خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

الأربعاء ٣ ربيع الثاني ١٤٤٠

Wednesday, December 12, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اردبیل - زمان :   ۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۱۳:۵۲ شناسه خبر : ۶۶۱۲۹۵

حوزه شعر کودک و نوجوان مغفول مانده است / آنچه که مسلم است مودت و سعه صدر خود هنرمندان
خبرگزاری شبستان: شنبم فرضی زاده شاعره اردبیلی معتقد است که هنرمندان حوزه شعر کارهای ماندگاری در شعر کودک و نوجوان نداشته اند و این امر مغفول مانده است.

خبرگزاری شبستان – اردبیل:

همزمان با هفته ملی کودک برای نگاهی عمیق تر به مقوله شعر کودک و نوجوان پای صحبت های شنبم فرضی زاده، شاعره اردبیلی که از بانوان فعال در حوزه شعر و دبیر انجمن شعر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، می نشستیم:

 

- به عنوان سوال اول لطفا بفرمایید که وضعیت شعر استان در حوزه های جذب استعدادهای نو و حمایت از شاعران جوان و حمایت از شعرهای خاص در چه وضعیتی است؟

فرضی زاده: واژه استعداد از آن دست واژه هاییست که توجه زیادی را به خود جلب کرده و به عنوان یکی از مهمترین مسائل منابع انسانی داره به شمار می آید. اما مثل اکثر مقوله های هنری و فرهنگی  احساس می کنم آن گونه که باید و شاید ماهیت این واژه هنوز تعریف چارچوب داری به خود نگرفته! این امر در قضیه شعرهم مستثنی نیست.

هرچند وجود انجمن های قدیم و کارگاه های جدید در حال سهولت بخشیدن به این مساله هست! حمایت از شعرهای خاص!؟ تا شعر خاص چه شعری باشد و چه سمت وسویی داشته باشد!

 

- در خصوص انتشار و چاپ شعر های شاعران آیا سنگ اندازی و موانعی در ادارات استان وجود دارد در صورت وجود توضیح بفرمایید و آیا اینکه حمایت مالی از چنین اقدام هایی صورت می گیرد یا خیر؟

فرضی زاده: فکر نمی کنم واژه سنگ اندازی مناسب دایره هنر و ادبیات و فرهنگ در استانی باشد. حال تا چه حد این واژه عینیت دارد یا داشته است بحثی ست که کارگروه  بحران های فرهنگی باید درباره اش صحبت کنند و چاره اندیشی! شعر شاعر برای آمدن روی ورقه های سفید است و چشم ها و درک و فهم مخاطبی که قرار هست تمام زیبایی ها یا زشتی های جهان را از این قاب دریافت کند. واژه ی سنگ در خلق آثار به درد میخورد!! سنگ باشد.

اما ان شالله سنگ اندازی نه!

 

سوال سوم انجمن شعر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تا چه حدی توانسته است در حوزه کیفیت بخشی به شعر استان و حمایت از آثار و شاعران قدم بردارد؟

فرضی زاده: حد تلاش و سنجش این مهم رو به نظرم کمی از فاصله های دور و گذشته اگر در نظر بگیریم خیلی بهتر می شود. در هر دوره ای زحماتی بوده منفعت ها و ضررهایی بوده و بالطبع کاستی ها و فزونی هایی! اما آنچه که مسلم است مودت و سعه صدر خود هنرمندان است تا بخش و بحث حمایتی و جنبه رسمی امر. وجود نشست ها، برنامه ها، همایش ها و عصر شعر ادبی در سطح استان با حمایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بادیدی رنگی تر! خالی از لطف نبوده است.

 

- آیا برگزاری عصر شعر به مناسبت های مختلف تاثیری در پرداختن شاعران به مناسبت ها و موضوع های مختلف داشته یا باعث هدر رفت بودجه فرهنگی شده است؟

فرضی زاده: از مناسبت ها اگر بخواهم بعنوان مثال بحث عاشورا و پیام و اهداف آن را با توجه به اینکه در این روزهای عزیز هم قرار گرفته ایم، پیش بکشم باید بگویم مگر می شود نوشتن از این امر و البته و صد البته درست نوشتن و پرداخت معنایی و عمقی (نه سطحی) به معنای هدر رفت بودجه باشد؟!

مگر رسالت قلم افشای چیزی فراتر ازین ارزش هاست؟ هر مهمی اثر ناب هنری خودش را می طلبد و شعر در این میان زیباتر و مردمی تر است.

 

-  با توجه به اینکه 16 مهر روز جهانی کودک است این سوال پیش می آید که شعر استان ما توانسته پاسخ گوی نیاز این حوزه به ویژه شعر کودک باشد یا خلاهایی هنوز وجود دارد؟

فرضی زاده: سوال خوبی مطرح کردید سوالی که جوابش را هم در بطن خود دارد.

بله حوزه شعر کودک و نوجوان ما در استان به جرات می توان گفت از موارد به اصطلاح نقطه چین مانده ی بخش شعر است .... کارهایی شده اما نه آنچه که باید میشد... و باز امید حرف آخر است!

 

- کاستی ها و مشکلاتی که یک شاعر برای فعالیت در استان ما با آن مواجه است چیست؟ آیا اقدامی برای حل این مشکلات و کاستی ها انجام شده است؟

فرضی زاده: پای درد دل این شاعران که مینشینی بیشترین حرف همین مساله چاپ و نشر هست و شاید مواردی چون فرهنگ خاص خانواده ها درعدم تشویق و تحریک استعدادهای بالقوه در زمینه هنر و شعر و (بالاخص برای بانوان) ..... همچنین نبود یا کمبود کارگاه های مستمر نقد و آموزش شعر!

موارد بعدی صحبت های شاعران و نوقلمان عزیز ما باشد.

 

- در خصوص وضعیت اعتبار انجمن شعر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی بفرمایید؟

فرضی زاده: حس و حال انتظار افتاده است

اعتبار از اعتبار افتاده است!! (میخندد)

 

- پاییز و دلتنگی ...... شما را یاد چه می اندازد؟ 

فرضی زاده: دلمان برای مرحوم استاد عاصم اردبیلی بسیار تنگ است..........

 

گفتگو: علی صباحی

عکس : فرشاد قنبری

پایان پیام/339

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه جعفرآباد:

کانون های مساجد مظهر بالندگی فرهنگی است

حجت الاسلام طالبی گفت: فعالیت های کانون های مساجد مظهر بالندگی فرهنگی در مساجد است و توجه ویژه به مسائل تربیتی یکی از برکات مهم این مرکز فرهنگی در مساجد خواهد بود.

اخبار برگزیده شبستان