است، اظهار کرد: در کمیسیون امنیت ملی کمیته‌ای ثابت و دائم به نام کمیته امنیت وجود دارد که وظیفه دارد هر اتفاق امنیتی که در کشور به وجود می‌آید را در این کمیته بررسی کند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه در تشکیل کمیته بررسی حادثه قم آئین‌نامه رعایت نمی‌شود، گفت: چرا باید آقای بروجردی به عنوان یک فرد، فرد دیگری را به عنوان رئیس کمیته حادثه قم انتخاب کند و به جای اینکه این موضوع در کمیته امنیت بررسی شود، در کمیته‌ای بررسی می‌شود که اساس آن قانونی نیست.

وی با بیان اینکه گزارش خروجی کمیته بررسی حادثه قم قانونی و معتبر نیست،ادامه داد: به قول خودشان اعضای کمیته تحقیق کردند و در جلسه یکشنبه این هفته آمدند تا گزارشی به کمیسیون امنیت ملی ارائه کنند و بدون اینکه ما مطلع باشیم صبح زود جلسه تشکیل می‌دهند و تصمیم می‌گیرند درباره گزارش چه برخوردی داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اعضای کمیسیون مدعی بودند که گزارش آنها 600 صفحه است اما این گزارش را به ما نشان ندادند. آنطور که برخی از اعضای هیئت رئیسه می‌گویند 200 صفحه از این 600 صفحه به عکس اعضای کمیته با مسئولان، استاندار و برخی از علما اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه روح گزارش کمیته بررسی حادثه قم به دنبال متهم کردن نهادهای انقلابی است، گفت: نهادهای انقلابی را که تمامی عمرشان را برای امنیت و پاسداری از انقلاب صرف کرده و در همه جا و در وسط میدان بودند به عنوان پشتوانه آشوبگران معرفی می‌کنند.

کریمی قدوسی تصریح کرد: اعضای کمیته مدعی هستند با 9 مرجع تقلید دیدار کردند و به نقل از آنها می‌گویند اگر گروه پرتو که وابسته به موسسه‌ امام خمینی در قم است، ریشه‌کن نشود،قم آرامش نمی‌یابد. آقای آشتیانی نماینده مردم قم این موضوع را بررسی کرده و گفتند این ادعا از سوی مراجع تقلید درباره گروه پرتو کاملا خلاف است و مراجع تقلید هرگز چنین کلماتی به کار نبردند.

وی با بیان اینکه کمیته بررسی حادثه قم با گزارش خود به دنبال نوعی اختلاف بین علما، مراجع تقلید و نیروهای ارزشی با بصیرت و انقلابی کشور است، تاکید کرد: ما این گزارش را به نفع آرامش فعلی کشور نمی‌دانیم و حتی این گزارش را به نفع آقای لاریجانی نمی‌دانیم. به آنها گفتیم اگر این گزارش منتشر شود به ضرر آقای لاریجانی به عنوان رئیس قوه است.

نماینده مشهد در خانه ملت بیان کرد: کسانی که به آقای لاریجانی معترض شده بودند بعد از بیانات مقام معظم رهبری به دادستانی قم مراجعه کرده و با ابراز ندامت خواسته بودند که آنها را محاکمه کنند. آنها گفته بودند چون آقا از دست ما ناراحت است برای ما حکم زندان بنویسید تا برویم زندان و آرام شویم.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه بهتر بود بعد از بیانات مقام معظم رهبری بحث حادثه قم دنبال نمی‌شد، افزود: فعلا قرار شده است که گزارش‌شان را منتشر نکنند اما قبل از اینکه گزارش منتشر شود، آقایان مصاحبه کردند و درباره محتوای گزارش مطالبی گفتند که ما آنها را درست نمی‌دانیم؛ چرا که اگر قرار باشد این گزارش منتشر شود افراد دیگری هم هستند که حرف‌های مهمتری برای گفتن دارند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه بخش اعظمی از گزارش کمیته حادثه قم غیرمستند و متکی به برخی پیامک‌های رد و بدل شده بود، خاطرنشان کرد: حقوقدانان و افرادی که در این حوزه آگاهی دارند می‌گویند که صرف رد و بدل شدن پیامک نمی‌تواند مستند باشد.

وی با بیان اینکه دلایل مطرح شده در گزارش کمیته بررسی حادثه قم مبتنی بر دلایلی چون ترک جلسه از سوی  گروه سرود است، افزود: امروز ناراحتی شدیدی بین اعضای کمیسیون امنیت ملی بود چرا که حق نماینده است که درباره گزارشی که درباره او منتشر می‌شود از محتوایش مطلع باشد.

وی از واکنش نمایندگان مجلس به گزارش کمیته بررسی حادثه قم اشاره کرد و ادامه داد: نمایندگان در حال تنظیم نامه‌ای هستند و خطابش احتمالا به جایی است که گزارش‌ها به آنجا ارجاع می‌شود تا درباره ماهیت واقعی موضوع حادثه قم مطالبی منتشر شود.

کریمی‌قدوسی افزود: اینکه برخی به دنبال این هستند که ثابت کنند حادثه قم سازماندهی شده بوده درست نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در گزارش حادثه قم برخی نهادها متهم شده‌اند، گفت این آقایان بدون اینکه با مسئولان این نهادها گفت‌وگو کنند و حرف آنها را بشنوند به صرف برخی پیامک‌های رد و بدل شده، آنها را زیر سؤال برده‌اند که این جفای بزرگی به انقلاب است.

پایان پیام/
 

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس جمهور در حاشیه بازدید از سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران:

نمایشگاه کتاب فرصتی است که جوان‌ها را مشتاق به کتاب خواندن کند

آیت الله رییسی درباره اینکه چه کنیم تا جوانان بیشتر با کتاب انس بگیرند، گفت: نمایشگاه کتاب یکی از رویدادهای مهم فرهنگی است که می‌تواند جوان‌ها را مشتاق به کتاب خواندن کند.

اخبار برگزیده شبستان