خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

الاثنين ٦ رمضان ١٤٣٩

Monday, May 21, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۰۹:۱۸ شناسه خبر : ۶۰۰۷۴۲
شبستان گزارش می دهد:
تعهد آمریکا برای لطمه نزدن ISA به برجام
خبرگزاری شبستان: کمیسیون مشترک برجام روز گذشته تشکیل شد و دستور جلسه رسیدگی به نقض برجام از سوی آمریکا بود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، روز گذشته ششمین کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل جلسه داد تا به اعتراض ایران در خصوص نقض برجام از سوی آمریکا رسیدگی کند.

 

بنابراین گزارش، نتیجه جلسه روز گذشته صبح امروز توسط بیانیه مطبوعاتی از سوی این کمیسیون منتشر شد که طی آن آمریکا متعهد به کمیسیون مشترک و ایران می ماند که قانون ISA هیچ لطمه ای به روند اجرای برجام برای ایران نخواهد زد.

 

طبق خبر وزارت امور خارجه، براساس بیانیه مطبوعاتی کمیسیون مشترک برجام، این کمیسیون ضمن تاکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم ها وفق برجام، بویژه در ارتباط با قانون آیسا، تضمین های ارائه شده توسط ایالات متحده را مبنی بر اینکه تمدید قانون تحریم های ایران به هیچ عنوان تاثیری بر فرایند رفع تحریم هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره مند می شود نداشته و به هیچ روی محدودیتی برای شرکت ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد. کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف های برجام مبنی بر رفع تحریم ها به صورت مستمر به ویژه طبق بند 21 برجام را مجددا مورد تاکید قرار داد.

 

در آستانه اولین سالگرد اجرای برجام، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ 10 ژانویه 2017 در وین برگزار شد.

 

ریاست کمیسیون مشترک متشکل از گروه 1+5، اتحادیه اروپا و ایران از طرف موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی، هلگا اشمیت رئیس امور خارجی اتحادیه، صورت پذیرفت و جلسه در سطح معاونان و مدیران سیاسی کشورهای عضو برجام بود.

 

کمیسیون مشترک مشخصا به منظور بررسی نگرانی های مطروحه از سوی ایران طی نامه مورخ 16 دسامبر جناب آقای ظریف، وزیر امورخارجه ایران خطاب به خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، تشکیل شد.

 

طبق درخواست ایران، قبل از نشست کمیسیون مشترک یک نشست گروه کاری رفع تحریم ها نیز در سطح کارشناسی تشکیل شد.

 

کلیه طرف های برجام مجددا بر تعهد قاطع خود به تداوم اجرای کامل و موثر برجام تصریح کردند.

 

از فرصت برگزاری این جلسه کمیسیون برای بررسی برخی موضوعات هسته ای برجام نیز استفاده شد.

 

به گزارش شبستان، جمهوری اسلامی پس از تصویب قانون ISA در آمریکا ضمن تاکید بر این نکته که این امر نقض برجام است از سوی محمد جواد ظریف از فدریکا موگرینی درخواست برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام را داشت که روز گذشته این درخواست عملی شد و سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی به عنوان نمایندگان ایران در این اجلاس حضور یافته و مواضع ایران را بیان کردند و در نهایت با مشورت اعضا این بیانیه در پاسخ به نگرانی ایران صادر شد.

 

گفتنی است، طبق دستور برجام پیش از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک، کارشناسان ایران و آمریکا در جلسه ای دو جانبه دیدگاه های دو طرف را بیان کردند که نتیجه آن جلسه هم در دیدار عراقچی و تخت روانچی با اشمید و هم در اجلاس کمیسیون مشترک برجام مورد بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در دیدار صمیمی با خانواده دولت:

آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد

خبرگزاری شبستان: رییس جمهور با اشاره به اینکه راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است، تاکید کرد: آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

اخبار برگزیده شبستان