خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٣ جمادى الثانية ١٤٤١

Tuesday, February 18, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مسجد طراز اسلامی زمان :   ۱۳۹۳/۱۰/۶ - ۰۸:۲۸ شناسه خبر : ۴۲۶۲۴۴

طراحی شگفت انگیز قبله در مسجد امام اصفهان
خبرگزاری شبستان: مسجد امام اصفهان ترکیبی از فن معماری و ذوق هنری است. سازندگان مسجد طوری سردر را درست کرده اند که با عبور از میان ایوان ورودی بدون آنکه احساس شود نیم گردشی به سمت راست زده می شود. در حقیقت معمار برجسته این اثر با یک زاویه 45 درجه مسجد را در جهت قبله قرار داده است.

خبرگزاری شبستان: مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان و رو به روی کاخ عالی قاپو، مسجدی واقع شده که در دوران صفویه آن را مسجد صدر و فتح الله نیز می نامیدند. طرح این مسجد در زمانی که نقشه چهارباغ و باغ هزارجریب به مرحله اجرا در آمد ریخته شد و در دورانی که معماری صفویه به شکوفایی رسیده بود مورد بهره برداری قرار گرفت. آنچه مسجد شیخ لطف الله را در عدد نمونه های ب ارز هنر ایرانی-اسلامی قرار می دهد اندازه کوچک و هماهنگی آن با بناهای اطراف میدان است.

 

 

sh2.jpg

سردر زیبا و پرکار مسجد در سال 1012 به پایان رسید اما بقیه مسجد و تزیینات کاشی کاری آن تا سال 1028 هجری قمری به طول انجامید. کتیبه سردر که به خط ثلث بسیار زیبا با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی نوشته شده سال 1012و امضای علی رضا عباسی خوشنویس برجسته عصر صفوی را نشان می دهد.

 

نکته ای که محققان و پژوهشگران و سیاحان بر آن متفق القولند اختصاصی بودن مسجد شیخ لطف الله است. این نکته را استثنایی بودن مسجد یعنی عدم صحن و مناره که در تمامی مساجد اسلامی جزء لا ینفک بنا است تایید می کند. عدم وجود صحن و مناره در مسجد شیخ لطف الله باعث شده تا رواقی پوشیده از کاشی کاری ز یبا و استادانه و پرکار فضای مسجد را به گنبد مربوط کند.

 

مسجد را شاه عباس اول به احترام و افتخار شیخ لطف الله جبل عاملی روحانی شیعه آن روزگار که از لبنان به ایران آمده بود ساخته است تا به عبادت اهل حرم و خود وی اختصاص داشته باشد. مدرسه ای نیز در کنار مسجد برای تدریس این دانشمند برجسته ساخته شد که امروز اثری از آن نیست. شاید به همین دلیل است که جهانگردان اروپایی عصر صفوی که هر بنانیی را با کنجکاوی و موشکافی بازدید کرده اند کمتر از این مسجد مطلب نوشته اند و فقط «پیترو دلاوله» به توصیف آن پرداخته است. «اوژن فلاندن»  فرانسوی نیز در زمان قاجار درباره آن مطلب نوشته است.

sh4.jpg

 

 

از ویژگی های مسجد شیخ لطف الله چرخش 45 درجه ای است که از محور شمال به جنوب نسبت به محور قبله دارد. این گردش که در اصطلاح معماران سنتی ایران«پاشنه» نامیده می شود چنان ماهرانه صورت گرفته که به هیچ روی توجه بیننده را جلب نی کند. این چرخش باعث شده تا بازدیدکننده پس از گذشتن از مدخل تاریک و بعد از عبور از راهرو طویل متصل به آن فضای اصلی و محوطه زیر گنبد وارد شود.

 

گنبد کم ارتفاع مسجد شیخ لطف الله حاوی خطوط اسلیمی است که به طرز باشکوهی بر زمینه خاکی رنگ گنبد گسترده شد، هماهنگی بی نظیری را در نقش و طرح و رنگ به نمایش می گذارد.

در مسجد امام اصفهان سنگ مشهور به سنگ شاخص که در چهار فصل، ظهر شرعی را نشان می دهد در مدرسه سلیمانیه قرار دارد. محاسبه و تعبیه و نصب این سنگ از ابتکارات و ابداعات شیخ بهایی دانشمند، شاعر و معمار بی نظیر عصر شاه عباس اول است. این سنگ شاخص ظهر شرعی را در طول چهار فصل نشان می دهد.

 

ایوان سرپوشیده شمالی مسجد امام، فضای وسیع و بلندی است که سرتاسر آن را کاشی کاری بسیار زیبایی فراگرفته است. گنبد با عظمت و رفیع مسجد که به صورت دوپوش ساخته شده بر روی این صحن قرار دارد. این گنبد را بزرگترین و پرکارترین و استادانه ترین آثار معماری قرن یازده هجری قمری می دانند. از خصوصیات این گنبد که حدود 54 متر ارتفاع دارد انعکاس صداست.

 

مساله ای که نظر آنوبانینی در مسجد امام جلب توجه می کند و اکثر سیاحان و جهانگردان نیز به آن اشاره کرده اند و معماران و مهندسین نیز آن را یکی از استادانه ترین شگردهای معماری به حساب آورده اند مساله رعایت جهت قبله در مسجد است. سازندگان مسجد طوری سردر را درست کرده اند که با عبور از میان ایوان ورودی بدون آنکه احساس شود نیم گردشی به سمت راست زده می شود. در حقیقت معمار برجسته این اثر با یک زاویه 45 درجه مسجد را در جهت قبله قرار داده است.

پایان پیام/

 

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تاکید کرد

انس با مسجد؛ از شاخصه‌های انتخاب اصلح/ قوانین به مسجد بی‌مهر بوده‌اند/ تمدن بدون قوانین مسجدمحور ساخته نمی‌شود

حجت‌الاسلام دکتر ارزانی با بیان‌اینکه انس با مسجد از شاخصه‌های انتخاب اصلح است، گفت: نماینده مانوس با مسجد، به صاحبان زر و زور متوسل نمی‌شود. در ۴۰ سال گذشته قوانین به مسجد بی‌مهر بوده‌اند در حالی‌که تمدن‌سازی نیازمند قوانین مسجدمحور است.

اخبار برگزیده شبستان