خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

الأحد ١٧ رجب ١٤٤٠

Sunday, March 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۴:۰۵ شناسه خبر : ۶۹۱۶۳۳
اشرف بروجردی در نشست خبری هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی:
رویکرد دولت دوازدهم غنی سازی منابع کتابخانه ملی است
خبرگزاری شبستان: رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی رویکرد دولت دوازدهم را غنی سازی منابع در کتابخانه ملی دانست و گفت: رویکرد ما جلوگیری از سرقت کتب خطی است در همین راستا دولت با تخصیص ۲۰ میلیارد اعتبار از این اقدام حمایت کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست خبری به مناسبت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران با حضور دکتر اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دکتر شیرازی، مدیر روابط عمومی سازمان و دکتر خسروی، رییس انجمن کتابداران صبح امروز شنبه 5 اسفند در کتابخانه ملی برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست دکتر شیرازی، مدیر روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: همزمان با افتتاح نمایشگاه برگی از نفایس ایران زمین  در کتابخانه ملی این نمایشگاه در 18 نقطه کشور برپا شده است.

 

دکتر اشرف بروجردی ، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این نشست گفت:باید هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی را تبریک گفت، چرا چون جامعه و مردم ما جامعه برخوردار از غنای فکری است؛ می توانیم ادعا کنیم و اعلام کنیم به دنیا که کتابخانه ملی ایران سابقه 80 ساله دارد.

 

وی افزود: کتابخانه ملی امروز به عنوان کتابخانه منحصر به فرد در منطقه غرب آسیاست و می تواند یک فرصت استثنایی برای خردمندان و اصحاب دانش باشد؛ آنچه امروز در اختیار اندیشمندان قرار داده شده علاوه بر منابع غنی دست نوشته ها و مکتوبات اندیشمندان است که به یادگار گذاشتند و در محافظ کتابخانه ملی نگهداری می شود.

 

دکتر اشرف بروجردی اظهار داشت: کتابخانه ملی باید در اختیار اندیشمندان گذاشته شود که آنها بتوانند از این فرصت در جهت تبادل اندیشه و بارور کردن اندیشه ها در عرصه های نوین استفاده کنند؛ با همین رویکرد باید به سمتی برویم که در آینده کتابخانه ملی بتواند به عنوان منبع و مرجع برای همیشه اندیشمندان در عرصه علمی باشد که بتواند یافته های علمی آنها مورد بهره برداری دیگران قرار بگیرد.

 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: باید همواره در تلاش باشیم که شرایط بهتری را برای اندیشمندان فراهم کنیم، در یک هفته گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی که امروز آغازش است باید زوایای کار در کتابخانه ملی را در معرض دید قرار دهیم و تاکید کنیم که دولت دوازدهم بخشی از دستاوردهایش را در معرض قضاوت جامعه و اندیشمندان قرار دهد.

 

وی افزود:  دولت یازدهم و دوازدهم حرکت خود را برای غنی سازی منابع در کتابخانه ملی شکل داده است و رویکردش این بود که این مجموعه را به دیگران نشان دهد و بهره برداری مناسب را از آن نشان دهند، اولین رویکرد ما جلوگیری از سرقت کتب خطی ما که می توانست از کشور خارج شود، حمایت دولت آقای روحانی با تخصیص 20 میلیارد اعتبار برای خرید آنها و بازگرداندن آنها به مخازن بی سابقه بوده است.

 

دکتر اشرف بروجردی اظهار داشت: می خواهیم دستگاه هایی که تولید سند دارند و منابع تاریخی را تولید می کنند این منابع را برگردانیم و در مرکز آرشیو نگهداری کنیم و این منبع بسیار خوبی است برای کسانی است که می خواهند مستند در اختیار دیگران قرار دهند.

 

وی همچنین گفت: در حوزه زیرساختی در کتابخانه ملی و آرشیو ملی از جهت ایمن سازی و فضای امن برای حفظ و نگهداری تلاش می کنیم و اقدامات خوبی انجام دادیم و به دنبال بهینه‌سازی شرایط هستیم و اقداماتی صورت گرفت که بتوانیم فضای امن خوبی را برای جلوگیری از ضایعاتی که به منابع سندی وارد می شود، داشته باشیم.

