خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

الاثنين ٤ شوّال ١٤٣٩

Monday, June 18, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جهان اسلام - خاورمیانه زمان :   ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۰۸:۵۲ شناسه خبر : ۶۴۲۲۹۱

محمد بن سلمان به دنبال سکولاریزه کردن عربستان
خبرگزاری شبستان: ویژگی های شخصیتی و سیاست های محمد بن سلمان نشان می دهد که او می خواهد لائیسیم، سکولاریزه شدن و فسق و فجور جنسی را در عربستان حاکم نماید و در این راه، حرمت اماکن مقدسه مانند شهر مکه مکرمه و مدینه منوره را قربانی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان؛ "الوعی نیوز" در مقاله ای آورد: علی رغم آنکه بسیاری از کارشناسان برجسته سعودی که با "محمد بن سلمان" ولی عهد سعودی دیدار کرده اند، به رفتارهای حساب نشده و بی پروای او و قابلیتش در نابود کردن کشور اذعان دارند، ولی پس از سه هفته از انتصاب او به ولی عهدی در عربستان سعودی، به نظر می رسید این شاهزاده جوان می خواهد مجموعه اصلاحات گسترده ای را انجام دهد که سیاست های عربستان را از این رو به آن رو می سازد.

با دقت نظر در اظهارات اخیر "محمد بن سلمان" متوجه می شویم که او سعی دارد عربستان را به سمت تمدن جدیدی سوق دهد که مردم این کشور در این تمدن به جای آنکه به احکام شریعت اسلامی پایبند باشند، به تاریخ و عرب بودن خود افتخار کنند.

به گونه ای که این شاهزاده سعودی در گفتگوی اخیر خود با "ترکی الدخیل" مدیر شبکه عربی "الاخباریه" به این موضوع پرداخت و گفت: "آیا این غیر منطقی نیست که عربستان قبله مسلمانان باشد، ولی از خدمات فرهنگی برخوردار نباشد؟"

او تأکید کرد که تاریخ اسلامی مهم ترین پشتوانه برای ماست و عربستان سعودی از تاریخی عمیق برخوردار است که با تمدن های بسیاری تلاقی دارد و تاریخ عربی، تاریخ اصول و ارزش هاست و هیچ تاریخی مانند آن نیست.

ولی در همین حین، بن سلمان اعتقاد دارد تمدن های سعودی پوسیده شده و هزاران سال قدمت دارد، بنابراین باید به تمدن های اروپایی که از جایگاه مهمی در عربستان برخوردار است و می توان به شکل دیگری از آن استفاده کرد، تکیه داشت.

طبق نظر نزدیکان محمد بن سلمان که باصطلاح نماینده نسل جوان در عربستان سعودی است، این شاهزاده از آغاز جوانی با برخی احکام شریعت اسلامی که مسلمانان ملزم به پایبندی بدان هستند مخالف بوده و خود را از برخی از این احکام مثتسنی می کرده است.

بنابراین جای تعجب نیست که در آینده نزدیک مبلغان دینی در این کشور در معرض محرومیت شدید قرار گیرند و نتوانند جز به صورت جزئی در اعتقادات سعودی ها تاثیرگذار باشند و همچنین فعالیت هایشان تنها به مکه مکرمه و مدینه منوره محدود باشد.

از طرفی دیگر طرح "واتیکانی" بن سلمان به معنای حصار کشیدن اطراف مکه مکرمه و مدینه منوره و آغاز لائیسیسم و سکولاری شدن در شبه جزیره عرب می باشد و تأکید می کند که حرمت این اماکن مقدسه مانعی در مسیر تغییر دولت آن از یک دولت سنتی قبیله ای به دولت جدید مبتنی بر شاخص های غربی مانند تغییر سواحل متنوع این کشور براساس معیارهای اروپایی نیست.

کارشناسان سیاسی سعودی اعتراف می کنند که محمد بن سلمان می خواهد سواحل سعودی را به شکل و شمایل سواحل دبی و ابوظبی که بر اساس معیارهای اروپایی میزبان گردشگران بسیار از سراسر جهان است و بدون هیچ منع و محدودیتی نیازهای جنسی، رفاهی و تجاری آنها را تأمین می کنند، تغییر دهد.

براین اساس مردم عربستان از سواحل آنچنانی در دریای سرخ و خلیج فارس که بی بندوباری در آن وجود خواهد داشت بهره مند می شوند که شاید این موضوع به تأثیر پذیری بن سلمان از بن زاید باز می گردد.

در پایان می توان نتیجه گرفت که ویژگی های شخصیتی و سیاست های محمد بن سلمان نشان می دهد که او می خواهد بر امارات متحده عربی در لائیسیم، سکولاری شدن و فسق و فجور جنسی برتری یابد و در این راه، ولی عهد سعودی حرمت اماکن مقدسه مانند شهر مکه مکرمه و مدینه منوره را قربانی خواهد کرد.

پایان پیام/478

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

برکت کربلای امام حسین(ع) برای شیعیان از زبان فعال مراکشی

خبرگزاری شبستان: رئیس جمعیت شیعی «رسالیون تقدمیون» مراکش تاکید کرد: شیعه جرم نیست و دولت حق ندارد معیارهای ملی را براساس فلان دین و یا مذهب بنا کند و ما در فضای کربلای امام حسین(علیه السلام) زندگی می کنیم و در هوای نجف اشرف تنفس می کنیم.

اخبار برگزیده شبستان