خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

السبت ٩ صفر ١٤٤٠

Saturday, October 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۰:۲۰ شناسه خبر : ۶۷۴۹۱۵
روحانی در زمان ارایه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس (۳):
بودجه ۹۷، ۳۶۸ هزار میلیارد تومان/دو شرط ایران برای برقراری ارتباط با عربستان
خبرگزاری شبستان: رئیس جمهور بودجه ۹۷ را ۳۶۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در بخش پایانی اظهارات خود در زمان ارایه لایحه بودجه 97 به مجلس دهم شورای اسلامی در ادامه چاره اندیشی های این بودجه برای ایجاد اشتغال در کشور توضیح داد ما باید برای ایجاد مسکن پول و سرمایه گذار دعوت کنیم و زمین را در اختیار او قرار داده تا دو برابر منطقه مسکن بسازد و صاحبان مسکنشان را بردارند و باقیماند به جای سود و درآمده سازنده حساب شود.

 

وی ایجاد تحول در بافت فرسوده را با کاهش سود تسهیلات بانکی چاره اندیشی کرد و افزود: برای این کار و برای جذب سرمایه گذار سود تسهیلات بانکی برای بافتهای فرسوده را کاهش خواهیم داد زیرا که در بحث اشتغال یکی از مسایل مهم می تواند رونق بخشیدن به سازندگی ساختمان و مسکن باشدو در این زمینه دولت سازنده نیست و نیاز به سالانه ساخت 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید داریم که مردم و شرکتها آن را بسازند.

 

رئیس جمهور همچنین به تحول در بخش صادرات غیرنفتی به منظور ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیازمند تعامل گسترده با جهان هستیم و در سالهای اخیر با افزایش امنیت و ثبات و بازگرداندن آن به منطقه توسط رزمندگان اسلام و مقاومت که استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی را مایوس کرده و عراق، سوریه و لبنان را امن کرده اند و در آینده هم یمن را امن خواهند کرد امروز روزی است که می توانیم از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در عراق سوریه افغانستان و پاکستان فعال شویم.

 

اگر عربستان بمباران یمن و رکوع در برابر اسراییل را قطع کند با آن ارتباط برقرار می کنیم

 

رئیس قوه مجریه در ادامه به مسایل منطقه نیز اشاره ای کوتاه داشت و گفت: اگر یک کشور امروز در همسایگی ما زیاد حرف میزند مهم نیست عربستان سعودی بمباران یمن و تعظیم به رژیم صهیونیستی در حالت رکوع را باید پایان دهد و به خودش و ملتش اتکا کند در این صورت ما از فردا با آن مشکل داریم.

 

وی ادامه داد: ما به دنیا اعلام می کنیم که روابطمان با دنیا براساس عهد و پیمانمان است و ما پیمان شکنی نیستیم مثل آمریکا، پیمان به سختی می بندیم اما آن را به عمل می رسانیم و به اروپا و امریکا می گوییم تا وقتی پای عهد هستند ما پای عهدمان خواهیم بود.

 

ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود

 

روحانی با تاکید بر اینکه ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود اما اگر آنها نقض کنند مسیر لازم را پیش بینی کرده ایم خاطرنشان کرد: ما در شرایط امروز در سایه برجام توانستیم دو تحول بزرگ اقتصادی همچون کاهش نرخ سود تسهیلات و افزایش فاینانس خارجی در ایران را به وجود آوریم.

 

وی ادامه داد: با کاهش نرخ سود تسهیلات سرمایه گذاران راحت تر به سرمایه گذاری می پردازند و تاکنون توانسته ایم سه درصد از این نرخ را کاهش دهیم و همچنین فاینانس های خارجی از قراردادهای آسیایی و اروپایی تا ده میلیارد تومان در اختیار گرفته ایم که می توانیم با اوردن آن سرمایه به داخل کشور تحول بزرگی در اشتغال ایجاد کنیم.

 

رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور همچنین یادآور شد: اولین ویژگی بودجه 97 موضوع اشتغال است و دولت به مردم اعلام می کند ما با تجهیز منابع می توانیم سال آینده حرکت مثبتی را در زمینه اشتغال انجام دهیم.

 

تغییر نظام تامین اجتماعی برای اولین بار در جمهوری اسلامی

 

وی مساله مهم دیگر در بودجه 97 را رفع فقر و گفت: این بودجه برای رفع فقر است که در تبصره 14 آن اساساً به این موضوع پرداخته شده و برای اولین بار ایران یک قدم بسیار مهم و بزرگ برای استانداردسازی زندگی مردم در بخش اقشار ضعیف سال آینده انجام خواهد داد و قرار است یک استاندارد مشخص برای زندگی مالی مردم تعریف کنیم و هر کسی در کشور که زندگیش از این میزان کمتر باشد به ثبت نام می پردازد و می تواند به عضویت یک سازمان حمایتی دربیاید و نظام تامین اجتماعی را در سال آینده به صورت گسترده انجام خواهیم داد.