 

 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به مهمترین برنامه های گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران گفت: مهمترین اقدامات ما در این یک هفته تجلیل از راویان تاریخ شفاهی است که بخش عظیم ماموریت سازمان در این حوزه است باید از آنها تجلیل شود. کسانی که اسنادی را اهدا کردند اسناد آنها توانسته است به عنوان یک میراث تلقی شود؛ امیدوارم این یک فرهنگ شود و مردم ما که سندی در اختیار دارند و یا کتابی دارند که برای آیندگان میراث است در اختیار سازمان قرار دهند.

 

 رونمایی از سایت کتابخانه ملی و اپلیکیشن، فهرست نویسی همه منابع فارسی که در ایران و جهان وجود دارد برگزاری جشن هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی با حضور رییس ایفلا و رونمایی از دانشنامه ایران زمین و رونمایی از مخطوطات العراقیه  از جمله برنامه های گرامیداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران بود که دکتر اشرف بروجردی به آنها اشاره کرد.

 

وی تصیح کرد: رویکرد آینده مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که این مکان مرجعی برای صاحبان اندیشه باشد.

 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره دیجیتال کردن منابع  کتابخانه ملی اظهار داشت: در حوزه دیجیتال کردن اگرچه استارت کار از دوره های گذشته زده شده بود اما نقایصی دارد، اکنون با حمایت دولت دوازدهم می خواهیم همه منابع دیجیتال سازی شود و اندیشمند و محقق ما با سختی به منابع دست پیدا نکنند.برای این امر باید همه منابع فارسی و منابع دست نوشته های ایرانیان را  یک جا در اختیار داشته باشیم.

 

وی درباره کمیته حافظه جهانی نیز گفت: کمیته ملی حافظه جهانی دبیرخانه اش در کتابخانه ملی دایر است و ما موظفیم در پی آن باشیم آثار برجسته و منحصر به فرد جمهوری اسلامی را ثبت جهانی کنیم در یک سال گذشته «ناصح التواریخ» را ثبت جهانی کردیم؛ رویکرد سازمان این است که بر اساس استانداردهای یونسکو آثار را عرضه کنیم و برای همین کارگروه های تخصصی شکل گرفته است و بر اساس آنها منابع در اختیار کارگروه ها قرار می گیرد و به یونسکو برای ثبت جهانی ارایه می شود.

 

دکتر اشرف بروجردی با اشاره به سیاست توسعه مناسبات فرهنگی با کشورهای عضو اکو اظهار داشت: از اقدامات ما برای آینده توسعه مناسبات با کشورهاست؛  دیپلماسی فرهنگی می تواند بر دیپلماسی سیاسی پیشی گیرد؛ 7 سال بود که کشورهای عضو اکو ارتباطات فرهنگی شان با ما قطع بود علیرغم اینکه دبیرخانه این کشورها در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بود ولی نشستی برگزار نمی شد، امسال برای اولین بار نشست کشورهای عضو اکو را در تاجیکستان با مدیریت ایران برگزار کردیم که نتایج خوبی داشت و سایتی ایجاد شد برای گفتگوی این 7 کشور و مبادلات فرهنگی و مبادلات اسنادی خود را از این طریق به اشتراک بگذارند.

 

وی همچنین گفت: کتابخانه های بزرگ کشور تحت عنوان «مهتاب» در پی این هستیم که ارتباطات گسترده‌ای داشته باشند و مقدمات آن فراهم شده است در همین راستا می خواهیم با کتابخانه دانشگاه تهران، آستان قدس و مجلس تعامل بیشتری داشته باشیم و تبادل اطلاعات و منابع داشته باشیم.

 

بروجردی ازود: در زمینه حافظه ملی دیجیتال اقداماتی صورت گرفته است و امیدوارم شاهد توسعه این مبحث باشیم.

