خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١

Monday, April 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۶/۱/۱۶ - ۰۷:۲۲ شناسه خبر : ۶۱۹۶۷۳

بازار ایران محلی برای رقابت اروپایی ها و آسیایی ها
خبرگزاری شبستان:شرایط بین المللی حال حاضر باعث شده است شرکت های خارجی تمایل زیادی برای حضور در بازار ایران داشته باشند و در حال حاضر نیز اروپایی ها و آسیایی ها بر سر سرمایه گذاری درایران رقابت می کنند.

خبرگزاری شبستان- گروه سیاسی: بازار سرمایه ای ایران از نظر شرایط شرکت ها، به دو بازاربورس اوراق بهادار و فرابورس طبقه بندی می شود. در زیرمجموعه بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس بخش بندی دیگری وجود دارد که حضور در هر کدام از آنها شرایط و ضوابط خود را داراست. در این مطلب به بخش بندی بازار بورس اوراق بهادار و شرایط عمومی و اختصاصی هر کدام پرداخته می شود. بازار سرمایه پلی است که پس انداز واحدهای اقتصادی دارای مازاد مانند شرکت ها یا دولت ها را، به واحدهای سرمایه گذاری که بدان نیازمندند، انتقال می دهد. بنابراین بازار سرمایه، واحدهای پس انداز و سرمایه گذاران را با یکدیگر ارتباط می دهد. از سوی دیگر، سازوکارهای تعبیه شده در این بازار، از طریق رشد حجم پس انداز و سرمایه گذاری، رشد اقتصادی را تسریع می کنند.

 

بنابراین گزارش، استفاده از بازار سرمایه برای تأمین مالی مخارج دولت نیز، از جمله قدیمی ترین و متداول ترین شکل مبادلات مالی است. اتکای دولت ها به بازار سرمایه در اغلب اقتصادهای مدرن نه تنها از این جهت مهم است که دولت ها غالباً اوراق بدهی منتشر می کنند تا بخش عمده هزینه های خود را تأمین مالی نمایند، بلکه استقراض دولت غالباً حجم عظیمی از کل وجوه عرضه شده در بازار توسط وام دهندگان را جذب می کند. در معمول ترین تقسیم بندی، بازار سرمایه به دو بازار اولیه و بازار ثانویه تقسیم می شود. از سوی دیگر بازارهای سرمایه، به دو بخش تقسیم می گردد، که عبارتند از: بازار سهام و بازار اوراق قرضه. در بازار سرمایه ارتباط میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر، بیش از یک سال است و بر عکس بازار پول، سرمایه پذیر ملزم به عودت وجوه نیست.

 

این گزارش می افزاید: شرایط بین المللی حال حاضر باعث شده است شرکت های خارجی تمایل زیادی برای حضور در بازار ایران داشته باشند و برای سرمایه گذاری در کشورمان با یکدیگر رقابت کنند تایید این سخن را می توان در اخبار رسانه های داخلی و خارجی دید که هر روز خبر انعقاد قرارداد تازه خارجی در حوزه های مختلف در ایران را منتشر می کنند و در حال حاضر نیز اروپایی ها و آسیایی ها برسر سرمایه گذاری درایران رقابت می کنند.

 

بنابراین گزارش، ایرنا در این زمینه به نقل از نشریه القبس نوشته است: "شرکت های غربی پس از چند سال که در بازار ایران حضور نداشتند امروزه هر چه بیشتر از همکاری با تهران استقبال می کنند و دهها توافقنامه میان تهران و شرکت های اروپایی از زمان دستیابی به برجام امضا شده است. شرکت های اروپایی توانسته اند از فرصت های موجود استفاده کنند و کمپانی هایی همچون پژو و رنو برای ساخت کارخانه های تولید خودرو در ایران دست به کار شدند. همزمان در بخش انرژی نیز شرکت های بزرگ نفتی پا به میدان گذاشتند و شرکتهای آلمانی و انگلیسی علاقه مندی خود را برای همکاری با تهران در این زمینه اعلام نموده و قراردادهایی را نیز امضا کرده اند. حضور نیافتن کمپانی های آمریکایی در بازار ایران ضرر و زیان مالی گسترده ای را برای آنها به همراه داشته است چرا که بازار 80 میلیون نفری ایران دارای فرصت های فراوانی برای تجارت است."

 

یادآور می شود: رقابت شدید شرکت های اروپایی و آمریکایی برای حضور در بازار ایران آمریکایی ها را کنار زده است.

پایان پیام/473
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در جلسه اقتصادی دولت؛

شرایط وام برای چهار میلیون خانوار به زودی اعلام می‌شود

رییس جمهوری گفت: شرایط وام با نرخ چهار درصد برای ۴ میلیون خانوار از اقشار کم درآمد به زودی اعلام می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان