خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠

Monday, February 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ - ۰۹:۱۲ شناسه خبر : ۶۸۷۹۵۰
ظریف در برنامه گفتگوی ویژه خبری؛
امن ترین کشور منطقه هستیم/همواره خواهان گفتگو در منطقه بوده ایم
خبرگزاری شبستان: وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا و به برکت حضور مردم امن ترین و آرام ترین کشور منطقه است، تصریح کرد: همواره خواهان گفتگو در منطقه بوده ایم.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از صدا و سیما، محمد جواد ظریف، وزیر امورخاجه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره ویژگی های دیپلماسی انقلابی افزود: اتفاقی که پس از انقلاب افتاد سربلندی ویژه ای است وقتی اتکای به مردم باشد و بر اساس حضور مردم در صحنه و این واقعیت که همه چیز ما به مردم خودمان متکی است.

وی ادامه داد: اطراف ما کشورهایی وجود دارند که تقریبا همه چیز آن ها به خارج وابسته است و هیچکدام روی امنیت و آرامش را ندیدند.

ظریف با تاکید بر اینکه امن ترین و آرامترین کشور این منطقه به لطف خدا و به برکت حضور مردم جمهوری اسلامی ایران است، افزود: نمایندگی از چنین مردمی سربلندی ویژه ای دارد و اینکه جلوی کسی سر خم نمی کنیم و از دیدگاه های اصولی جمهوری اسلامی بدون نگرانی دفاع می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی همواره این سیاست را دنبال کرده است که در پی تامین امنیت از درون باشد چه از بیرون.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه برای تامین امنیت دو دیدگاه وجود دارد، گفت: یک دیدگاه، تامین امنیت از داخل و با حضور و مشارکت و صندوق رای مردم است همان گونه که امام راحل فرموده اند مردم ولی نعمت ما هستند.

وی افزود: دیدگاه دیگری درمنطقه وجود دارد که امنیت از بیرون خریداری شود؛ چه این خریداری، خریدن سلاح از صدام حسین باشد و چه اینکه سال گذشته کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در مجموع 116 میلیارد دلار خرید تسلیحاتی داشتند. برخی کشورها خیال می کنند از این طریق می توانند امنیت بدست آورند.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی به لحاظ اینکه به خودش و مردمش اطمینان دارد همواره این سیاست را دنبال کرده است که در پی تامین امنیت از درون است؛ چه از درون کشور و چه از درون منطقه .

وی گفت: همواره در پی این بودیم که در منطقه ما گفتگو مبنای روابط کشورها باشد. برخی کشورهای منطقه چون نیاز به تامین

امنیت از بیرون دارند به دنبال این هستند که نشان دهند خطری در منطقه وجود دارد.

 

ظریف ادامه داد: برخی از همسایگان ما بیشترین تلاشی که می کنند این است که می خواهند نشان دهند در خطرند و این ها بر اساس تفکری است که برخاسته از اعتماد به نفس و مردم خودشان نیست بلکه برخاسته از این است که امنیت را به بهای پرداخت پول یا وابستگی به خارج خریداری می کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: دیدگاهی که مبتنی بر وابستگی است ممکن است در ظاهر مورد حمایت کشورهای قدرتمند قرار گیرد اما هیچ احترامی برای دارندگان این دیدگاه وجود ندارد. نه مردم خودشان به آن ها احترام می گذارند و نه در دنیا احترامی دارند.

ظریف افزود: در صورتی که نماینده جمهوری اسلامی در هر جا که حضور یابد ممکن است که خیلی ها با او برخورد تند انجام دهند اما با دیده احترام نگاه می کنند زیرا نماینده یک انقلاب اصیل و مردمی است.

وی درباره شیوه پوشش لباس دیپلمات ایرانی با اشاره به خاطره ای گفت: آقای دکتر ولایتی زمانی که وزیر امور خارجه بودند یقه دیپلماتی ایرانی را اختراع کردند و من در آن زمان در نیویورک بودم و در آن زمان پیراهن های یقه دیپلماتی ایرانی در فروشگاه ها نبود و همسرم یقه پیراهن مرا در آورد و شکافت و آن را درست کرد.

