خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

الأحد ١٨ صفر ١٤٤٣

Sunday, September 26, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۰:۲۳ شناسه خبر : ۶۰۹۵۶۲

«آسیا در برابر غرب» نوشته ی «داریوش شایگان»
خبرگزاری شبستان:چاپ دوازدهم کتاب «آسیا در برابر غرب» به قلم «داریوش شایگان» را انتشارات امیرکبیر منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان، کتاب «آسیا در برابر غرب» اثری است که نویسنده در ان به تحلیل وضعیت کشورهای شرقی در مقابل تجدد در دنیای امروز می‌پردازد.این کتاب مشتمل بر دو بخش است که در نخستین بخش از آن تحت عنوان ؛«نیهیلیسم و تاثیر آن بر تقدیر تاریخی تمدن های آسیایی» موضوعات و مسائلی چون؛ تقدیر تاریخی و آثار بروز غرب زدگی جمعی در آسیا، دورهی فطرت ، تفکر بی محمل و هنر بی جایگاه و رفتارهای ناهنجار مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته  است.

در دومین بخش از کتاب با نام ؛ «موقعیت تمدن های آسیایی در برابر سیر تطور تفکر غربی» موضوعاتی چون : ارتباط نداشتن تمدن های آسیایی با یکدیگر ، کانون های بزرگ فرهنگ آسیایی ، آیین رهایی و تفکر فلسفی ، جمال حق و نبوغ انسان و.... مورد بررسی قرار گرفته است.

در قسمتی از مقدمه ی این کتاب می خوانیم:

«تمدن های آسیایی خواه ناخواه مقهور نیروی نابود کننده ای هستند که در صدور و تکوینش کوچکترین دخالتی نداشته اند. علت این که این جریان یعنی نیهیلیسم در متن تمدن غربی متحقق گشت به تدریج قوت یافت  و سرانجام جهان گیر شد تصادفی نیست. زیرا نطفه ی این دگرگونی از همان آغاز طلوع این تفکر در دوگانگی مضمر در ساخت بنیادی اش نهفته بوده است. آگاهی یا ناآگاهی تمدن های آسیایی از ماهیت تفکری که بر انان تسلط یافته است در سرنوشتشان موثر است. حتی اگر معتقد باشیم نیهیلیسم مصنوع ذهن متفکران خیال پرداز است باز مطرح کردن آن برای ما ضروری است....»

گفتنی است کتاب «آسیا در برابر غرب» را انتشارت امیر کبیر در قطع رقعی و جلد شومیز و بهای 18 هزار تومان برای دوازدهمین بار تجدید چاپ کرده و به بازار کتاب فرستاده است.

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«نردبان آسمان» در بازار کتاب

«نردبان آسمان» عنوان اثری از محمد شریفی است که در آن گزارشی کامل از مثنوی معنوی به نثر می دهد.

اخبار برگزیده شبستان