 

رئیس دولت دوازدهم با اعلام این مطلب که می خواهیم تمام اقشار ضعیف را و حداقل زندگی خود از استاندارد برخوردار باشند خاطرنشان کرد: در بحث یارانه اصلاحات لازم را به وجود خواهیم آورد و سازمان هدفمندی یارانه ها را به یک صندوق رفاه اجتماعی امید تبدیل می کنیم و ما معتقدیم که باید به نیازمندان یارانه برسد و نظام جدید تامین اجتماعی را برای مردم طراحی خواهیم کرد.

 

روحانی مساله سوم در بودجه 97 را به تبصره 19 لایحه این بودجه مربوط دانست و عنوان کرد: مشکل ما این است که طرح های عمرانی بسیاری را نیمه کاره رها کرده ایم و این امر باعث شده که سرمایه کشور بخشی را در بن بست حفظ کند و 6 هزار طرح نیمه تمام ملی و 65 هزار طرح نیمه تمام استانی به سرمایه کشور لطمه جدی وارد کرده است.

 

وی بودجه عمومی کشور در سال 97 را 368 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باید بودجه عمرانی را به اهرم منابع تبدیل کنیم تا در کنار صندوق، بانکها، بخش خصوصی و دولت برای تمام کردن طرح های عمرانی قدم برداریم.

 

وی به درآمد نفتی کشور در بودجه 97 نیز اشاره کرد و گفت: 32 درصد احتمالاً از سوی مجلس به صندوق توسعه اختصاص داده خواهد شد که پیش بینی ما این است که بیش از 15 میلیارد دلار باشد که 20 درصد ان برای طرح های صندوق و 12 درصد باقیمانده را از نمایندگان می خواهیم برای طرح های عمرانی مهم اختصاص دهند.

 

6 تعاونی 25 درصد بازار پولی کشور را در اختیار داشتند

 

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه به اقدام بزرگ این دولت برای حل و فصل خسارت وارده به مردم از سوی تعاونی های مالی غیرمجاز دانست و گفت: 6 تعاونی متخلف 25 درصد بازار پولی کشور را در اختیار داشته اند که نه تنها راجع به سود تسهیلات تغییر ایجاد می کردند بلکه بازار ارز سکه و املاک را هم با یک تصمیم دچار تغییر می کردند که دولت یازدهم با کمک مقام معظم رهبری سران قوا و شورای امنیت ملی به حل و فصل این موضوع پرداخت.

 

روحانی با اشاره به این نکته که صاحبان این تعاونی های متخلف در تمام ارگانها افرادی را واسطه کرده بودند که دولت با این افراد برخورد نداشته باشد و حتی توانسته بودند ادمهای خوب ما را هم تحت تاثیر قرار دهد اما دولت با جدیت به حل این مساله پرداخت.

 

رئیس جمهور با اعلام این خبر که 98 درصد سپرده گذاران این تعاونی ها یا پولشان را کامل گرفته اند و یا تا آخر این ماه پولشان را کامل خواهند گرفت خاطرنشان کرد: 2 درصد باقیمانده نیز در آینده نزدیک تعیین تکلیف خواهند شد و حل این معضل به یک معجزه شبیه بود و ما نباید بگذاریم این حادثه در کشور ما تکرار شود.

 

اختصاص 950 میلیون دلار به حل مشکلات زیست محیطی

 

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود به مشکلات زیست محیطی نیز اشاره کرد و افزود: در بودجه 97 ، 950 میلیون دلار برای این موضوع اختصاص داده شده که 2 میلیارد و 150 میلیون آن برای بهره وری از آب اختصاص یافته است.

 

رئیس جمهور حل مشکلات صندوقهای بازنشستگی را از دیگر اهداف تعریف شده در لایحه بودجه 97 دانست و تاکید کرد: صندوقهای بازنشستگی تامین اجتماعی و بانکها باید از بنگاه داری دست بردارند البته می توانند سهامدار باشند اما نباید مدیریت بنگاهها را بر عهده بگیرند تا مشکلات آنها حل شود.

 

روحانی در بخش پایانی اظهارات خود به اقدام اخیر آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییل اشاره کرد و اظهار داشت: امروز امریکایی ها توطئه ای را با کمک رژیم صهیونیستی آغاز کرده اند و آن تعرض به قدس شریف است که ما در برابر این توطئه آمریکا ساکت نخواهیم ماند و از ملت مظلوم فلسطین و جایگاه قدس شریف که همان مکان عروج پیامبر بود حمایت خواهیم کرد و امیدواریم روزی برسد که قدس قبله گاه اول مسلمانان آزاد شود.

پایان پیام/281
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سرپرستان وزارت های راه و صنعت را بشناسید

روحانی به «محمد اسلامی» و «رضا رحمانی» برای سرپرستی وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت اعتماد کرد.

اخبار برگزیده شبستان