خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٥ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۹:۵۱ شناسه خبر : ۶۹۳۷۶۰
آیت الله اعرافی:
حوزه علمیه بر پیروزی‌های فردی و اجتماعی بشر اثرگذار بوده است
خبرگزاری شبستان: آیت الله اعرافی گفت: تاریخ روحانیت و حوزه‌های علمیه را بررسی کنیم بر نقش‌آفرینی و سهم آنها در پیروزی فردی و اجتماعی ما ایرانیان، سراسر جهان اسلام و حتی بشریت مشاهده خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، امروز در اختتامیه کنگره ملی شیخ عبدالحسین تهرانی که با حضور جمعی از علما، اندیشمندان، متفکران، استادان برگزار شد، با تشکر از برگزار کنندگان همایش، اظهار داشت: همه ما باید قدردان علمای اسلام و  شهدای مدافع حرم باشیم.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه اگر همه ما بخواهیم به شناسنامه معرفتی خود نگاه کنیم در این شناسنامه نام حوزه علمیه برجسته است، عنوان کرد: اگر تاریخ روحانیت و حوزه‌های علمیه را بررسی کنیم بر نقش‌آفرینی و سهم آنها در پیروزی فردی و اجتماعی ما ایرانیان، سراسر جهان اسلام و حتی بشریت مشاهده خواهیم کرد.   

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه باید ابعاد مختلف حوزه مورد بررسی و بازشناسی قرار گیرد، اظهار داشت: حوزه علمیه بر اقشار مختلف مردم، دانشگاه و انقلاب اسلامی ما بسیار اثرگذار بوده است بنابراین باید ابعاد مختلف آن بازخوانی و بازشناسی شود.

وی با بیان اینکه وقتی با نگاه دقیق و عمیقی به حوزه علمیه نگاه شود در سراسر رگ‌های جهان بشریت خون تولید کرده و در شالوده و فکر و فرهنگ جامعه بشری نقش آفرین بوده است، افزود: بنابراین بازشناسی و بازخوانی این نهاد برای ما حوزویان باید بسیار مهم باشد.

آیت الله اعرافی گفت: حدود 25 سال پیش در یکی از کشورهای مهم اروپایی مرکزی با حضور متفکران  فارسی‌زبان راه انداخته بودند که پروژه آنها واکاوی ابعاد مختلف حوزه بود.

 وی با بیان اینکه اخیرا مرکز مطالعات راهبردی حوزه را راه اندازی کردیم، اظهار داشت: ما با بضاعت موجود به این مقوله پرداختیم شناخت چراکه این نهاد تاریخی بر دانشگاه و حرکت آینده کشور اثرات بسیار مهم دارد.

آیت الله اعرافی حوزه‌های علمیه نهاد اجتماعی و تاریخی با درختی تنومند از علم و تفکر است، عنوان کرد: اگر تاریخ را ورق بزنید در مکان‌های مختلفی از خاورمیانه حوزه‌های علمیه وجود داشته است که در کشورهای گوناگون طلوع و غروب کرده است، با وجود این طلوع و غروب شاهد نهاد پیوسته تاریخی و مسلسل هستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور درباره ویژگی برخی علوم حوزوی نظیر فقه، گفت: فرایند علم‌آموزی در حوزه‌های علمیه صرفا در مطالعه کتاب‌ها نیست بلکه بر مبنای شاگردی و استادی است.

وی با بیان اینکه نهاد حوزه از منظر اجتماعی، سیاسی و تاریخی جابجا شده است اما حوزه انقطاع نداشته است، بیان داشت: حوزه‌های علمیه از شهرهای نظیر بغداد، نجف، اراک منتقل شدند اما با وجود این مهاجرت‌ها  اتصال تاریخی نهاد حوزه ادامه داشته است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه برخی حوزه ها محوریت و مرکزیت یافتند، ابراز کرد: چنین حوزه‌هایی 7 یا 8 مورد نظیر نجف، بغداد یا امروز قم بودند که الگوی سایر حوزه‌ها شدند، برخی از حوزه‌ها هم نظیر حوزه شهرری، شیراز یا تبریز هم محور نشدند اما بر حوزه‌های دیگر اثر گذاشته و اثر پذیرفتند.

وی درباره عمق علمی و فکری حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: توجه به عمق و ژرفای علمی حوزه‌های علمیه هرگز به معنای نادیده انگاشتن علم شیعه در نهادهای قدیمی و دانشگاه نیست اما حوزه‌های علمیه در قلمرو آموزش و علم منظومه بزرگی را دارا هستند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه دورن حوزه‌های علمیه ظرفیت بزرگی برای بسط و گسترش دانش وجود دارد، عنوان کرد: در حوزه علمیه دانش و پژوهش‌هایی وجود دارد که از آن می‌توان در علوم انسانی استفاده کرد، ذات و جوهره علمی حوزه دقیق و عمیق است.

وی درباره بعد اخلاقی معنوی و تربیتی حوزه، گفت: در حوزه‌های علمیه ابعاد اخلاق‌مداری و معنویت فراوان مشاهده می‌شود، شاید برخی اندیشه‌های سکولاریسم سنتی و مدرن هم وجود داشته باشد اما روح خدایی اندیشه‌های علامه حلی و خواجه نصیر طوسی در آن چنان غلبه دارد که شاهد بودیم در گذشته دستگاهی نظیر مغول را استحاله کرده و به شکل معنوی در می‌آورد.

 

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف بیان کرد

سایه سنگین گرانی بر سر حجاب برتر/اجرای «نذر حجاب» با محور رونق تولید

سلیمانی با اعلام اجرای طرح فردوس یا نذر حجاب در نمایشگاه بین‌المللی قرآن، گفت: چادر از اقلام مصرفی جامعه ما است نباید اجازه داد که نوسانات ارزی بر قیمت آن اثر بگذارد. در پی نوسانات ارزی هفت هزار نفر در صنعت حجاب بیکار شدند.

اخبار برگزیده شبستان