خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

الأربعاء ٨ المحرّم ١٤٤٠

Wednesday, September 19, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۶/۷/۲ - ۰۹:۱۲ شناسه خبر : ۶۵۷۷۷۳
در برنامه رادیویی افق مطرح شد؛
لزوم ایجاد کمیسیونی جهت به روز رسانی آیین نامه داوری و اجرایی مسابقات قرآن
خبرگزاری شبستان: باید کمیسیونی در ستاد عالی مسابقات برای به روز رسانی آیین نامه داشته باشم و فرم های زردی طراحی شود و در میان شرکت کنندگان و صاحب نظران قرآنی پخش گردد تا پیشنهادات و توصیه ها گفته شود.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، برنامه رادیویی «افق» که روزهای شنبه هر هفته از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شود، شنبه اول مهرماه به بررسی رسالت رسانه‌های قرآنی در مواجهه با کاستی‌ها و نواقص احتمالی فعالیت‌های قرآنی می‌پردازد.

ولی الله یاراحمدی، مدیر سابق مرکز امور قرآنی اوقاف و امور خیریه میهمان حضوری این برنامه می باشد. وی معتقد است؛

مسابقات قرآنی به عنوان بزرگترین رویداد قرآنی کشور فعالیت ماندگاری است که از ابتدای انقلاب با شکلی متفاوت برگزار می شده و این یکی از افتخارات سازمان اوقاف و یک دستاورد معنوی برای نظام اسلامی می باشد.

مسابقات در طول چهل سال برگزاری علی رغم فراز و نشیب ها ولی در عمل نقش خود را برای گسترش و ترویج فرهنگ قرآنی خوب ایفا کرده، کمک در کشف استعداد های قرآنی و زمینه سازی رشد آنها از دیگر دستاوردهای مسابقات می باشد.

متاسفم بعضی از دوستان یک نگاه تک بعدی را به این رویداد دارند در حالی که انتظار حل تمامی مشکلات جامعه قرآنی را از مسابقات نباید داشته باشیم.

مسابقات قرآن یک کارگاه آموزشی بسیار مهم است

مسابقات قرآن یک فعالیت تبلیغی ترویجی است که طی سال های مختلف اثر آموزشی خود را به جا گذاشته و یک کارگاه آموزشی بسیار مهم است که شرکت کنندگان تمام استعدادها و توانایی های خود را به کار می گیرند تا برای حضور در مسابقات آماده شوند.

این فعالیت توانسته نقش خود را به عنوان برنامه انگیزاننده برای جذب شرکت کنندگان به خوبی ایفا کند چراکه یک شرکت کننده حاصل زحمات خود و حضور در محضر اساتید قرآنی را در شرکت در مسابقات می بیند، این رویداد یک فعالیت بی نظیر است و به عنوان یک سبقت در امر خیر است.

هر برنامه در مرحله طراحی یک اهدافی را دنبال می کند، ممکن است برنامه ریزی و سیاست گذاری خوبی داشته باشیم ولی اجرای خوب و مدیریت عالمانه و همه جانبه می تواند ما را به اهداف برساند.

به یک آیین نامه داوری به عنوان سند هدایت و کنترل مسابقات نیاز داریم

در یک مسابقه چند فرایند اتفاق می افتد، یک مسابقه باید فرایند قضاوت داشته باشد، ما به یک آیین نامه داوری به عنوان سند هدایت و کنترل مسابقات نیاز داریم، یک هیئت داوری با تجربه که مقید به اجرای آیین نامه باشند و یک متسابق و گروهی از شرکت کنندگان که آموزش لازم را دیده باشند.

همچنین یک مدیریت که به عنوان بستر اصلی اجرای مسابقات است و در ستاد مرکزی شکل می گیرد، بدیهی است که هر کدام از آنها به ویژه حوزه مدیریت و اجرای آن به خوبی اجرا نشود نه هیات داور شرایط لازم برای داوری خواهند داشت و نه آیین نامه اجرا خواهد شد و مسابقات دچار مشکل می شود.

در مجموع یک مسابقه خوب حول و حوش مدیریت مطلوب است که می تواند به خوبی اجرا شود اعتقاد من این است که تجربه مدیریتی و مهارت های مورد نیاز برای اداره این مسابقه در کشور وجود دارد در حالی که نیازمند نگاه همه جانبه برای استفاده از خرد جمعی و مشورت در برگزاری رویداد هستیم.

در طی چهل سال گذشته شاهد فراز و نشیب در دوره های مختلف بودیم، من انتظارم از برگزای چهلمین دوره چیزی متفاوت از این بود باید اقدامان تبلیغی ترویجی به عنوان جشن چلهیمین سال ارائه می دادیم.