ظریف افزود: در آن زمان نماینده ایران در یکی از کمیته های مجمع عمومی بودم و یک خانم هندی به من گفت که امروز شما با یک قیافه مرتب به اینجا آمدی و این نظمی که از امروز در لباس شما وجود دارد موجب می شود با احترام بیشتری با شما برخورد شود لذا این به لباس دیپلماتیک در طول این سال ها تبدیل شد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه مسئول روابط اقتصادی نیست، گفت: این وزارتخانه تسهیل گر روابط اقتصادی است و دستگاه های مختلف ما کار اقتصادی را دنبال می کنند و وزارت امور خارجه مسئول آن است که زمینه ها را فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد جواد ظریف در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره تغییرات در وزارت امور خارجه افزود: دو تغییر در این وزارت داشتیم و شاید بزرگترین تغییر در ساختار این وزارتخانه از زمان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: هم در سطح معاونت ها و هم در سطح لایه های مدیریتی تغییر دادیم؛ تغییر در سطح معاونت ها این بود که سابق، وزارت امور خارجه بر اساس معاونت های منطقه ای بود که آن را حذف کردیم و اکنون یک معاونت سیاسی داریم و یک معاونت اقتصادی و بقیه معاونت ها باقی هستند.

ظریف اضافه کرد: 8 دستیار وزیر در حوزه منطقه ای داریم که این یک ترکیب و تجربه کاملا جدید است برای اینکه این امکان را فراهم کند تا دیپلماسی ما بتواند در خدمت توسعه اقتصادی کشور و اقتصاد مقاومتی باشد.

وی گفت: سه اداره کل در بخش دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه داریم که یکی دفتر پایش روابط دو جانبه و دیگری دفتر دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و دیگری دفتر همکاری های بین المللی است.

ظریف با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه مسئول روابط اقتصادی نیست، افزود: این وزارت تسهیل گر روابط اقتصادی است و دستگاه های مختلف ما کار اقتصادی را دنبال می کنند و وزارت امور خارجه مسئول آن است که زمینه ها را فراهم کند.

وی اضافه کرد: هدف از اعمال تغییر اصلی ساختاری در وزارت امور خارجه این بود که کارشناس را به مرحله تصمیم سازی نزدیک تر کنیم. در گذشته نظر کارشناسی برای انتقال به سطوح تصمیم گیری باید از چندین لایه عبور می کرد که ما دو لایه از آن را حذف کردیم به این صورت می توانیم کار وزارت خارجه را کارشناس محور کنیم.

ظریف با اشاره اینکه کارشناسان، سرمایه وزارت امور خارجه هستند، گفت: آن ها تخصص و توانمندی های خوبی دارند و لازم است. این کارشناس ها نتیجه کار خود را ببینند.

وزیر امور خارجه کشورما با اشاره به اینکه در برابر هر تغییری مقاومت وجود دارد، گفت: ما از آن مرحله عبور کردیم و ساختار جدید اجرایی شد و یکی از بزرگترین دستاوردهای وزارت خارجه در چند سال گذشته این بود که توانستیم پس از مطالعه چندین ساله در طول فاصله حدود چند ماه، ساختار را عوض و مدیران جدید را معرفی و جانمایی ادارات را در وزارت امور خارجه بهینه سازی کنیم به طوری که همه ادارات منطقه ای ما در یک ساختمان واقع هستند و اداراتی که مراجعان دیپلماتیک دارند در یک جا و اداراتی که مراجعان غیر دیپلماتیک دارند در جای دیگری واقع هستند.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه مسئول سیاست خارجی است، گفت: اکنون کارشناسی، محور است نه وزیر خارجه.

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: همواره خواهان گفتگو در منطقه بوده ایم.

ظریف در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما ­با بیان اینکه در مورد موشک، تسلیحات و توان دفاعی کشور خیلی حرف داریم و حرفهایمان را به صراحت می زنیم افزود: ما کشوری هستیم که مورد تجاوز قرار گرفته ایم و همه دنیا از متجاوز حمایت کرده و اجازه ندادند جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خودش به ابتدایی ترین ابزار دست یابد.

وی گفت: هیچ کشوری در موقعیت اخلاقی، حقوقی و بین المللی نیست که بتواند به ایران بگوید چه امکاناتی در کشور داشته باشد.

ظریف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که سلاح هایش تدافعی است، افزود: ما هیچگاه در پی کشورگشایی نبوده ایم و ثبات منطقه را ثبات خودمان می دانیم اما معتقدیم کسانی که منطقه را به انبار باروت تبدیل کرده اند در موقعیتی نیستند که به جمهوری اسلامی ایران بگویند در حوزه دفاعی و برای دفاع از سرزمینمان از ابزار بومی چقدر استفاده کنید.

