خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٥ شعبان ١٤٤٠

Sunday, April 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۵/۵/۱۲ - ۱۰:۰۳ شناسه خبر : ۵۶۲۵۶۷

روستاییان برای ماندن در روستا توجیه ندارند/ ضرورت ایجاد مهاجرت معکوس
خبرگزاری شبستان:یک جامعه شناس با بیان اینکه مهاجرت معکوس یک تفاخر است گفت:روستاها از امکانات حداقلی برخوردار نیستند به همین دلیل روستاییان برای ماندن در روستا توجیهی ندارند.

جعفر بای، جامعه شناس در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: طبیعتا وقتی روستاها را رها کنیم آنان به سمت شهرهای بزرگ هدایت می شوند.

 

وی افزود: در حال حاضر در روستاها امکانات بهداشتی، درمانی،‌ آموزشی وجود ندارد اما در شهرها می توان این امکانات را دید. طبیعتا افراد برای برخورداری از این امکانات به مهاجرت روی می آورند.

 

این جامعه شناس بیان کرد: خیلی از روستاها فاصله چندانی با شهرهای خود ندارند اما پیش آمده است به دلیل نبود امکانات درمانی و حمل بیمار به شهر بیمار فوت شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در روستاها مدرسه بیشتر در دوره دبستان است و دانش آموز مجبور است برای طی کردن دوره های بالاتر به روستا و شهرهای همجوار برود و اصل مهاجرت را از خردسالی در ذهن افراد روستایی می گذاریم.

 

بای بیان کرد: توصیف هایی که از شهر می شود و امکانات شهری همانند مکان های تفریحی، ورزشی، درمانی، آموزشی موجب می شود تا کودکان روستایی از کودکی به فکر مهاجرت باشند.

 

این جامعه شناس تاکید کرد: می توانیم با امکانات حداقلی در روستاها جلوی مهاجرت را بگیریم اما از آن نیز دریغ می کنیم و انتظار داریم یک روستایی در روستایش بماند اما به چه امیدی باید بماند، با چه تفکر و توجیهی می تواند در روستا زندگی کند.

 

بای تصریح کرد: در برخی از روستاها اشتغال نیز وجود ندارد و در تفکر روستایی ها این مسئله وجود دارد که می توان با رفتن به شهرها و کار کردن در آنجا درآمدزایی کرد و هنگامی که به شهرها مهاجرت می کنند به شغل های کاذب روی می آورند.

 

وی خاطرنشان کرد: مهاجرت هم برای روستاییان و هم برای شهرنشینان آسیب دارد. فردی که مهاجرت می کند خطرها را به جان می خرد یا به سمت کارهای خلاف کشیده می شود.

 

این جامعه شناس اظهار کرد: مهاجران با فرهنگ خود به تهران می آیند که در برخی از موارد ممکن است شهرنشینان آن را نپذیرند و همین فرهنگ شاید در روستا مرسوم باشد اما در شهر ایجاد مشکل می کنند.

 

وی بیان کرد: با اتخاذ برنامه هایی و ایجاد امکانات در روستاها می توانیم مهاجرت معکوس را ایجاد کنیم و باید برنامه اساسی داشته باشیم و در روستاها امکانات حداقلی فراهم کنیم تا روستایی برای ماندن توجیه داشته باشد.

 

بای تصریح کرد: مهاجرت نه تنها بر مهاجرین معضل و مشکل ایجاد می کند بلکه برای شهرها نیز حاشیه نشینی دارد. به دلیل اینکه شهر بسیار بزرگ است و کمتر نظارت بر روی افراد وجود دارد افراد مهاجر می توانند هر نوع پوشش و رفتاری داشته باشند چرا که دیگر در روستای خود نیستند که همه آنان را بشناسند و این مسئله موجب ایجاد مشکل می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: نهادهای خدماتی نقش مهمی در پیشگیری از مهاجرت ها دارند و باید در روستاها امکانات افزایش یابد. باید مهاجرت شهر و روستا را رقم بزنیمt مهاجرت معکوس افتخار دارد چرا که فرد به یک وضعیت مطلوبی رسیده است که می تواند در روستا زندگی کند و در مهاجرت معکوس روستانشینی یک تفاخر است.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک پژوهشگر:

بدبینی و یاس در جامعه ثمره شایعه سازی /فضای مجازی سرعت انتشار شایعات را افزایش داده است

صفویه گفت: ایجاد فضای ناسالم، انحراف افکار عمومی، ایجاد تفرقه، ایجاد بدبینی و ناامیدی و سلب اعتماد و آرامش و کاهش اعتماد مردم به وسایل ارتباط جمعی داخلی از اهداف شایعه سازی است.

اخبار برگزیده شبستان