خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۵:۱۸ شناسه خبر : ۶۹۱۶۷۹

چه کنیم که همیشه حالمان بهاری باشد ؟
خبرگزاری شبستان: خواست خدا، قرآن و پیام پیام‌آوران الهی این است که فکر، روح و جان انسان‌ها همواره بهاری باشد چرا که این نشانه رشد، تعالی و قرب انسان به خداوند است.

حجت الاسلام محمد اکبری، معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان گفت: عید و بهار از منظر قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، جایگاهی بسیار رفیع، والا و نقش‌آفرین برای انسان دارد. در قرآن واژه «عید» و در روایات نیز واژه «عید» و «بهار» ذکر گردیده و یکی از القاب امام عصر (عج) «ربیع‌الانام» به معنای «بهار مردم» است همچنین واژه «ربیع» به عنوان یکی از القاب قرآن کریم نیز ذکر گردیده آنجا که می فرماید: برای هر چیزی بهاری است و بهار دل‌ها قرآن و تلاوت آن و انس با آن می‌باشد.

وی افزود: بهار انسان مؤمن، تعالی، تزکیه و تربیت نفس و ارتباط دایمی با خداوند تبارک است. هنگامی که دل انسان زنده باشد، فکر او زنده باشد، نفس زنده باشد، می توان گفت او زندگی و حیات حقیقی دارد چرا که حیات به میزان معرفت الهی است. انسان هنگامی که به مرحله امام‌شناسی، خداشناسی، وظیفه‌شناسی و جهان‌شناسی نایل شود به معنای واقعی به بهار رسیده و موسم بهار را در عمر خود سپری می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به وجود پیام های مختلف در فصل بهار گفت: اگر ما فصل بهار را دوست داریم و چشم‌انتظار آن هستیم و خود را برای استقبال از آن آماده می‌کنیم به دلیل وجود ویژگی‌های خاص در بهار است. نخستین ویژگی این است که بهار حامل پیام‌هایی است و اولین پیام آن پیام زندگی، حیات و بالندگی است. چرا که با بهار همه طبیعت و همه حیوانات حیات مجدد می‌یابند. انسان مؤمن نیز در پرتو تمسک و عمل به قرآن و معارف الهی و توسل به اهل بیت علیهم السلام می‌تواند بینش و منش خود را به گونه‌ای تنظیم و ترسیم کند که هر چهار فصل زندگی او بهار باشد.

حجت الاسلام اکبری تصریح کرد: اساسا خواست خدا، قرآن و پیام پیام‌آوران الهی همین است که فکر، روح و جان انسان‌ها همواره بهاری باشد چرا که این نشانه رشد، تعالی و قرب انسان به خداوند خواهد بود و این رشد و تعالی بدست نمی‌آید مگر با عبادت، بندگی و تعلیم آموزه‌ها و معارف قرآن.

وی پیام دوم بهار را شکوفایی و طراوت دانست و افزود: این فصل، فصل زیبایی و شکوفایی است. در بهار درختان جوانه می‌زنند، شکوفا می‌شوند و ثمر می‌دهند و با این اتفاق همه طبیعت و محیط را زیبا می‌کنند. یکی از عوامل انگیزه مردم برای اینکه در بهار بخشی از ساعات روز را در طبیعت سپری کنند همین زیبایی بهار است. طبیعت رنگارنگ، زیبایی‌آفرینی و جاذبه بهار باعث می‌شود تا انسان فطرتا و از روی سرشت خود بهار را دوست داشته باشد. انسان مؤمن نیز باید به گونه‌ای زندگی کند که قرآن، معارف الهی و اهل بیت برای او زیبایی داشته باشد و فکر، وجود، اخلاق و عمل او را زیبا کند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خاطرنشان کرد: مؤمن همچنان که زیبایی طبیعت را دوست دارد بایستی زیبایی روح نیز داشته باشد اساسا انسان‌ها به طور ذاتی زیبایی روحی دارند اما باید آن را تقویت کرده و از آن غافل نشوند. زیبایی طبیعت تنها در چند فصل و چند ماه از بین می‌رود اما زیبایی روح، نفس و جان انسان دایمی است. انسان مؤمن به کمک تقوا و با آراسته‌کردن نفس و روان خود به فضایل و مکارم اخلاقی و در پرتو عبودیت و بندگی پروردگار می‌تواند وجودش را به گونه‌ای زیبا کند و جاذبه در وجود خویش ایجاد نماید که نه تنها عالم ماده و دنیا بلکه عالم ملکوت، فرشتگان و ملائکه را نیز مجذوب خود گرداند چرا که خداوند انسان را زیبا خلق کرده و او زیباترین موجود عالم وجود است، بنابراین می‌تواند زیبایی‌آفرین نیز باشد.