وی گفت: ما به امکانات، سرزمین و جغرافیای خودمان راضی هستیم و دنبال کشورگشایی نبوده ایم

وزیر امورخارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران خط مقدم مبارزه با تروریسم و داعش است و اعتقاد داریم جلوگیری از پولشویی برای مقابله با این مسئله مهم است.

ظریف اضافه کرد: نظارت بر سیستم بانکی در قالب اف ای تی اف فقط مختص به ایران نیست و همه کشورهای بزرگ نیز در این زمینه بازرسی می شوند.

وی گفت: با انضباط مالی و بانکی و تلاش های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به سمتی می رویم که بهانه ها در این زمینه از بین می رود.

ظریف افزود: منافع ملی ما ایجاب می کند که شفافیت ها در نظام بانکی ایجاد شود.

ظریف گفت: کمک به معیشت و تسهیل روابط اقتصادی ازجمله برنامه های ما در سفارتخانه هاست.

وی افزود: البته بخش زیادی از روابط اقتصادی خارجی مربوط به بخش خصوصی است و ما فقط تسهیل کننده و در خدمت بخش خصوصی و دولتی هستیم.

وزیر امورخارجه گفت: البته همیشه در سفرهایم تعدادی از فعالان بخش خصوصی به ویژه فعالان اقتصاد دانش بنیان را با خود برده ام و تلاش کرده ایم زمینه را برای همکاری های دوجانبه و ظرفیت داخلی معرفی کنیم.

ظریف افزود: فرصت ها و حضور خوبی در سوریه و عراق برای سرمایه گذاری و در این کشورها داریم.

وی گفت: البته با مشکلات مالی کشور عراق، برخی پرداخت ها به شرکت های ایرانی انجام نشده است که برای حل این مسئله در حال گفتگو با طرفهای عراقی هستیم و هفته آینده نیز در کنفرانس بازسازی عراق حضور خواهم یافت.

ظریف افزود: امیدوارم بخش خصوصی کشورمان نیز در این کنفرانس حضور جدی داشته باشد زیرا بازسازی عراق فرصت بسیار ویژه ای است.

وی گفت: در سوریه نیز در بخش منابع و بنادر این کشور فعالیت های خوبی در حال انجام است اما مشکلی که در سوریه وجود دارد حضور گروه های تروریستی است که با ریشه کنی آنها فعالیت های اقتصادی ما در این کشور بهتر خواهد شد.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه سوریه به بازسازی زیادی نیاز دارد افزود: این طور نیست که ایران و روسیه رقیب هم در این کشور باشند بلکه مکمل هم هستند.

ظریف گفت: فعالیت های اقتصادی ایران ؛ فعالیت مثبتی به نفع مردم سوریه و به نفع کارآفرینان خودمان در این کشور خواهد بود.

وی افزود: بازسازی سوریه فرصت ویژه ای است و علاقه بر این بازسازی وجود دارد اما باید امنیت در این کشور ایجاد شود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کلمه به کلمه برجام بر اساس نبود اعتماد نوشته شده است و این بی اعتمادی، متقابل بود به همین علت این سند، طولانی است و حدود 100 تا 150 صفحه را شامل می شود.

محمد جواد ظریف در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که آیا امکان داشت برجام به گونه ای نوشته می شد تا امریکایی ها این فرصت را نداشته باشند تا هر چند ماه یک بار به بهانه تعلیق برخی از تحریم ها موضع گیری کنند؟، گفت: نمی توانم ادعا کنم که نمی شد برجام از این بهتر نوشته شود اما می توانم ادعا کنم که حتما برجامی که اکنون وجود دارد نه همه آن چیزی است که ما می خواستیم و نه همه آن چیزی است که امریکایی ها می خواستند.

وی ادامه داد: امریکایی ها و برخی از کشورهای دیگر دوست داشتند بسیاری از اتفاقات به صورت مرحله ای بیفتد یعنی بتوانند آن ها بسیاری از تحریم ها را حفظ کنند.

ظریف گفت: اصرار کردیم همه تحریم های مرتبط با هسته ای باید یک جا برداشته شود.

وی افزود: امریکا محدودیت هایی برای برداشتن برخی تحریم ها داشتند و مجبور بودند به کنگره مراجعه کنند و کنگره تحت نفوذ تندروهایی بود که نمی توانستند این کار را انجام دهند لذا با این شرایط توانستیم برجام را به شکلی تدوین کنیم که تنها شکل ممکن بود در شرایطی که برجام تصویب شد.

