خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

الاثنين ١ ربيع الثاني ١٤٤٠

Monday, December 10, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۱:۵۴ شناسه خبر : ۶۷۰۹۶۷
حجت الاسلام حاج علی اکبری:
داعش مولود مهجوریت قرآن است
خبرگزاری شبستان:رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه داعش مولود مهجوریت قرآن است، گفت: قرآن و عترت دو میراث عظیم نبوی است که اگر انسان به اطاعت از آن دو بپردازند هدایت می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، دوشنبه 29 آبان در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با اشاره به فراز 42 دعای شریف صحیفه سجادیه، گفت: امام سجاد(ع) در فرازی از دعای 42 صحیفه از خداوند متعال می‌خواهند که ایشان را در زمره کسانی که حق قرآن کریم را به جای می‌آوردند و در برابر آیات الهی تسلیم شدند قرار دهد.

وی افزود: خضوع و خشوع در برابر آیات الهی در بینش، گرایش و رفتار انسان تاثیر می‌گذارد و سبب می‌شود انسان در برابر قرآن کریم تسلیم شود و این امر به وسیله آیات محکم محقق می‌شود.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به آیات متشابه و اینکه انسان در مواجهه با این آیات حالت پناهندگی به او دست می‌دهد اظهار داشت: حضرت در رابطه با آیات متشابه از خداوند می‌خواهند بارالها؛ من ارتباطم با آیات متشابه و آیات مستدل همراه با برهان موقعیتم موقعیت همراه با اقرار باشد و با همین اقرار، به مرحله ارتباط با قرآن کریم دست یابم.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه آیات متعددی وجود دارد که کل قرآن کریم محکمات، کل آیات را متشابهات، بخشی محکمات و بخش دیگر را متشابهات بیان می‌کند، گفت: دلیل این تنوع بیان این است که چون خداوند دارای مقام حکمت و ذاتش ثابت و استوار است برهمین اساس آیات خود را از محکمات بیان می‌کند و مقصود از متشابهات نیز اشاره به هماهنگی و شباهت آیات با یکدیگر دارد.

وی درباره تقسیم قرآن کریم به آیات متشابهات و محکمات، گفت: در آیات محکم خداوند به صورت صریح اشاره به دستورالعمل‌هایی درباره چگونه زندگی کردن انسان و نحوه فکر کردن او دارد و آیات متشابه دارای پیچیدگی در سبک بیان است و به ظاهر آن آیات نمی‌شود اکتفا کرد و دارای جلوه‌های گوناگونی است.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه بخش اعظم قرآن کریم را آیات محکم تشکیل داده است، تصریح کرد: آیات متشابه بخش کمتری به خود اختصاص داده است اما باید در این امر انسان توجه داشته باشد که آیات متشابه را باید به آیات محکم عرضه کند تا معنای صحیح به دست آید.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به اینکه انسان در مراجعه به آیات محکم دچار مشکل نمی‌شود، گفت: آیات متشابه عرصه لغزش و محیط خطر است انسان‌های سلیم النفس در مراجعه به قرآن کریم تکیه‌گاهشان به آیات محکم است و افرادی که در دل مرض دارند به دنبال آیات متشابه هستند تا از این طریق به فتنه انگیزی و تفرقه افکنی در جامعه بپردازند چرا که آیات محکم خواهش‌های نفسانی آنان را تامین نمی‌کند.

وی ادامه داد:خداوند آیات متشابه را نازل کرد تا مردم به کسانی که علم کتاب نزد آنان است مراجعه کنند. قرآن صامت زمانی نقش هدایتی‌اش کامل می‌شود که با قرآن ناطق همراه باشد در غیر این صورت قرآن صامت بدون قرآن ناطق تحریف پذیر است و گاهی نیز موجب گمراهی می‌شود و این گمراهی زمانی ایجاد می‌شود که فاسقان به آن رجوع کنند وگرنه ذات قرآن کریم گمراه کننده نیست.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه عامل مهجوریت قرآن جداسازی قرآن و عترت بود، عنوان کرد: پس از رحلت رسول خدا(ص) مسلمانان گفتند قرآن برای ما کفایت است و به این طریق قرآن را مهجور گذاشتند و با برداشت‌ها ناصواب و تفسیر به رای آیات، قرآن را دست آویز دشمن قرار دادند و امروز داعش مولود مهجوریت قرآن است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه آیات متشابه حامل اسرار و زیبایی‌های فوق العاده است، اظهار داشت: آیات متشابه باب جدیدی را به روی مضامینی متفاوت و فوق العاده باز می‌کند که امکان دیگری برای قالب ریزی لفظی آن معانی وجود ندارد اینجا است که نیاز قرآن صامت به قرآن ناطق مشخص می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه همه علم کتاب نزد امیرمومنان علی(ع) است، گفت: پیامبراکرم(ص) تنزیل القرآن و امیرمومنان علی(ع) مفسر آیات الهی است، اهل فن آیات متشابه را به آیات محکم ارجاع می‌دهند و بهترین برداشت‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهند. قرآن و عترت دو میراث عظیم نبوی است که اگر انسان به اطاعت از آن دو بپردازند هدایت می شود.

پایان پیام/487
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

قیام توابین عامل پیشرفت تشیع و تفکر شیعی

قیام توابین تشکل منسجمی بر پایه تفکر شیعی و تحت تأثیر شهادت امام حسین(ع) از شیعیان به وجود آورد و موجب پیشرفت تشیع شد.

اخبار برگزیده شبستان