کمیسیونی در ستاد عالی مسابقات برای به روز رسانی آیین نامه داشته باشم

اشکلات این دوره به برگزار کنندگان بر نمی گردد باید رو به جلو حرکت کنیم و تغییرات کلی در برگزاری آن داشته باشیم، واقعا آیین نامه زبانی برای دفاع از خود ندارد باید کمیسیونی در ستاد عالی مسابقات برای به روز رسانی آیین نامه داشته باشم و فرم های زردی طراحی شود و در میان شرکت کنندگان و صاحب نظران قرآنی پخش گردد تا پیشنهادات و توصیه ها گفته شود.

همچنین آیین نامه داوری بخشی به نام ملاک های نمره دهی دارد که با بازنگری آیین نامه، شرکت کنندگان در بخش نمره دهی اظهار نظر کنند، در آیین نامه اجرایی باید تمامی نقطه نظرات جمع شود و بر اساس درصد فراوانی اشکلات نقطه ضعف ها برطرف شود و به به روز رسانی جامعی برسیم.

زمانی که بنده مسئولیت مرکز امور قرآنی را به عهده گرفتم آیین نامه سال قبلش مورد یک بازنگری با حضور 30 استاد قرآنی قرار گرفته بود و دوره ما این آیین نامه به اجرا گذاشته شد ولی ضرورت بازنگری احساس می شود که با توجه به رشد سطح مسابقات کشوری نیاز است یک کمیسیون برای به روز رسانی آیین نامه به صورت مستمر ایجاد گردد.

هیت داوران بایستی در کارگاه های تخصصی شرکت کنند، برای اجرای یک مسابقه حرفه ای باید در جایی هم اندیشی شود و همه مجریان آموزش های لازم را ببینند.

لزوم ایجاد کمیسیون وحدت رویه در رفع اختلافات داوری

شاید اختلاف برداشت در هیات داوران وجود دارد بنابراین برای رفعش یک کمیسیون وحدت رویه داشته باشیم، موارد اختلاقی به این کمیسیون برود و بررسی شود، در حوزه مدیریت و آیین نامه و داوران باید ضابطه مند و هوشمندانه تغییرات رصد شود و آموزش دهیم و اجرا کنیم.

ما در ایجاد انگیزه برای حضور جوان ها در عرصه قرآن تا حدودی موفق بودیم، وجود محافل قرآنی و تلاش مجاهدانه اساتید و رویکرد مناسب خانواده ها برای فرزندان قرآنی عملا این فضای انگیزشی خوبی ایجاد شده است.

مسابقات قرآن یکی دیگر از مراحل این چرخه است که نقش تشویقی و کشف استعدادها را داشته منتهی این چرخه برای نظام جامع تربیتی جهت آموزش و تربیت نخبگان قرآنی کافی نیست.

راه پیشرفت بعد از مسابقات را برای نخبگان قرآنی تعریف نکردیم

خیلی انتظار تحول جامع از برگزاری مسابقات نباید نداشته باشیم مسابقه برگزار می شود برای اینکه بهترین فرد بدرخشد و به جامعه معرفی شود، مشکلی که هست راه را برای پیشرفت بعد از مسابقات تعریف نکردیم در اعزام تبلیعی و حج و کرسی تلاوت برای قاریان و کرسی ها تدریس حضور در صحنه مدریریتی و تحصیل در دانشگاه تعریف درستی برای نخبگان نداریم.

باید وظیفه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ورود کند برای این همه اشتیاق و شور و برنامه ریزی جامع داشته باشد.

این مسابقات باید روند به روز رسانی برای رشد خود را طی کند، آیین نامه ها به روز شوند، آموزش های لازم جهت ارتقای داوری تعریف و جنبه های مدیریتی مسابقات تقویت شود ولی وضعیت موجود مسابقات نباید مورد نقد غیر منصفانه قرار گیرد.

گفتگوی رسانه ای بررسی مسابقات کفایت می کند

به نظر می آید دیگر گفتگوی رسانه ای بررسی مسابقات کفایت می کند بهتر است در نشست های تخصصی و با وقت و کفایت بیشتری به جزییات راهبردها بپردازیم البته معنایش این نیست که راه های دیگری برای جذب استعدادهای قرآنی  پیش بینی نکنیم.

ستاد عالی مسابقات بنا بود در تدوین آیین نامه های مورد نیاز و به روز رسانی آنها تلاش جدی داشته باشد ولی متاسفانه  وارد حوزه اجرا شده اند، این ستاد ورود بیشتری به حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی داشته باشد، هم افزایی و وحدت رویه در مسابقات سایر داستگاه ها لازم به نظر می رسد که باید تقویم واحدی در این مورد موجود باشد.

پایان پیام/345

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت‌الله جاودان:

گریه بر امام حسین(ع) انسان را رشد داده و به او حیات طیبه می‌دهد

آیت‌الله جاودان گفت: گریه بر امام حسین(ع) همچون سایر اعمال عبادی انسان را رشد داده و به او حیات طیبه می‌دهد.

اخبار برگزیده شبستان