وزیر امور خارجه گفت: آقای ترامپ در سخنرانی خود در اردیبهشت 95 پیش از نامزدی اش برای ریاست جمهوری گفت پاره کردن برجام اولین اولویتم است اما وی تاکنون پس از گذشت حدود 390 روز نتوانست چنین کاری کند.

ظریف افزود: برجام به عنوان یک سند بین المللی شرایطی داشت که اگر ترامپ چنین کاری می کرد در دنیا منزوی می شد.

وی اضافه کرد: امریکا به ویژه دولت کنونی امریکا با جمهوری اسلامی هیچگاه سرسازگاری نداشته است زیرا جمهوری اسلامی پس از انقلاب نگرش جدید در حکمرانی و زمامداری مطرح کرد و این نگرش برای امریکا که از وابستگی منطقه استفاده می کند سخت است.

ظریف با بیان اینکه هیچ گاه توقع نگرش مثبت از سوی امریکا به ایران نداشتیم، گفت: کلمه به کلمه برجام بر اساس نبود اعتماد نوشته شده است و این بی اعتمادی، متقابل بود به همین علت این سند، طولانی است و حدود 100 تا 150 صفحه را شامل می شود.

وزیر امور خارجه افزود: آن چه که در حال اتفاق است و آقای ترامپ در حال انجام آن است کامل قابل پیش بینی بود. از امریکا توقع نداشتیم که با حسن نیت برجام را اجرا کند ضمن اینکه برجام امریکا را موظف به اجرای با حسن نیت آن می کند.

ظریف اضافه کرد: این اصل بدیهی را در برجام وارد کردیم زیرا این توقع را از امریکایی ها داشتیم که به جز آن عمل کنند و اکنون هم به مواد 26، 28 و 29 برجام استناد می کنیم.

وی ادامه داد: در همین یکسالی که آقای ترامپ بود بیشترین قراردادهای فاینانس و بیشترین قراردادهای سرمایه گذاری مستقیم بسته شده است به قدری زیاد است که هنوز نتوانستیم همه آن را جذب کنیم.

ظریف گفت: مجموعه کشورهای صنعتی رده بندی ریسک سرمایه گذاری در ایران را که متاسفانه در دولت های هشتم و نهم به 7 یعنی بدترین رده بندی رسیده بود پارسال به 6 و امسال با وجود آقای ترامپ به 5 رسیده است و این ها نشان دهنده توفیق ما در این حوزه و دید روشن ما به برجام است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر خانم کلینتون رئیس جمهور می شد چه می شد، افزود: اگر دولت این خانم روی کار می آمد احتمال اینکه با این میزان خصومت به برجام نگاه کند کمتر بود اما توقع اجرای با صداقت برجام را از او نداشتیم.

ظریف گفت: یکی از مشکلات ترامپ این است که برجام یادگار دوران اوباماست وی تلاش کرده است همه یادگارهای آقای اوباما را نابود کند و تنها یادگار وی را که نتوانست تغییر دهد برجام بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه تحریم های اولیه ارتباطی با برجام ندارد، گفت: از روز اول می دانستیم که برای برداشتن محدودیت های دلاری به برداشتن تحریم های اولیه امریکا نیاز داریم.

ظریف در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه آقای ترامپ از برجام بسیار ناخرسند است، افزود: وی تلاش می کند روش هایی برای نابود کردن برجام پیدا کند.

وی با بیان اینکه برجام تلاش کرده است که یک حوزه اختلافی را حل کند، ادامه داد: این موضوع با تصمیم مشخص بازیگران بوده است. تصمیم گرفتیم که بحث موشکی را از موضوع برجام خارج کنیم.

ظریف با اشاره به اینکه ما در این زمینه حرف برای گفتن زیاد داریم، اضافه کرد: طرف های مذاکره ما کسانی بودند که عراق را تا دندان مسلح کردند و مانع دستیابی ایران به سلاح شدند و آن ها در سال گذشته فقط به منطقه ما 116 میلیارد دلار سلاح فروختند در حالی که کل بودجه نظامی ما حدود 12 تا 16 میلیارد دلار است.

وی گفت: توافقی که صورت گرفت این بود که موضوع هسته ای بدون دیگر موضوعات، حل شود به همین علت به سایر تحریم ها دست نزدیم.

ظریف افزود: علت اینکه برخی تحریم ها باقی مانده این است که حاضر نبودیم درباره آن موضوعات بحث کنیم لذا در برجام فقط با یک حوزه وارد بحث شدیم.