حجت الاسلام اکبری با اشاره به ویژگی دیگر بهار یعنی تحول و انقلاب طبیعت گفت: توقع و انتظار از انسان آن است که هنگامی که زیبا شد، هنگامی که از طریق بهار معارف الهی، تلاوت، قرابت و انس با قرآن و توکل و توسل به امامان، دل و روح و روان خود را زیبا گردانید عالم اطراف خود را نیز به زیبایی بکشاند و همه از این زیبایی او احساس لذت کنند. اما از سوی دیگر بهار فصل تحول، انقلاب و دگرگونی است حتی ظاهر طبیعت نیز در این فصل همچون باطن آن متغیر و منقلب می‌شود.

وی افزود: انسان نیز باید از این پیام درس بگیرد یعنی انقلاب و تحولی در وجود خود ایجاد کند، رشد، تعالی و ترقی انسان حد یقف ندارد، انسان در رشد نامحدود است و این امتیازی برای او محسوب می‌شود، قلمرو رشد و پیشرفت انسان محدود نبوده و لایتناهی است، همچنان که خدا نامحدود است، بنابراین انسان در مسیر سیر و سلوک به سوی خدا هیچ محدودیتی ندارد.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خاطرنشان کرد : انسان می‌بایست در هر سال، هر فصل، هر روز و هر ساعت در حال تغییر، تعالی و رشد باشد. دعایی که در لحظه تحویل سال خوانده می‌شود نیز یکی از آموزه‌های بزرگ معارف الهی است و درس بزرگی به ما می‌دهد. چرا که در آن از منقلب‌کننده و دگرگون‌کننده قلب‌ها می‌خواهیم روح و وجود ما را نیز هم از حیث معرفت و هم از حیث بندگی خداوند تبارک وسعت و گسترش دهد ، بنابراین پیام سوم بهار یعنی دگرگونی و انقلاب را باید به گوش جان شنید.

وی گفت: انسانی که اشرف موجودات است باید معرفت‌اش به خدا بیشتر شود، بندگی و خدمت به خلق خدا، قرب او به خدا می‌بایست نسبت به گذشته روزافزون باشد. انسان باید این پیام ها را برای طبیعت روح و جان خود تبدیل به درس کرده و در وجود خود نهادینه کند و در پرتو آن به بهار واقعی که همان قرب الهی و حرکت دایمی و سیر و سلوک به سوی پروردگار و آزادی از اسارت نفس و تعلقات دنیایی است، برسد.
 

پایان پیام/49
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام و المسلمین باقریان

چشم ملکوتی حضرت زینب (س)، شکر در برابر مصایب را ممکن کرد

دکترای علوم قرآن و حدیث کفت: شخصیت هایی مثل حضرت زینب به چنان بینش نورانی در زندگی خود رسیدند که خداوند را بابت مصایبی که به آن ها رسید شکر گذار بودند چون توانستند از آن پوسته بیرونی رنج ها و مصایب بیرون بیایند.

اخبار برگزیده شبستان