 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره خدمات سازمان به مراجعه کنندگان گفت: رسالتی که قانون بر عهده ما گذاشته است این است که سازمان نهادی علمی، پژوهشی و خدماتی است؛ در حوزه خدمات باید عرصه را فراهم کنیم که مراجعان در زمینه پژوهشی و علمی خدماتی را بگیرند و منابع به راحتی در اختیار آنها قرار بگیرد و فرصت دریافت خدمات باید کوتاه باشد تا بتوانند فضای مطالعه در محیط آرام را داشته باشند؛ کتابخانه ملی 24 ساعت خدمات می دهد و در سال تنها سه روز اول فروردین، روز عاشورا و 21 ماه رمضان تعطیل است.

 

دکتر اشرف بروجردی درباره تملک ساختمان سی تیر کتابخانه ملی گفت: این ساختمان تملیک اش در اختیار سازمان است، در دوره های قبل بخش هایی از این ساختمان به صورت امانی در اختیار وزارت علوم و مجلس قرار گرفته بود، بعد از اینکه دوره تمام شد و یک سال باقی مانده اینها انتقال پیدا می کند، برنامه ای برای اینجا داریم می خواهیم کتاب های مرجع را به اینجا منتقل کنیم که قابل دسترسی برای عموم باشد نه برای مطالعه بلکه برای رویت و موزه ای باشد.

 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره سفر رییس ایفلا به تهران نیز گفت: سفر خانم گلوریا پرز به ایران به علت جشن هشتاد سالگی کتابخانه ملی صورت می گیرد، ما مایل به حضورشان در اینجا بودیم، برخی از کتابخانه های ملی عضو ایفلا هستند و امسال توانستیم یکی از اعضایمان را به عضویت ایفلا درآوریم؛ باید از منافع آنها بهره مند شویم. خانم سالمرون نشست های تخصصی با انجمن کتابداران دارند و نشست های تخصصی با دانشگاه الزهرا و شهید بهشتی دارند و سفری به شیراز دارند و از شعبه کتابخانه ملی بازدید می کنند.

 

دکتر اشرف بروجردی درباره تجلیل از کسانی که کتاب و نسخه های خطی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی اهدا می کنند نیز گفت: نمایشگاه اوراق زرین یکی از برنامه های است که با تجلیل از کسانی که منابع از آنها خریداری و یا اهدا کرده اند، برگزار می شود؛ علت اینکه بر آن تاکید داریم در معرض دید قرار بگیرند این است که خرید و دریافت این منابع سخت بوده است و باید به آنها ارج بگذاریم، مهمترین منبعی که خریداری کردیم مجموعه محدث قمی که 350 جلد کتاب مخطوطات ایشان است که با رقم زیادی خریداری شد.

وی افزود: ما در سال گذشته نشستی در تکریم اهداگران اسناد داشتیم و همان جا عده ای داوطلب شدند و سمنی را راه اندازی کردند که  نزد کسانی که سند دارند بروند و آنها را تشویق کنند که اهدا کنند؛ کسانی که سند می فروشند را می خریم، ولی کسانی که اهدا می کنند سردیس های آنها در کتابخانه گذاشته می شود و اسامی آنها نیز در کتاببخانه ملی نوشته می شود.

وی درباره استخدام کتابدار در کتابخانه ملی اظهار داشت: استخدام در کتابخانه ملی تابع دستورات دولت است. ما تعداد یادی فارغ التحصیلان جوان داریم، ما به طور خاص استخدام ویژه نداریم استخدام ما تابع شرایط دولت است.

 

 

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با نگاهی به پرفروش ترین فیلم های سالی که گذشت

از تاریخ سازی «هزارپا» تا شگفتی «مغزهای کوچک زنگ زده»

گیشه سینماها در سالی که گذشت شگفتی های فراوانی داشت، از فروش ۳۸ میلیاردی «هزارپا» تا موفقیت چشمگیر «مغزهای کوچک زنگ زده» و حضور ابراهیم حاتمی کیا در فهرست کارگردانان پرفروش سینمای ایران.

اخبار برگزیده شبستان