وی اضافه کرد: برجام در قالب یک توافقی است در قالب عدم توافق در حوزه های دیگر و این را نمی شود ناگهان تغییر داد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امریکا تلاش می کند واقعیت را تغییر دهد، گفت: واقعیت این است که برجام جزئی از قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

ظریف با اشاره به اینکه اکنون به راحتی نفت را می فروشیم و پول آنرا دریافت می کنیم، افزود: در برخی موارد توافق هایی با بعضی از کشورها داشتیم که چه میزان پول نفت را به یورو و چه میزان را به ارز محلی دریافت کنیم و اینها یادگارهای دوران سخت تحریم هاست.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه با چین و کره جنوبی مشکل داریم،اضافه کرد: با بقیه کشورها از جمله اروپا، هند و ژاپن پولمان را دریافت می کنیم. محدویت هایی که در چین داریم به علل غیر برجامی است.

ظریف گفت: قبلا حداکثر یک میلیون بشکه نفت را می فروختیم و هر شش ماه 20 درصد کاهش می یافت اما اکنون بیش از دو و نیم میلیون بشکه نفت را می فروشیم و محدودیتی برای فروش نداریم .

وی با بیان اینکه اکنون هر میزان پول را که بخواهیم می توانیم وارد کشور کنیم، افزود: فشارهایی که امریکا به برخی بانک ها به ویژه بانک های بزرگ اروپایی می آورد مشکلاتی را به وجود آورده است که ناشی از سو نیت امریکا است.

ظریف با اشاره به اینکه تحریم های اولیه ارتباطی با برجام ندارد، گفت: از روز اول می دانستیم که برای برداشتن محدودیت های دلاری به برداشتن تحریم های اولیه امریکا نیاز داریم.

وی ادامه داد: اکنون می توانیم با دلار معامله کنیم اما این دلار نباید در گردش، وارد امریکا شود و این بر اساس قوانین داخلی امریکاست اما برای معامله با یورو و دیگر ارزها مشکلی نداریم.

وزیر امور خارجه گفت: بسیاری از ارزها با دلار بسته شده است بنابراین اگر بخواهد به ارز دیگری تبدیل شوند باید از مسیر دلار عبور کنند و با مشکلاتی مواجه می شوند.

وی افزود: برخی از این مشکلات قابل پیش بینی بود و برخی هم به علت اینکه از سیستم مالی بین المللی برای چندین سال دور بودیم مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد از جمله اینکه مقرراتی درباره پول شویی و حمایت مالی از تروریسم وجود دارد.

ظریف گفت: پیش از برجام به علت تحریم ها با جهان ارتباط بانکی نداشتیم و این مشکلات نمی دیدیم.

وی با بیان اینکه اکنون توانستیم از لیست سیاه FATF خارج شویم، افزود: در مسیر درست در حال حرکتیم، سرمایه گذاری در ایران و قراردادهای فاینانس در حال انجام است و اینها در اوج لفاظی های ترامپ رخ داده است.

وزیر امور خارجه گفت: میزان توافق ها برای فاینانس و سرمایه گذاری مستقیم که در یک سال ایخر انجام شده است در تاریخ چندین سال گذشته ایران نبود.

ظریف افزود: اکنون 29 میلیارد دلار توافق شده داریم که نتوانستیم همه آن را جذب کنیم، 12 و نیم میلیارد دلار پروژه تصویب شده آماده که ال سی آن هم باز شده داریم.

وی با تاکید بر اینکه کشورمان یکی از امن ترین محیط های سرمایه گذاری است، گفت: بهترین سرمایه های ما داخلی است و امکانات وسیعی برای سرمایه گذاری در کشور داریم و خارجی ها در حال استفاده از انواع امکانات برای سرمایه گذاری در ایران هستند.

وزیر امور خارجه افزود: بر اساس پیش بینی های اقتصادی خارجی ها، آینده ایران بسیار درخشان است زیرا مردم، مبنای توسعه، امنیت، پیشرفت و استقلال ما هستند.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی:

امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است/مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند

حضرت آیت الله خامنه ای نظام را در بهترین موقعیت و جبهه استکبار و در رأس آن امریکا را در ضعیف ترین شرایط دانستند و گفتند: مردم به‌ویژه جوانان و همچنین مسئولان باید با وقت‌شناسی و اقدام بهنگام، از ظرفیت های فراوان به منظور حل مشکلات کشور استفاده کنند.

اخبار برگزیده شبستان